X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21363
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Już wkrótce święta" - rozmowa o tradycjach, zwyczajach bożonarodzeniowych na podstawie opowiadania J. Dymkowskiej "Legenda o choince", ilustracji i własnych spostrzeżeń dzieci

1. „Już wkrótce święta”-. rozmowa o tradycjach, zwyczajach bożonarodzeniowych na podstawie opowiadania J. Dymkowskiej „Legenda o choince”, ilustracji i własnych spostrzeżeń dzieci.

Cele :
• Poznawczy - poznawanie przez dzieci zwyczajów i tradycji związanych z obchodami Świąt Bożego Narodzenia. Zapoznanie dzieci z dawnym i obecnym sposobem strojenia choinki. Wzbogacenie słownictwa dzieci o nowe pojęcia – tradycja.
• Kształcący - kształtowanie umiejętności uważnego słuchania, kształtowanie umiejętności formułowania dłuższych wypowiedzi słownych.
• Wychowawczy – budzenie szacunku do przyrody.

Metody:
• Słowne.
• Oglądowe.
• Czynnościowe.

Formy:
• Indywidualna.
• Zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
Utwór J. Dmowskiej pt. :Legenda o choince”, sylwety: palmy, drzewa oliwnego, choinki, szopki, bombki w różnych kształtach,, pierniczki, lukier, posypka do dekoracji ciastek, paski kolorowego papieru, kółka w różnych wielkościach z kolorowego papieru, klej, pędzle, magnetofon, płyta Cd z muzyką, sztuczne drzewko iglaste, szarfy, papierowe bombki z tradycjami, ilustracje ozdób choinkowych wykonanych przez twórców ludowych.
Obszar z podstawy programowej:
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci.
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci.
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
9. Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne.
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.


Przebieg:
1. „Pójdźmy wszyscy do stajenki” – wsłuchanie fragmentu kolędy, nawiązanie rozmowy z jakimi świętami się kojarzy.

2 Opowiadanie J. Dymkowskiej „ Legenda o choince” ilustrowanie sylwetami.
- Narodzenie Jezusa.
- Odwiedziny w szopce pasterzy, zwierząt.
- Rozmowa palmy i oliwki.
- Rozpacz choinki spowodowana pogardliwymi słowami dumnych drzew.
- Aniołek wynagradza skromność choinki.
- Radość dzieciątka ze spotkania z choinką .

3 Swobodne wypowiedzi dzieci na temat wysłuchanego utworu, ocena postępowania palmy i drzewa oliwnego:
- Dlaczego choinka była smutna?
- Co ofiarowało drzewo oliwne dzieciątku?
- Co ofiarowała palma?
- Przed czym liść palmy miał chronić dzieciątko?
- Kto pomógł choince?
- Dlaczego aniołek postanowił pomóc choince?
- Jaka była choinka?
- Dlaczego na święta stroimy drzewka iglaste?

4 „Żywe Łańcuchy” – zabawa ruchowa.
Nauczyciel rozdaje dzieciom kolorowe szarfy, tłumaczy zasady zabawy.
Dzieci poruszają się po sali przy dźwiękach muzyki, na hasło „kolor czerwony” dzieci ustawiają się w jednym rzędzie , tworząc kolorowy łańcuch , pozostałe dzieci stoją na brzegu dywanu. W dalszej części zabawy dzieci tworzą łańcuchy w innych kolorach bądź jeden łańcuch różnokolorowy.

5 „Choinki dawniej i dziś”- oglądanie ilustracji przedstawiających ozdoby choinkowe współczesne i twórców ludowych lub naturalne.

6 „Co to jest tradycja?” - burza mózgu. Wyjaśnienie znaczenia słowa tradycja.
Tradycja - robienie czegoś tak, jak robiła to nasza mama, a wcześniej babcia i prababcia.
Swobodne wypowiedzi się na temat przygotowań jakie czynione są w ich domach w związku ze świętami. W trakcie rozmowy dzieci zawieszają na choinkę bombki np. bombkę z gałązką jodły-symbol ubierania choinki, bombkę z upominkami- symbol obdarowywania się prezentami, bombkę z opłatkiem – symbol łamania się opłatkiem itp.

7 Wykonywanie ozdób choinkowych przy stolikach.

Nauczyciel proponuje dzieciom wykonanie ozdób świątecznych na choinkę. Dzieli dzieci na trzy zespoły. Przedstawia każdemu zespołowi jakie mają zadanie do wykonania oraz materiały i narzędzia ,którymi będą się posługiwać podczas wykonywania pracy.
Dzieci wykonują zabawki wg. inwencji nauczyciela lub swojej własnej. Tej części spotkania towarzyszy dźwięk kolęd.
1 stolik: łańcuch na choinkę :paski kolorowego papieru klej.
2 stolik: pierniczki: ciastka, lukier, posypka cukierkowa.
3 stolik: pawie oczka: kolorowe kółka różnej wielkości.

8 Ocena powstałych prac i zawieszenie ich na przedszkolnej choince.

9 „Przybieżeli do Betlejem Pasterze”- wspólne kolędowanie. Dzieci stojąc w kole śpiewają kolędę ilustrując ruchem jej treść

LEGENDA O CHOINCE
Piękna to była noc, w której Jezus Chrystus się narodził. Wszystko, co żyło wokół stajenki, chciało zajrzeć do niej i ucieszyć dziecię.
Tuż przy stajence rosły trzy drzewa. Piękna i okazała palma, wdzięczna oliwka i skromna choinka. Co chwila zaglądały do stajenki i szumiąc listkami cicho szemrały słodką kołysankę Bożej Dziecinie. Jezus spał spokojnie w ramionach swej matusi. A kiedy się zbudził i otworzył oczęta, wtedy palma powiedziała do smukłej oliwki:
- Chodź, pójdziemy się pokłonić Jezusowi.
- Dobrze – zaszemrała oliwka – idźmy zaraz.
- Pójdę i ja z wami – dorzuciła cicho nieśmiała choinka.
- Ty? – rzekły pogardliwie dumne drzewa. – Ty jesteś taka brzydka, masz kłujące igły i nieładnie pachniesz. Cóż ty dać możesz Jezusowi? Chyba chcesz go przestraszyć.
Zamilkła biedna choinka, słysząc takie złośliwe słowa, i cichutko zapłakała.
Tymczasem palma pokłoniła się przed żłóbkiem i składając najpiękniejszy swój liść u stóp dzieciątka, powiedziała:
- Ofiaruję Ci, Dzieciątko Boże, ten liść, by chronił Cię od żaru słońca i złośliwego deszczu.
A drzewo oliwne, pochylając się nieco, upuściło ze swych soczystych gałązek kilka kropli przezroczystej oliwy o przepięknym zapachu. I cała stajenka pełna była teraz najsłodszej woni. Boże Dzieciątko uśmiechnęło się serdecznie i w podziękowaniu pokiwało im rączką. Zakołysała się radośnie dumna palma, zaszeleściło listkami uszczęśliwione drzewko oliwne.
Tylko niepozorna choinka spoglądając na nie westchnęła żałośnie i rzekła do siebie ze smutkiem:
- Tak, palma i oliwka to naprawdę piękne drzewa. A ja jestem biedna i brzydka. Pewnie by się mnie mały Jezusek przestraszył. Zostanę na uboczu, żeby nie przerazić Bożej Dzieciny.
Lecz był ktoś, kto usłyszał skromne słowa zasmuconego drzewka. To mały aniołek, który stał przy żłóbku. Słyszał on także dumne słowa palmy i oliwki i żal mu się zrobiło biednej choinki. Podszedł więc do niej i powiedział:
- Nie płacz, choinko. Spełni się twoje pragnienie. W nagrodę za swoją skromność tak cię wspaniale przystroję, że zachwycisz Jezusa.
I skinął na gwiazdki złote, co wesoło mrugały na nieba błękicie. Na wezwanie aniołka gwiazdki jedna po drugiej spadały z nieba i siadały na drżących z radości gałązkach choinki. Mała, niepozorna choinka rozbłysła wspaniałym blaskiem. Wyglądała jak zaczarowana. Boża Dziecina uśmiechnęła się uszczęśliwiona, zaczęła klaskać rączkami i wyciągać je w stronę ślicznego drzewka.
I od tego dnia, co roku na Boże Narodzenie choinka staje się radością wszystkich dzieci. Jak tam, w Betlejem, koło niej stoi żłóbek, a w gałązkach błyszczą złote gwiazdki i różnokolorowe świecidełka. Wśród rozłożystych gałązek ukryte są skarby, o których dziecko cały rok marzy. A choinka cieszy się radością dzieci i wspomina tę dawną piękną noc w Betlejem.

Agnieszka Sulowska - Kubień

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.