X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21467
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe parasole na deszczowych chmurach - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców cz. II

Grupa: Dzieci 5- 6 – letnie
Opracowanie i prowadzenie: Magdalena Szymuś
Temat kompleksowy: „Miyszkomy na Ślonsku – w Bytomiu!”
Temat zajęcia: „Kolorowe parasole na deszczowych chmurach”
Cele ogólne:
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej;
- Rozwijanie percepcji i koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej;
- Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej;
- Doskonalenie mowy w zakresie poprawności artykulacyjnej, gramatycznej, fleksyjnej i składniowej;
- Rozwijanie procesów poznawczych: myślenia, pamięci oraz koncentracji uwagi;
- Kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dnia codziennego (stosowanie zasad bezpieczeństwa i kultury);

Cele operacyjne. Dziecko:
- Aktywnie uczestniczy w zabawie integracyjnej;
- Słucha wierszy czytanych przez nauczyciela;
- Odpowiada na pytania zadawane przez N.;
- Naśladuje rękoma za N. gesto – dźwięki do treści wiersza;
- Rysuje wzory na dywanie, w powietrzu, swoim ciele, kartce;
- Kreśli naprzemiennie kreski pionowe prawą/lewą ręką z góry do dołu do treści wiersza – powtarzających się słów „kapu, kapu, kapu, kap”;
- Dzieli się wrażeniami, spostrzeżeniami, emocjami, związanymi z wykonanymi pracami.

Metody: słowne, oglądowe, problemowo – analityczna, czynnościowe (samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających), organizowania i rozwijania działalności muzycznej dziecka, system „Edukacja przez ruch” wg D. Dziamskiej, pedagogiki zabawy Klanza.
Formy: indywidualna, zespołowa, z całą grupą.
Literatura: D. Dziamska: „Zabawy z linią”; „Zabawy z papierowym wachlarzem”, „Aktywne Słuchanie Muzyki” B. Strauss, D. Dziamska „Edukacja przez ruch”; Program wychowania przedszkolnego PM 48 w Bytomiu: „Aktywny przedszkolak – twórczy uczeń”, materiały warsztatowe „Klanza”.
Pomoce: treść wiersza „Kolorowy deszcz”, odtwarzacz cd, tamburyn, instrumenty, białe kartki z oderwanymi brzegami przyklejone taśmą malarską do podkładek, kredki niebieskie i szare, parasole wykonane techniką origami, niebieskie płótno, nagrody – kolorowanki dla dzieci.


Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna „Iskierka”.
2. „Kolorowy deszcz” – osłuchanie z treścią wiersza I. Biśto.
„Od samego rana pada – kapu, kapu, kapu, kap
Za kropelką kropla spada – kapu, kapu, kapu, kap
Mokre domy, mokre drzewa – kapu, kapu, kapu, kap
Deszcz wesoło w rynnie śpiewa – kapu, kapu, kapu, kap
Gdy świat cały w deszczu moknie – kapu, kapu, kapu, kap
Dzieci nudzą się okropnie – kapu, kapu, kapu, kap
Każde z noskiem w oknie ziewa – kapu, kapu, kapu, kap
A deszcz wesoło w rynnie śpiewa – kapu, kapu, kapu, kap”
Analiza treściowa wiersza:
• Kto jest głównym bohaterem wiersza? (deszcz).
• Jaki jest świat kiedy pada deszcz? (mokry).
• Co robią dzieci podczas deszczu? (nudzą się).
• Gdzie siedzą dzieci podczas deszczu? ( w oknie).
• Jak śpiewa deszcz w rynnie? (wesoło).
• Jakie słowa powtarzały się w wierszu wielokrotnie? (kapu, kapu, kapu, kap)
3. „Deszczowa zabawa z wierszem” – zabawa w gesto – dźwięki do treści wiersza. Nauczyciel jeszcze raz czyta treść wiersza, dzieci naśladując N. wykonują naprzemienne lub jednoczesne ruchy rąk, palców, dłoni, w powietrzu, na dywanie, na swoim ciele.
4. „Deszczowa chmurka” – objaśnienie i pokaz sposobu wykonania prac indywidualnych z wykorzystaniem elementów systemu „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej do treści wiersza „Kolorowy deszcz” czytanego przez nauczycielkę. Przypomnienie zasady rysownia pionowych kresek od góry do dołu, tylko do słów: kapu, kapu, kapu, kap. Przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się kredką oraz poruszania się wokół stolika.
• Rytmiczne, naprzemienne kreślenie prawą/lewą ręką na białej kartce pionowych kresek do słów „kapu, kapu, kapu, kap” z wykorzystaniem niebieskich i szarych kredek świecowych (lub ołówkowych).
• Zamiana miejsc przy stoliku, przejście w prawą stronę, rysowanie na pracy kolegi lub koleżanki. Powrót na swoje miejsce.
• Ułożenie i naklejenie wykonanego na poprzednim zajęciu parasola techniką origami z kół, na swoją pracę – deszczową chmurkę.
5. Zestawienie prac w jedną wspólną całość na rozłożonym niebieskim płótnie – „Kolorowe parasole na deszczowych chmurach”. Pochwała prac.
6. Swobodne wypowiedzi dzieci na ich temat, dzielenie się spostrzeżeniami. Odpowiedzi na pytania N. dotyczące prac, ich podobieństw, różnic, np. ile jest parasoli z laskami odwróconymi w prawą/w lewą stronę?; ile parasoli jest z lewej/prawej strony chmurki? Ile parasoli jest na środku chmury?, itp.
7. Wystawka prac.
8. Wręczenie nagród – kolorowanek.
9. Podziękowanie rodzicom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.