X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 21174
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z Nieznajomym - scenariusz zajęć

Temat: ,, Spotkanie z Nieznajomym .”
Cele ogólne:
• zrozumienie niebezpieczeństwa wynikającego z konaku z nieznajomymi
• nabywanie umiejętności przewidywania, rozwagi
• zapoznanie ze sposobami radzenia sobie w sytuacjach trudnych i niebezpiecznych
• kształtowanie nawyku przezwyciężania w sobie chęci skorzystania z oferowanych przez nieznajomych korzyści, przyjemności.
• utrwalenie zasady nie oddalania się bez wiedzy rodziców i nauczycieli.

Cele szczegółowe :dziecko

• rozumie pojęcie ,, nieznajomy”
• wie, że nie należy ulegać propozycjom i namowom osób nieznajomych
• potrafi odmówić przyjęcia korzyści od nieznajomego
• zdaje sobie sprawę czym grozi złamanie zasad bezpieczeństwa
• potrafi zachować się w sytuacji zagrożenia

Metody :

stawianych zadań do wykonania, przekazu wiedzy, pokazu, werbalna, samodzielnych doświadczeń, elementy pedagogiki zabawy.

Formy :
indywidualna, z całą grupą

Środki dydaktyczne: strój nieznajomego, kapelusz okulary, płaszcz, słodycze, zabawki, przybory plastyczne, płyta CD, karty pracy, obrazki do krzyżówki, bilety do teatru w różnych
kolorach.


Przebieg :

1.Zabawa ,, Podajmy sobie ręce”
2.Rozdanie dzieciom biletów do teatru - dzieci liczą balony na biletach, zajmują miejsca w rzędach zgodnie z wynikiem, a także oznaczonym kolorem rzędu i biletu.

3.Wejście ,, Nieznajomego”do sali

Wita się z dziećmi w sposób miły i przyjacielski:
Dzień dobry dzieci jak tu u was pięknie i przytulnie

4.Nieznajomy próbuje przekonać dzieci do siebie, proponuje słodycze, zabawki, podchodzi bliżej podaje cukierki, zabawki

5.Nauczycielka obserwuje dzieci, zadaje pytania .

Czy można przyjmować od nieznajomych słodycze, zabawki ?

- Nieznajomy nalega.

- Ale ja znam Waszych rodziców i oni prosili mnie , żebym tutaj przyszedł.

6.Nauczycielka pyta dzieci :

Czy wolno dzieciom oddalać się od grupy z obcą osobą – nawet gdy jest miła i serdeczna.?

Nie

Czy dzieci mogą wsiadać do samochodu kogoś nieznajomego i dlaczego?

Nie - bo może ten ktoś porwać dziecko i ukryć, a nawet zrobić mu krzywdę.

Jak należy zachować się w takiej sytuacji.?

Powiedzieć Pani.

Zawiadomić rodziców.

Zadzwonić na Policję pod nr 997, 112 podać swoje imię, nazwisko oraz adres.

7.Na słowo Policja – nieznajomy peszy się i szybko opuszcza salę.

8.Ćwiczenia ortofoniczne: ,, Jak możemy oznajmić o niebezpieczeństwie”?

Dzieci otaczają dłońmi usta i głośno krzyczą ,, Pooooooooooomocy” ćwiczenia można powtórzyć w biegu ( ucieczka przed nieznajomym. Można też użyć słowa
,, Pożar.”

9.Rozwiązywanie krzyżówki.

10.Praca indywidualna.

Układanie obrazka z części - przyklejanie na kartkę.

Wybranie właściwych numerów z pośród innych, pod które należy zadzwonić w sytuacji zagrożenia.

11.,, TRZY GŁÓWNE ZASADY BEZPIECZEŃSTWA”

•Nie otwieraj drzwi nikomu, gdy jesteś sam w domu!
•Nie reaguj kiedy ktoś Nieznajomy częstuje Cię cukierkami!
•Nie wsiadaj z Nieznajomym do samochodu !

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.