X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20663
Przesłano:

Scenariusz zajęć otwartych z muzykoterapii z elementami terapii taktylnej

Scenariusz zajęć otwartych z muzykoterapii z elementami terapii taktylnej


Termin zajęć: 16 maja 2013r.
Czas trwania: 10:30 - 11:00
Prowadzący zajęcia: mgr Joanna Orlik
Scenariusz opracowały: mgr Joanna Orlik, mgr Joanna Sycz
Uczestnicy: chłopcy z głęboką niepełnosprawnością intelektualną
Miejsce: sala rewalidacyjna
Tematyka: Odgłosy wiosennego deszczu

Cele ogólne:
- Doświadczanie nowych bodźców – zanurzanie dłoni w nowej konsystencji: w krochmalu
- Łagodzenie napięć fizycznych i psychicznych
- Budzenie aktywności do osiągania zadowolenia z wykonywanych czynności i wspólnej zabawy
- Budowanie atmosfery zaufania i poczucia bezpieczeństwa;
- Kształcenie świadomości własnego ciała i przestrzeni;
- Doskonalenie umiejętności komunikacji między nauczycielem a wychowankiem
- Redukowanie niepożądanych napięć psychofizycznych

Metody: działania praktycznego, naśladownictwa, słowna

Formy: indywidualna, grupowa
Pomoce:
- zaciemniona sala;
- sprzęt audio i płyty CD z odpowiednio dobranym repertuarem muzycznym;
- instrumenty: bębenki, drewienka, trójkąty,
- materace, sakwy,
- materiał w kolorze niebieskim, krochmal

Tok zajęć

1. Odreagowanie
- Powitanie do muzyki „Piosenka powitalna” (gesty)
Wszyscy są, witam was
Na zabawę nadszedł czas
Jestem ja, jesteś Ty
Raz, dwa, trzy.

2. Zrytmizowanie
- „Wiosenny spacer”: przypomnienie piosenki. Zaproszenie na wiosenny spacer - utworzenie kręgu przez dzieci sprawnie fizycznie i poruszanie się po okręgu do muzyki. Dzieci leżące „maszerują” wykonując ćwiczenia nóg z nauczycielem podczas refrenu, a na zwrotkę machamy niebieską szarfą.
- Słuchanie nagrania padającego deszczu – rytmiczne wystukiwanie z nauczycielem
mały deszczyk – palcami o podłogę
duży deszcz – uderzanie dłońmi o podłogę
ulewa – tupanie nogami
grzmoty – klaśnięcie w dłonie
- Rozdanie instrumentów
- Omówienie sposobu gry na danych instrumentach do melodii deszczu - rytmiczna gra na instrumentach do muzyki (stopniowe włączanie instrumentów):
mały deszczyk – drewienka
duży deszcz – pudełko akustyczne
ulewa – bębenki, tamburyna, trójkąty
grzmoty – talerze

3. Uwrażliwienie
- Zabawa ruchowa do piosenki „Deszczyk pada” - KLANZA – ręce i dłonie
- Śpiew piosenki „Pieski małe dwa”
- Muzyka w umiarkowanym tempie w tle - J. Galway
- Dzieci zanurzają dłonie w krochmalu; następnie w misce z wodą, w której zmywają z rąk krochmal.

4. Relaksacja
- Do muzyki w spokojnym tempie masujemy woreczkami napełnionymi kulkami ze styropianu i woreczkami z kamykami oraz innymi przedmiotami (piłka do masażu) poszczególne części ciała dziecka - L. Boccherini; Kisielewski: Melodia dla Susany

5. Pożegnanie dzieci, zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.