X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2197
Przesłano:

"W pustyni i w puszczy" - utwór literacki a jego adaptacja filmowa (scenariusz lekcji)

Cele dydaktyczno- wychowawcze
-zapoznanie uczniów ze specyfiką tworzywa filmowego.
-zwrócenie uwagi na różne możliwości ekspresji sztuki filmowej.
-wzbogacenie słownictwa uczniów o wyrazy, wyrażenia związane z filmem.
materiały dydaktyczne;powieść H.Sienkiewicza film pt"W pustyni i w puszczy"
Słownik języka polskiego, Słownik wyrazów obcych.

Przebieg lekcji:

1.Swobodne wypowiedzi uczniów na temat filmu.
2.Wyjaśnienie znaczenia terminów: adaptacja, scenariusz,
Zapis przykładowych definicji:
adaptacja - przetworzenie utworu literackiego na inny rodzaj sztuki, np: opowiadanie scenariusz - ujęta w literacką formę treść przyszłego
filmu.
3.Próba określenia cech adaptacji filmowej.
-odszukanie odpowiedniego fragmentu powieści(t.II, rozdz.I), porównanie go z tekstem scenariusza z wykorzystaniem pomocniczych pytań.
- W jaki sposób został napisany scenariusz?
-Czym różni się od tekstu literackiego?
-Jakie elementy tekstu zostały przeniesione do scenariusza?
-Co zawiera tekst poboczy?
4.Próba ukonkretnienia sytuacji metodą teatralizacji.
Odczytanie fragmentu z podziałem na role.
5.Rozmowa o kreacji głównych bohaterów z wykorzystaniem fotosówfilmowych.
( Czy odtwórcy głównych ról spełnili nasze oczekiwania?Czy tak właśnie wyobrażaliśmy sobie Stasia i Nel?
6.Wykorzystanie wiedzy uczniów zdobytej na geografii w ocenie filmowego wyobrażenia tła.
7.Sformułowanie wniosku podsumowującego pierwszą część lekcji.
Cechy adaptacji filmowej.
-wybór zdarzeń
-ukonkretnienie wyobrażenia postaci i tła.
-gra aktorów

8.Działania zmierzające do odróżnienia tworzywa sztuki filmowej od powieści.
- podział klasy na dwie grupy twórców.
I grupa - pisarze
II grupa - filmowcy
Pracując w grupach dzieci notują swoje uwagi na temat twórców według pytań.
Kto jest twórcą powieści, filmu?
Jakie środki wyrazu mają do dyspozycji?
Jakie mają możliwości oddziaływania na odbiorców?
8. Zebranie zanotowanych spostrzeżeń.
Powieść - jeden twórca,autor, pisarz, dysponuje wyłącznie słowem, czytelnik czyta i wyobraża sobie, treść przekazuje autor, szczegółowe opisy przedmiotów, osób, krajobrazów, sytuacji, przeżyć postaci)
Film - wielu twórców,reżyser, scenarzysta,aktor, ma do dyspozycji:
obraz, dźwięk, widz ogląda i słucha, opisy zastąpione przez obrazy,
do widza przemawia żywa gra aktorów, gesty, mimika, modulacja głosu
9. Wypowiedzi uczniów na temat wrażeń po obejrzeniu filmu.

Zadanie domowe.
Napisz krótkie opowiadanie pt. "Mój ulubiony bohater powieści H.Sienkiewicza".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.