MAGDALENA PACZKOWSKA
SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z REWALIDACJI INDYWIDUALNEJ DLA DZIECI Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ INTELEKTUALNĄ W STOPNIU LEKKIM W SZKOLE PODSTAWOWEJ( I ETAP EDUKACYJNY)
CZAS: 60 min.
TEMAT: Ćwiczenia usprawniające spostrzegawczość analizatora wzrokowego –
rozpoznawanie kolorów.
CELE:
- rozpoznawanie czterech kolorów: czerwony, zielony, niebieski, żółty;
- kształtowanie prostych sposobów ustalenia identyczności albo różnic koloru przedmiotu;
- rozumienie słów: „kolor”, „taki sam”, „różne”;
- rozpoznawanie i analizowanie treści obrazka;
- wyrabianie ruchów celowych rąk;
- samodzielność w działaniu;
- aktywność w działaniu.
METODY PRACY:
- podająca (opis, wyjaśnienie);
- ćwiczenia praktyczne.
FORMA PRACY:
- praca indywidualna;
- praca grupowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- kredki w czterech kolorach (czerwonym, żółtym, niebieskim, zielonym), po trzy najmniej w każdym kolorze; kolorowe patyczki do liczenia; kolorowanka – obrazek.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1) Powitanie: nauczyciel wita się z dziećmi;
2) Ćwiczenia wprowadzające – zabawa „Czy dobrze znasz swoje ciało?”;
Nauczyciel: „Będę nazywać i wskazywać części ciała, a wy pokazujecie za mną”.
Nauczyciel nazywa po kolei części ciała: głowa, brzuch, ręce, nogi itd. Pokazuje je,
sprawdza czy uczniowie dobrze wykonują polecenia.
Uczniowie: Wskazują części ciała przez poklepywanie ich.
N: A teraz ja będę wypowiadać nazwę części ciała, a wskazywać inną.
„Waszym zadaniem jest wskazanie właściwej, o której mówię.”
Nauczyciel kolejno wypowiada nazwy części ciała, ze wskazaniem niewłaściwej
np. głowa – a pokazuje brzuch, włosy – pokazuje nos, itp.
U: Obserwują nauczyciela i pokazują właściwą część ciała.
3) Nauczyciel: pokazuje dzieciom kolorowe patyczki do liczenia, pomieszane dowolnie,
wyjaśnia że są to patyczki różnego koloru. Nauczyciel: początkowo sam wybiera
patyczki i układa je w cztery grupy kolorów, pytając dzieci gdzie położyć ten lub inny
patyczek.
N: „Gdzie należy położyć ten?” itd.
U: Wskazują miejsce właściwe dla każdego patyczka.
N: „Czy wiecie jaki to kolor?” Jeśli dzieci nie znają kolorów, nauczyciel nazywa
Każdy kolor.
U: Powtarzają nazwy kolorów.
N: „A teraz sami dokończycie układanie patyczków w cztery grupy kolorów:
czerwone, żółte, niebieskie, zielone”.
U: Samodzielnie układają patyczki w cztery grupy kolorów.
4) Nauczyciel: przykłada czerwony i zielony patyczek do siebie i mówi, że są one
„różne”. Przykładając do siebie dwa żółte patyczki mówi, że są one „takie same”;
zadaje pytania.
N: „Czy te patyczki są takie same?” (czerwony i żółty);
U: „Nie są różne”.
N: Czy te patyczki są takie same?” (żółty i żółty)
U: „Tak są takie same”.
Nauczyciel kilkakrotnie powtarza czynności i pytania.
5) Nauczyciel: pokazuje uczniom kredki w czterech kolorach, które są pomieszane i
wydaje polecenia.
N: „Ułóżcie kredki w cztery grupy kolorów: czerwone, żółte, niebieskie, zielone”.
U: Układają kredki w cztery grupy kolorów.
6) Nauczyciel: pokazuje dzieciom obrazek przedstawiający: słońce, chmury, trawę,
kwiaty. Uczniowie przyglądają się ilustracji.
N: Co widzicie na obrazku?
U: chmury, słońce, kwiaty, trawę.
N: „Jakim kolorem pomalowalibyście słońce?”
U: Wskazują właściwy kolor.
N: „To jest kolor żółty. Powtórzcie: żółty jak słońce”.
U: Powtarzają : „Żółty jak słońce”.
N: „Jakim kolorem pomalowalibyście chmury?”
U: Wskazują kolor właściwy.
N: To jest niebieski. Powtórzcie: niebieski jak chmury”.
U: Powtarzają.
N: „Jakim kolorem pomalowalibyście kwiaty?”.
U: Wskazują właściwy kolor.
N: „To jest kolor czerwony”. „Czerwony jak kwiaty – powtórzcie”.
U: Powtarzają.
N: „Jakim kolorem pomalowalibyście trawę?”.
U: Wskazują właściwy kolor.
N: „To jest kolor zielony”. „Powtórzcie – zielony jak trawa”.
U: Powtarzają.
7) Nauczyciel: rozdaje uczniom obrazki – kolorowanki i wydaje polecenie: „Pokolorujcie
wasze obrazki używając właściwych kolorów”. Uczniowie kolorują obrazki, a
nauczyciel czuwa nad właściwym doborem kolorów i precyzją wypełniania konturów.
8) Nauczyciel: ocenia wykonanie prac, udziela pochwał.
9) Prace porządkowe. Nauczyciel: wydaje polecenie: „Włóżcie kredki do pudełek.
Wkładając przypomnijcie nazwy poznanych dziś kolorów”. Uczniowie wkładają kredki
do pudełek, przypominają nazwy kolorów.
10) Zabawa „Czy dobrze znasz swoje ciało?”. Wspólna zabawa.
11) Pożegnanie.
Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz 