X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20895
Przesłano:

Tradycja i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia - konspekt

Konspekt do zajęć edukacyjnych w kl. I

Temat: „Tradycja i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia”

Cele zajęć:
Dydaktyczne
Uczeń:

umie wypowiedzieć się na temat własnych przeżyć, wydarzeń z życia, ilustracji czytanego i słuchanego tekstu
umie poprawnie pisać litery, wyrazy i zdania i stara się uwzględniać właściwy kształt liter
śpiewa kolędę i uczestniczy w zabawach ruchowych
wycina papierowe elementy i łączy je klejem

Wychowawcze

uczeń wie, że podczas wycinania należy stosować podstawowe zasady bezpieczeństwa
wie, że należy składać życzenia z okazji Świąt
wie, co znaczy słowo tradycja, zwyczaj i symbolika Świąt Bożego Narodzenia

uczeń rozumie proste, krótkie teksty
rozumie, że należy mówić prawdę
uczeń rozumie wypowiedzi innych

Metody pracy:
-informacyjne (wyjaśnianie ilustrowane)
-słowne: wypowiedzi uczniów

Środki i pomoce dydaktyczne:
krzyżówka świąteczna, ilustracja przedstawiająca wigilię, magnetofon, tablica, słowniczek pismo święte

Formy organizacyjne:
A) indywidualna aktywność jednolita
B) zbiorowa – aktywność całej klasy I

Przebieg zajęć:
1. Przywitanie pani dyrektor i waszych rodziców
I Powitanie dzieci, sprawdzenie obecności
Kto wie jaką dzisiaj mamy porę roku?
(zimę)
W jakim miesiącu rozpoczyna się zima?
(w grudniu)
Kto z Was wie, jakie to wydarzenia mamy w miesiącu grudniu?
(radosne tj. Święty Mikołaj, Święta Bożego Narodzenia)
Już niedługo bo 24 grudnia mamy Święta Bożego Narodzenia
Co mamy przed świętami? Jakie wydarzenie?
(wigilię)

A teraz będziemy rozmawiać o tradycjach i zwyczajach Świąt Bożego Narodzenia
Uczniowie mają przygotowane koperty. W kopertach znajdują się krzyżówki świąteczne
-Proszę otworzyć i wyciągnąć kartkę
Będziemy rozwiązywać krzyżówkę świąteczną
Ja będę czytać zagadki.
-Kto wie i umie zgłasza się (paluszki do góry) i podaje rozwiązania.

n
a
r

y


m

ó
z


b
a
ł
w

N

l
o

o
w
i
s
k
o


ł

ż
w
Y

h
o
i
n
k
a
m
i
k
o
ł
A

s

n
k
i

Rozwiązaniem krzyżówki jest wyraz tradycja.
Popatrzmy na wyraz mróz
W wyrazie mróz wymienia się ó na o mróz bo mrozy
-Proszę uzupełnić krzyżówkę
Zabawa ruchowa: „ Co kojarzy się nam z Bożym Narodzeniem?”
Na czym ta zabawa polega?
A więc podajemy piłkę. Ten uczeń, który ma piłkę rzuca do następnej osoby i podaje wyraz lub wyrażenie kojarzące się mu ze Świętami Bożego Narodzenia
Usiądziemy
Posłuchajmy tekstu „Wigilia”
Najpierw czyta n-l, potem uczeń
Rozmowa na temat tekstu
Na co spoglądają Sabinka i Sebastian?
Co jest na wigilijnym stole?
Co ustawiła mama?
Co niesie tata?
Swobodne wypowiedzi na temat zwyczajów i potraw wigilijnych?
(z okazji wigilii)
Kto pamięta ubiegłoroczną noc wigilijną w naszym domu?
Jak wygląda twój dom w wieczór wigilijny?
Co znajduję się na stole wigilijnym?
(potrawy wigilijne)
Czy na waszym stole były też takie potrawy?
A ile potraw?
A kto pamięta?
Ile potraw kładziemy na wigilijny stół
(12 potraw)
Stary zwyczaj nakazywał skosztować każdej potrawy
Jeśli jest mniej to też jest dobrze

Zwyczaje
Kiedy zasiadamy do stołu wigilijnego
gdy zaświeci gwiazdka
Na stół pod ubrus wnosi siano ojciec rodziny i wypowiada słowa błogosławieństwa
Chłopiec rozściela siano na wigilijnym stole
Dziewczynka przykrywa stół białym obrusem przynosi opłatek, stroik i rozstawia zastawę stołową.
Wigilię rozpoczynamy modlitwą. Zostaje odczytany urywek z ewangelii według Świętego Łukasza o narodzeniu Jezusa.
W naszej tradycji polskiej najważniejszym momentem wieczerzy wigilijnej jest dzielenie się opłatkiem.
Nauka słów I zwrotki kolędy „Gdy śliczna pannna syna kołysała”
N-l opowiada – Jak wyglądała wigilia dawniej?
Wigilia dawniej wyglądała zupełnie inaczej jak dzisiaj.
Wieczerzę wigilijną spożywano z jednej pięknie ozdobionej glinianej misy.
W dzień Świąt Bożego Narodzenia śpiewamy wspólnie kolędy. W Świętego Szczepana mamy zwyczaj sypania owsem. Dawniej chłopcy chodzili po domach i sypali po domach. Natomiast dziewczęta śpiewały
Stodroki, kołoki
Powiadam Wom
Że jak docie
Stodroka kołoka
Zapłacimy Wom
Pan Bóg z nieba
A ten Święty Jon
I dostawali małą bułeczkę
Choinkę ubieramy tradycyjnie
Ozdoby można wykonać samodzielnie. Mamy przygotowane łańcuszki, które skleimy i powiesimy na klasowej choince.
Jak ubieramy choinkę?
(bombki, gwiazdki, światełka, jabłka)

Podsumowanie zajęć:
Na dzisiejszych zajęciach o czym rozmawialiśmy?
o wigilii, o Świętach Bożego Narodzenia
Jakie poznaliśmy nowe słownictwo?
(mróz, choinka, wigilia, pasterka, Święto Szczepana)
Kto najwięcej odpowiadał z uczniów?
Wpis ocen do dziennika
Praca domowa
(zrób ćwiczenie 1 ze str. 20)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.