X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2161
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owoce są smaczne i zdrowe. Scenariusz zajęć w grupie 3-latków

Cele:
Dziecko:
- wie, że jabłka rosną na jabłoni, a gruszki na gruszy,
- wie, że drzewa owocowe rosną w sadzie,
- odróżnia i prawidłowo nazywa różne systemy: las, sad,
- wie, co można zrobić z owoców,
- segreguje owoce wg gatunku i koloru,
- prawidłowo reaguje na umówione sygnały,
- koloruje obrazek

Metody:
• objaśnienia i pokazu
• działania praktyczne
• działania polisensoryczne

Formy pracy:
• Indywidualna
• Zbiorowa

Środki dydaktyczne: płyta CD „W co się bawić z dziećmi” cz. 1, wiersz W. Grodzieńskiej „W sadzie”, owoce: jabłka, gruszki, ilustracje owoców, sadu, lasu, hula hop, opaski z owocami, kosze wiklinowe, kolorowanki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie. Dzieci siedzą w kręgu, witają się kolejno przywitanką:
Kto ma niebieskie oczy,
Ma wstać, ma wstać, ma wstać,
Bo chcemy go powitać
I jego imię znać
Grupa siedzi w kole, wywołane dzieci wstają i przedstawiają się, pozostali uczestnicy dziękują im oklaskami. Zabawa trwa dalej. N-el uzupełnia tekst piosenki według własnego pomysłu.
2. Zainteresowanie dz. kącikiem przyrody. Zwrócenie ich uwagi na nowe okazy owoców (jabłka, gruszki). Dz. wypowiadają się na temat ich twardości, koloru i kształtu.
3. Słuchanie wiersza W. Grodzieńskiej „W sadzie” połączone z obserwacja ilustracji przedstawiającej owoce: jabłka, gruszki, śliwki oraz ilustracje sadu i lasu.
W SADZIE
Złote słońce na jabłonce
jabłuszka czerwieni.
Dojrzewają, opadają
w jesieni, w jesieni.
Po ogrodzie październik chodzi,
śliczny ogrodniczek.
Niesie gruszek i jabłuszek
pełniutki koszyczek.
Słodka gruszka do fartuszka
wskoczyła Tereni.
Jak wesoło, jak wesoło
w jesieni, w jesieni!
Dz. odpowiada na pytania n-la:
- Jaką mamy porę roku?
- Jakie owoce dojrzewają jesienią?
- Kto zbierał owoce do koszyka?
4. Obserwowanie przygotowanych ilustracji przedstawiających sad oraz las. Dz. porównuje ilustracje. Wskazują ilustrację z sadem, wiedzą, po czym rozpoznajemy las i sad. Nazywanie drzew rosnących w sadzie.
5. „Kosz z owocami” – zabawa ruchowa.
N-el dzieli dz. na dwie grupy. Pierwsza dostaje opaski z gruszkami, druga z jabłkami. Dz. podskakują obunóż, naśladują spadające owoce z drzew, na umówiony sygnał wskakują do właściwego koszyka (hula hop z emblematem jabłka i gruszki).
6. Segregowanie owoców do koszyków wg gatunku oraz koloru. N-el uświadamia dz., że owoce są zdrowe. Wspólnie z dz. ustala, co można zrobić z owoców: sok, kompot, surówkę, placek, dżem itp.
7. „Jabłuszka” – kolorowanie obrazka.
8. Zakończenie zajęć – degustacja owoców. Określanie smaku, zapachu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.