X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21262
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Co słychać wiosną na wsi? Konspekt zajęć

Przedszkole Nr 87 im. „Jacusia i Agatki”.
Grupa wiekowa: dzieci 4-letnie
Prowadząca: mgr Magdalena Wysocka.
Temat zajęcia: : Co słychać wiosną na wsi?
Cel główny: rozwijanie aktywności werbalnej dzieci.
Podstawa programowa:
Obszar 4
Dziecko (...) formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te inne.
Obszar 14
Dziecko potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach.
Dziecko słucha np. opowiadań, baśni i rozmawia o nich, interesuje się książkami.
Obszar 3
Dziecko zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawne pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym.
Obszar 5
Dziecko uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach (...).
Obszar 8
Dziecko dostrzega zmiany dynamiki, tempa (...), wyraża je pląsając lub tańcząc.
Metoda: oglądowa, słowna, czynna.
Forma pracy: z całą grupą.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- czuje się powitane, dostrzeżone przez nauczycielkę i kolegów;
- potrafi opisać przedmioty, również na podstawie ich obrazków,
- uważnie słucha opowiadań i wierszy przedstawianych przez nauczyciela, potrafi odpowiedzieć na pytania dotyczące treści,
- uczestniczy aktywnie w ćwiczeniach artykulacyjnych utrwalających prawidłową wymowę głosek,
- zmienia sposób poruszania się zgodnie z poleceniem,
- potrafi właściwie reagować ruchem na zmianę tempa, dynamiki,
- umie opisać przedmioty, osoby i zwierzęta, podając ich cechy charakterystyczne,
- rozwiązuje zagadki słowne, kojarząc odpowiedź z konkretnym przedmiotem,
- naśladuje poprawnie odgłosy,
- odczuwa radość ze swoich sukcesów, czuje się docenione.
Środki dydaktyczne:
- plansza „Wiejska zagroda” zasłonięta, z wyciętymi otworami przedstawiającymi jej fragmenty,
- wiersz W. Chotomskiej pt: „Co słychać we wsi”
Co słychać? Zależy gdzie.
Na łące słychać: Kle – kle!
Na stawie: Kwa-kwa!
Na polu: kraaa!
Przed kurnikiem: Kukuryku!
- ko – ko – ko - ko – ko w kurniku.
Koło budy słychać: hau!
A na progu – miau...
A co słychać w domu
Nie powiem nikomu.
- nagranie muzyki marszowej,
- ilustracje zwierząt wiejskich, pluszowe zwierzęta wiejskie.

Przebieg zajęcia:
1. POWITANIE dzieci w kręgu.
2. PRZEDSTAWIENIE TEMATU ZAJĘCIA - odgadywanie tematyki obrazka na podstawie odsłanianych fragmentów ilustracji (dokładne określanie przez dzieci, który fragment obrazka ma być odsłonięty).
3. WYSŁUCHANIE WIERSZA PT: „CO SŁYCHAĆ WE WSI” - rozmowa na temat wiejskich zwierząt przedstawionych na ilustracji, a także tych, których na obrazku nie ma.
4. ZABAWA RUCHOWA - w nagrodę za pomoc w odgadnięciu tematu obrazka nauczycielka zaprasza dzieci na wycieczkę na wiejskie podwórko:
1) muzyka marsz dzieci;
2) przerwa w muzyce: na hasło nauczycielki dzieci naśladują głosy i poruszają się jak wymienione zwierzę (koń, kaczka, pies, gawron, kura)
5. ZABAWY Z WIEJSKIMI ZWIERZĘTAMI 1) odgadywanie nazw zwierząt na podstawie opisu ich wyglądu i charakterystycznego zachowania (kura, kaczka, koza, koń, krowa, kot, pies, świnia). 2) odgadywanie nazw zwierząt na podstawie rozpoznawania ich charakterystycznych odgłosów - ćwiczenia fonacyjne – naśladowanie głosów zwierząt (muuu, hau, miau, kukuryku, pi pi, kwa, gę gę, kra, kle, kląskanie).
6. POŻEGNANIE W KRĘGU - podziękowanie dzieciom za pomoc, dobre pomysły i mądre odpowiedzi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.