X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20718
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Co tak pachnie?" - scenariusz zajęć

Grupa: 4-latki
Temat: "Co tak pachnie?"

Cele główne:
- rozwijanie cierpliwości w trakcie czekania na swoją kolej,
- rozbudzanie zainteresowań otaczającym światem,
- stymulowanie zapachem,
- zdobywanie umiejętności koncentrowania uwagi,

Cele szczegółowe:
- dziecko potrafi odbierać i nazywać wrażenia odbierane za pomocą węchu,
- klasyfikuje, porównuje i opisuje zapachy,
- formułuje uogólnienia,

Metody i formy: czynna, pedagogika zabawy, indywidualna, zbiorowa

Środki dydaktyczne:
torebki herbatek owocowych o różnych smakach, perfumy, ocet, kwiaty, liść mięty, zioła- bazylia, oregano, pietruszka, cebula, ilustracje


Przebieg zajęć:
1. Powitanie zabawą muzyczno-ruchową "Podaj rękę partnerowi"
2. Oglądanie ilustracji, przedstawiających różne źródła zapachów- bukiet kwiatów, perfumy, szarlotka, truskawki, garnek z przypalonym mlekiem, kosz pełen śmieci, papieros, zgniła trawa.
Określanie, co pachnie ładnie, a co brzydko.
3. Zabawa ruchowa "Ładnie-brzydko". Nauczycielka podaje nazwę substancji zapachowej, źródło zapachu. Jeżeli coś pachnie ładnie- dzieci klaszczą, jeśli coś brzydko pachnie dzieci tupią i łapią się za nos.
4. "Co tak pachnie?"-Zabawa z przepaską na oczach. Wąchanie i nazywanie zapachów.
dzieci siedzą w kręgu, nauczycielka wybiera kolejno dzieci, zasłania im oczy i daje do powąchania dana substancję. Dzieci nazywają wrażenia zapachowe oraz określają źródło zapachu.
5.Ocena zajęć dokonana przez dzieci z wykorzystaniem metody twórczego myślenia- poczta. Dzieci siedzą w kręgu. Pośrodku ustawione są 3 pudła- „skrzynki pocztowe” z napisami
- PODOBAŁO MI SIĘ
- NIE PODOBAŁO MI SIĘ
- NAJTRUDNIEJSZE DLA MNIE BYŁO
Pośrodku ustawiony jest również kosz z dużą ilością kolorowych piłeczek. Dzieci podchodzą kolejno do kosza, zabierają dowolną liczbę piłeczek i wrzucają je do wybranych skrzynek- przy każdym wrzuceniu piłki należy uzupełnić napisy ze skrzynek wypowiedziami o własnych odczuciach. Do jednej skrzynki można wrzucić kilka piłek- tyle ile podaje się własnych opinii.
6. Zakończenie zajęć- śpiewanie piosenki "Kolorowe chwilki".

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.