X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21910
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Razem z Chrystusem Zmartwychwstałym idziemy przez Świat - scenariusz zajęcia

Scenariusz zajęcia przeprowadzonego w grupie 5 – latków przez nauczycielkę Małgorzatę Zaręba w obecności nauczyciela stażysty w dniu 05.04.2013 r.

Temat tygodnia: Razem z Chrystusem Zmartwychwstałym idziemy przez świat
Temat dnia: Śmigus – dyngus

Cele ogólne:
− rozwijanie mowy; rozwijanie wrażliwości muzycznej i poczucia rytmu.
Cele operacyjne
Dziecko:
− wyjaśnia znaczenie określenia śmigus-dyngus; śpiewa piosenkę i rytmicznie się porusza.
Metody: słowna, czynna, oglądowa
Formy pracy: praca z całą grupą
125
Środki dydaktyczne:
sylwety wiaderek w czterech kolorach i dwóch rozmiarach; szarfy w czterech kolorach, wiersz R. Przymusa „Śmigus-dyngus”, obrazki przedstawiające właściwe i niewłaściwe zachowania w lany poniedziałek, bębenek, duże sylwety jaj, rebusy fonetyczne, tamburyn, piosenka „Pisanki”, materiały do wykonania kartek z życzeniami, Karta pracy cz. 3, nr 33.


Przebieg zajęcia

I. Zapoznanie z wielkanocnym zwyczajem oblewania się wodą na podstawie wiersza R. Przymusa „Śmigus-dyngus”.
1. Rozmowa z dziećmi na temat zwyczajów związanych z Wielkanocą: świąteczne porządki, robienie pisanek, święcenie pokarmów, odwiedzanie w kościołach grobu Pana Jezusa, wysiew zboża i rzeżuchy. Śniadanie wielkanocne w pierwszy dzień świąt i charakterystyczne potrawy, które się na nim spożywa (dzielenie jajkiem, żurek z kiełbasą, baby i mazurki wielkanocne), odwiedzanie się w rodzinach nawzajem

2. Słuchanie wiersza.
Śmigus-dyngus! Śmigus-dyngus! Miły zwyczaj śmigus-dyngus!
Staropolskim obyczajem Bo pośród życzeń radosnych
w wielkanocny poniedziałek przynosi nam w podarunku
oblewamy się nawzajem. uśmiech kolorowej wiosny.
3. Zabawa rytmiczna W wielkanocny poniedziałek.
Dzieci rytmizują zdanie: W wielkanocny poniedziałek oblewamy się nawzajem z prostym ruchem według własnych pomysłów. Wypowiadają zdanie w rożnym tempie, nastroju i z rożną dynamiką.
4. Rozmowa Jak należy się zachować?
Dzieci oglądają trzy obrazki. Jeden przedstawia dzieci lejące się wodą z małych sikawek – jajeczek; drugi – dzieci lejące na siebie wodę wiadrami; trzeci – autobus z otwartymi drzwiami, chłopca lejącego do środka wodę wiaderkiem. Dzieci oceniają postępowanie dzieci w sytuacjach przedstawionych na obrazkach. Wyjaśniają, dlaczego nie należy zachowywać się tak jak dzieci na obrazku drugim i trzecim. Nauczyciel zwraca uwagę na zachowanie umiaru w przestrzeganiu zwyczajów świątecznych.
5. Rebusy fonetyczne Kto oblewał się w lany poniedziałek?
Dzieci różnicują ostatnie głoski w nazwach przedmiotów przedstawionych na obrazkach. Dokonują ich syntezy po przypomnieniu ich przez nauczyciela i podają rozwiązanie.
Np. rama, tor, meble, sok – Arek; tama, bal, mapa – Ala.

II. Zabawa ruchowa rozwijająca szybką reakcję na sygnał
– „Uciekamy przed oblaniem”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy: pierwsza spaceruje po sali przy akompaniamencie tamburynu. Druga stoi z boku. Pojawienie się akompaniamentu na bębenku jest sygnałem dla dzieci z drugiej grupy, które wbiegają, naśladując gest polewania wodą. Dzieci z grupy pierwszej jak najszybciej muszą usiąść w wyznaczonym miejscu. Przy powtórzeniu zabawy dzieci zamieniają się rolami.
126
Zabawy przy piosence Pisanki.
1. Zabawa rozwijająca szybką reakcję na sygnał – Świąteczny spacer.
Dzieci dobierają się trojkami; dwoje to rodzice; w środku, w przysiadzie – dziecko. Akompaniament tamburynu w rytmie ćwierćnut oznacza, że jest ładna pogoda i rodzinka może spacerować. Zmiana akompaniamentu na ósemki oznacza nadejście burzy – rodzinka jak najszybciej musi się przed nią schronić, przykucając pod ścianami. Ponowne pojawienie się akompaniamentu w rytmie ćwierćnut oznacza poprawę pogody i jest sygnałem do spaceru. Następuje zmiana osób będących w rolach dzieci.
2. Słuchanie piosenki Pisanki (sł. K. Rożycka, muz. F. Leszczyńska).
I. Pisanki, pisanki, II. Na jednej kogucik,
jajka malowane, a na drugiej słońce,
nie ma Wielkanocy śmieją się na trzeciej
bez barwnych pisanek! laleczki tańczące.

Pisanki, pisanki,
jajka kolorowe, Na czwartej kwiatuszki,
na nich malowane a na piątej – gwiazdki.
bajki pisankowe. Na każdej pisance
piękne opowiastki.
3. Rozmowa na temat piosenki.
• Określanie tempa i nastroju piosenki.
– Co to jest pisanka? Z jakimi świętami jest związana?
– Czy podobały się wam pisanki z piosenki?
– Jak wyglądały? Jak możemy ozdobić pisanki?
4. Ćwiczenia emisyjne: powtarzanie wybranych przez nauczyciela fragmentów melodii na sylabach: na, na, ta, ta.
5. Ćwiczenia manualne Rysowanie pisanek.
Nauczyciel śpiewa piosenkę w wolnym tempie. Dzieci uważnie słuchają tekstu i gdy słyszą słowo pisanki, rysują palcem w powietrzu kształt jaja. Podczas drugiej zwrotki pod kierunkiem nauczyciela próbują namalować w powietrzu ozdoby: słońce, gwiazdki, kwiatuszki, kołeczka itd.
6. Nauka piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.
Śpiew zespołowy i indywidualny.
7. Ćwiczenia słuchowe Kto to powiedział?
Dzieci siedzą w kole, zwrócone tyłem do jego środka. W środku koła siedzi z zawiązanymi oczami wybrane dziecko, które musi odgadnąć, kto z koła powie szeptem słowo pisanki. Jeśli odgadnie, zamieniają się miejscami.
127

III Podsumowanie
1. Ilustracja ruchowa piosenki Pisanki.
Dzieci otrzymują wycięte z kartonu duże sylwety jaj. Trzymając je w ręce, w dowolny sposób
poruszają się po sali. Gdy usłyszą piosenkę Pisanki, siadają skrzyżnie i palcem obrysowują sylwety jaj leżących na podłodze (np. 4 razy), a następnie rysują palcem kształty wybranych figur.
2. (Na zajęciach plastycznych ozdobią pisanki, malując figury palcem maczanym w farbie klejowej.
Zajęciu towarzyszyć będzie nagranie piosenki).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.