X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20415
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Gdzie mieszka muzyka Pana Fryderyka. Konspekt zajęcia przeprowadzonego we współpracy z logopedą

Konspekt zajęcia przeprowadzonego we współpracy z logopedą

Grupa wiekowa: dzieci 4-5-letnie
Nauczycielki: Bożena Cieślak, Beata Moskała-logopeda

Temat kompleksowy: Wszystko może być muzyką.
Temat zajęcia: Gdzie mieszka muzyka Pana Fryderyka.

Cele ogólne:
-tworzenie warunków do obcowania z dźwiękiem, zdobywania nowych doświadczeń muzycznych i rozumienia muzyki
-dostarczanie wrażeń estetycznych i wzorców piękna mowy polskiej
-kształtowanie uwagi i pamięci słuchowej, usprawnianie aparatu artykulacyjnego
-pobudzanie wyobraźni i kreatywności ruchowej
-rozumienie prawa do odpoczynku i poszanowania woli i odmiennego zdania innych

Pomoce dydaktyczne: bębenek, trójkąt, kołatka, tamburyno, cymbałki, grzechotka, flet, talerze, obrazki przedstawiające w/w instrumenty, płyta CD z nagraniami różnych instrumentów i wybranymi utworami F. Chopina, klocki drewniane i plastikowe, łyżeczki, gazety, kartonowe i plastikowe pudełka, puszki szmerowe, zabawki z kącika kuchni

Literatura: Wiersz W. Chotomskiej „Preludium deszczowe”

Formy pracy: z całą grupą

Przebieg zajęcia:
I.Wprowadzenie:
1.Zabawa integrująca przy piosence „Nutki w przedszkolu”.
2.Wypowiedzi dzieci n/t „Gdzie mieszka muzyka Pana Fryderyka” inspirowane wierszem słuchanym przy akompaniamencie utworu F. Chopina pod tym samym tytułem; zwrócenie uwagi na przenośnie i porównania zawarte w wierszu.
II.Część główna:
1.Zabawa muzyczna „Zaczarowane dźwięki”-określanie nazwy i gra na wybranym instrumencie, porównywanie jego dźwięku ze znanymi dzieciom zjawiskami akustycznymi.
2.Zabawa „Tańczące nutki”-improwizacje ruchowe do utworu F. Chopina „Walc E mol”.
3.Zagadki słuchowe „Ukryte instrumenty”(płyta CD)-identyfikowanie spośród innych poznanych instrumentów, dobieranie właściwego obrazka.
4.Zabawa „Strojenie instrumentów”-gimnastyka buzi i języka, naśladowanie dźwięków.
5.Zabawa „Kompozytor”-improwizacje muzyczne do piosenki „Nutki w przedszkolu” na alternatywnych źródłach dźwięku.
III.Zakończenie:
1.Relaksacja przy utworze F. Chopina „Etiuda C dur” i opowiadania N. „Muzyczne obrazy”.
2.Wypowiedzi dzieci n/t odczuć, wrażeń i doświadczeń zdobytych w toku zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.