X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21423
Przesłano:
Dział: Przedszkole

„Tańczy latawiec w rytmach jesiennej muzyki” - scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców cz.II

Grupa: Dzieci 5- 6 – letnie
Opracowanie i prowadzenie: Marlena Ściślak
Temat kompleksowy: „Pochmurne dni listopada, pomoże na nie dobra rada!”.
Temat zajęcia: „Tańczy latawiec w rytmach jesiennej muzyki”
Cele ogólne:
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej;
- Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej;
- Rozwijanie procesów poznawczych: myślenia, pamięci oraz koncentracji uwagi;
- Dostarczanie okazji do słuchania różnego rodzaju muzyki;
- Doskonalenie mowy w zakresie poprawności artykulacyjnej, gramatycznej, fleksyjnej i składniowej;
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej;
- Kształtowanie umiejętności odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dnia codziennego (stosowanie zasad bezpieczeństwa i kultury)

Cele operacyjne. Dziecko:
- Sprawnie wykonuje ćwiczenia rytmiczne do muzyki (bieg, marsz, podskoki z nogi na nogę) wraz ze zmianą kierunku na ustalone sygnały słowne i muzyczne;
- Określa kierunki i miejsca na kartce papieru (lewy górny/dolny róg, prawy górny/dolny róg) ;
- Potrafi samodzielnie określić w muzyce jej tempo (wolne, szybkie, średnie);
- Określa kolejność zdarzeń utworu, przewiduje, co może się wydarzyć lub przewiduje jego zakończenie;
- Naśladuje rękoma za N. gesto – dźwięki do muzyki;
- Rysuje wzory na dywanie, w powietrzu, swoim ciele, kartce;
- Uczestniczy w zabawach ruchowo – słuchowych wg Metody Dobrego Startu;
- Kreśli naprzemiennie linie poziome prawą/lewą ręką z lewej i prawej strony do słyszanej muzyki;
Metody: analityczno – percepcyjna, problemowo - analityczna, ekspozycji, organizowania i rozwijania działalności muzycznej dziecka, system „Edukacja przez ruch” wg D. Dziamskiej, Aktywne Słuchanie Muzyki wg B. Strauss, słowne, oglądowe, elementy Metody Dobrego Startu wg M. Bogdanowicz..
Formy: ruch przy muzyce, słuchanie muzyki, indywidualna, z całą grupą
Literatura: D. Dziamska: „Edukacja przez ruch. Kropki, kreski, owale, wiązki”; D. Dziamska: „Zabawy z linią”; Materiały warsztatowe: „Zdolny przedszkolak – zdolny uczeń. Zabawy i ćwiczenia przygotowujące do nauki czytania”, „Aktywne Słuchanie Muzyki”, „Edukacja przez ruch”; Nauczycielki PM 48 w Bytomiu: „Aktywny przedszkolak – twórczy uczeń”- program wychowania przedszkolnego.
Pomoce: białe kartki przymocowane taśmą malarską do tacek, kredki świecowe w różnych odcieniach niebieskiego i szarego koloru, kleje, latawce złożone z papieru, małe kwadraciki w różnych kolorach, flamastry, płyty CD: „Zabawy z papierowym wachlarzem”, „Zabawy z linią”.


Przebieg zajęcia:
1. Wzajemne powitanie dzieci i pań śpiewanym: - „Dzień dobry dzieciom”, „Dzień dobry paniom”.
2. Słuchanie muzyki z nagrania: „Village Waltz” (CD nr 10 „Zabawy z linią” D. Dziamska )” Określanie tempa (średnie).
3. „Zabawa w gesto – dźwięki do utworu „Village Waltz” (CD nr 10 „Zabawy z linią” D. Dziamska ) Dzieci naśladując N., wykonują naprzemienne ruchy rąk, palców, dłoni w powietrzu, na dywanie, na swoim ciele (ASM i Edukacja przez ruch).
4. „Niebo” – objaśnienie i pokaz sposobu wykonania prac indywidualnych z wykorzystaniem systemu „Edukacji przez ruch” D. Dziamskiej. Indywidualna praca dzieci pod opieką nauczycielki. Przypomnienie zasad bezpiecznego posługiwania się narzędziem pisarskim oraz poruszania się przy stoliku. Przypomnienie zasady podejmowania pracy tylko przy dźwiękach muzyki.
• Rytmiczne, naprzemienne kreślenie prawą/lewą ręką poziomych kresek, na białej kartce od strony lewej do prawej, z wykorzystaniem różnych odcieni szarego i niebieskiego koloru kredek świecowych (lub ołówkowych). Do utworu: „Village Waltz” (CD nr 10 „Zabawy z linią” D. Dziamska )
• Kilkakrotna zamiana miejsc przy stoliku – przejście w prawą stronę, rysowanie na pracy kolegi/koleżanki.
• Naklejanie latawca i jego ogona na swoją pracę – niebo. Uwaga: latawce zostają wykonane techniką origami, wcześniej na ranku. Ogonki powstają poprzez naklejenie małych kwadratów/trójkątów. Podpisanie prac w prawym dolnym rogu.
• Zabawa rytmiczna z wykorzystaniem wykonanej przez siebie pracy. Dzieci wystukują słyszany rytm muzyki („Allegro di Garda” CD nr 1 „Zabawy z linią” D. Dziamska”), uderzając w powstałe na kartce elementy: latawiec i części ogona prawą/lewą ręką, dzióbkiem (zgodnie z umowami i zależnie od czasu).
• „Roztańczone latawce na niebie” - zestawienie wszystkich prac w jedną wspólną na dywanie . Pokaz i pochwała wszystkich prac.
• Odpowiedzi na pytania N. dotyczące prac, ich podobieństw i różnic. Swobodne wypowiedzi dzieci na ich temat, dzielenie się spostrzeżeniami.
• Wystawka prac.
5. Wspólne lub indywidualne układanie zakończenia opowiadania o latawcu (zależnie od czasu), zapis propozycji dzieci przez N.
6. Wręczenie nagród – pieczątek.

„Nieszczęśliwy latawiec” M. Ściślak
Był jeden z listopadowych dni. Mały latawiec wznosił się ponad ziemią. Z góry widział brązowe pola, brązowe drzewa bez liści, szare domy i szare drogi. Leciał tak, leciał i robił się coraz bardziej smutny, bo w pobliżu nie było zupełnie nikogo. Nie widział ludzi, ani ptaków. Jaskółki i bociany już dawno odleciały do ciepłych krajów, tak, jak i jego przyjaciel skowronek. Niebo robiło się coraz bardziej granatowe. Wkrótce doleciał nad ogródek Krzysia. Nagle...

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.