X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2151
Przesłano:

Zabawy i gry przygotowujące do piłki ręcznej

1. Cele lekcji
a. Wiadomości
Uczeń:

- wie, jak dbać o harmonijny rozwój swojego ciała,
- poznaje różne zabawy ,

b. Umiejętności
Uczeń:
- potrafi wykonać podanie jednorącz,
- doskonali dokładność chwytów i podań,
- potrafi współdziałać w grupie

c. Postawy
Uczeń:
- potrafi podporządkować się ustalonym regułom w działaniach zespołowych,
- przejawia troskę o własną sprawność

2. Formy pracy
indywidualna, praca w zespołach
3. Metody
zabawowa, naśladowcza
4. Środki dydaktyczne
Piłki do piłki ręcznej
5. Przebieg lekcji
a.Faza przygotowawcza
1. Zbiórka i powitanie.
2. Sprawdzenie gotowości do zajęć.
3. Podanie tematu, przypomnienie zasad bezpieczeństwa na lekcji.
4. Rozgrzewka:
-zabawa bieżna „Wilk i owce”, ćwiczący ustawieni w szeregu na linii końcowej „owce”, na przeciwległej linii stoi „wilk”, na sygnał bieg na wprost, zadaniem „wilka” jest dotknięcie przebiegającej „owcy”, która złapana dołącza do stada wilków pomagając mu łapać. Zabawa trwa aż wszystkie owce są złapane.(należy zwrócić uwagę na to by dzieci biegły na wprost, nie zabiegając sobie drogi).
-ćwiczenia w parach:
-ćwiczenia ramion. Stanie w lekkim rozkroku plecami do siebie ramiona opuszczone wzdłuż ciała, chwyt za dłonie, wznos ramion w górę i opuszczanie w dół,
-ćwiczenia w płaszczyźnie strzałkowej. Stojąc tyłem do siebie w rozkroku (odległość kroku)-ze skłonem w przód podać sobie ręce między nogami.
-ćwiczenia w płaszczyźnie czołowej. W siadzie rozkrocznym tyłem do siebie, ramiona w górze podane, skłony boczne raz w lewo, raz w prawo.
ćwiczenia nóg. Plecami do siebie ramiona splecione w łokciach wykonujemy przysiady tzw. przysiady braci syjamskich.
-ćwiczenia mięśni brzucha. Jeden z pary leży na plecach i wykonuje skłony, partner trzyma go za kostki, potem zmiana.
ćwiczenia siłowe. Dwójkami siad prosty przodem do siebie, stopy A między stopami B. A stara się rozsuwać nogi , B jej nie pozwala.
-podskoki. W parach przodem do siebie ćwiczący podają sobie lewe nogi, lewe ręce opierają na barkach współćwiczącego i na prawych nogach wykonują podskoki, potem zmiana nóg.

b. Faza realizacyjna
1. Ćwiczenia z piłkami:
-podrzucanie piłki do góry z ręki do ręki w siadzie klęcznym, staniu, marszu,
-piłka trzymana przed sobą wypuszczamy z rąk-obrót o 360 stopni i chwyt piłki,
-piłka trzymana przed sobą, wysoki kozioł i chwyt piłki w wyskoku,
- ćwiczący parami siad skrzyżny naprzeciwko siebie w odległości ok.3 m, naprzemienne podania i chwyty piłki( zwracamy uwagę na technikę podania-lekki skręt tułowia, kąt prosty między ramieniem i przedramieniem, łokieć wyprzedza dłoń, współćwiczący-ręce przygotowane do chwytu ułożone przed sobą w koszyczek),
-ćwiczący ustawieni w szeregach naprzeciw siebie, odległość między partnerami w szeregu ok.1m. Podania piłki wewnątrz własnego szeregu w lewą stronę i powrót piłki podaniami między kolejni ustawionymi w szeregu w stronę przeciwną.
(technika-podczas podania nogi ustawione na wprost szeregu drugiego, skręca się tylko tułów)
2. Zabawy w nauce podań i chwytów:

-„Złośliwa piłka”
Zawodnicy ustawieni na obwodzie koła ok. 2 kroki od siebie, każdy ręce założone do tyłu. W środku stoi podający piłkę. W dowolnym momencie podaje piłkę do jednego ze stojących na obwodzie, który powinien ją chwycić. Podający może wykonywać podania zwodzone. Można wprowadzić punktację (np .punkt karny- jeżeli nie złapie piłki lub rozłączy ręce przy podaniu zwodzonym)

-„Podrywka podawana”
Uczestnicy ustawieni na obwodzie koła podają sobie jednorącz piłkę zmieniając jej kierunek w zależności od tego, gdzie jest podrywacz, który stara się ją dotknąć. Jeżeli mu się to uda, wówczas gracz, który ostatni dotknął piłkę zmienia miejsce z podrywaczem.
(uwaga-podrywacz znajduje się na zewnątrz koła nie może wchodzić do środka)

-„Rozsypka numerowana”
Zawodnicy dwóch drużyn ustawiają się na swoich połowach sali. Kolejno odliczają, a każdy zapamiętuje swój numer oraz zawodników z numerami sąsiednimi. Zawodnicy z numerem 1 mają piłkę. Na sygnał prowadzącego zawodnicy w drużynach podają między sobą piłkę zgodnie z kolejnością numeracji. Gra trwa 3-4 minuty. Zawodnicy w czasie podań i chwytów nie mogą stać w miejscu ( 3 kroki).Wygrywa drużyna, której zawodnicy popełnią mniej pomyłek.

- „Piłka w rzędach”
Drużyny podzielone na połowę tworzą rzędy równoliczne naprzeciw siebie w odległości ok. 8-10 kroków. Pierwsza osoba z rzędu w biegu (3 kroki) podaje piłkę jednorącz do partnera naprzeciwko. Ten chwyta piłkę miejscu, po czym wykonuje to samo, tj. podanie naprzeciw po 3 krokach biegu przechodząc na koniec przeciwnego rzędu.

-„Wybijanka z pola”
Dwie drużyny o równej liczbie zawodników. Na środku sali narysowane są trzy prostokąty o wymiarach dł.3m, szer.1m. Drużyny znajdują się na swoich połowach Sali. W wyniku losowania zawodnicy jednej drużyny otrzymują piłkę, którą podają między sobą jednorącz. W dowolnym momencie do jednego z prostokątów wbiega zawodnik i rzutem stara się trafić w zawodnika drużyny przeciwnej. Zawodnik trafiony opuszcza boisko ( chyba że udało mu się piłkę złapać). Kolejność wbiegania do prostokątów jest ustalona przez zawodników drużyn w sekrecie przed przeciwnikiem. Drużyny zagrywają na przemian. Wygrywa drużyna, która szybciej wybije przeciwników.

c. Faza podsumowująca
1. Marsz dookoła sali, uspokojenie organizmu,
-ćwiczenia korekcyjne: marsz na palcach, piętach, wewnętrznych krawędziach stóp, zewnętrznych krawędziach stóp,
-ćwiczenia oddechowe- w miejscu wnos ramion w górę wdech ,opuszczenie wydech
2. Zbiórka, podsumowanie lekcji.
3. Sportowe pożegnanie.
6. Bibliografia
1. Trześniowski R. „Gry i zabawy ruchowe”, SiT, Warszawa 1989,
2. Wrześniewski S. „Piłka ręczna-poradnik metodyczny”, ZPRP, Warszawa 2000,
3. Kołodziejowie M.i J.”Wybrane lekcje wychowania fizycznego w klasach
IV-VI”, FOSZE, Rzeszów 2005,
4. Bondarowicz M. „Forma zabawowa w nauczaniu gier sportowych”, Sit, Warszawa 1989,

7. Czas trwania lekcji
45 minut
8. Uwagi do scenariusza
Zamieszczone w scenariuszu zabawy i gry proponowane są do realizacji w klasie czwartej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.