X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20294
Przesłano:

Ruch to zdrowie - ćwiczenia usprawniające motorykę dużą

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
REWALIDACYJNO – WYCHOWAWCZYCH

Data: 13. 12. 2012 r.
Czas trwania zajęć: dwie jednostki lekcyjne
Miejsce zajęć: pokój w mieszkaniu ucznia
Uczestnik zajęć: Chłopiec objęty indywidualnymi zajęciami rewalidacyjni- wychowawczymi, z mózgowym porażeniem dziecięcym, postać czterokończynowa z przewagą strony prawej. Występują także zaburzenia współwystępujące takie jak stan po retinopatii wcześniaczej, w wyniku którego stracił całkowicie wzrok oraz upośledzenie umysłowe w stopniu głębokim.
Prowadzący zajęcia: Agnieszka Toruń- Bednarz
Temat zajęć: Ruch to zdrowie- ćwiczenia ruchowe.
Środki dydaktyczne: kaseta magnetofonowa z „Programem Aktywności M. Ch. Knillów, materac, podpórka, wałek rehabilitacyjny, oliwka, masażer, parapodium statyczne, poręcz , piłki jeżykowe, pudełko z kasztanami, zabawki wydające dźwięki, instrumenty muzyczne, płyty CD z muzyką preferowaną przez ucznia, książka z krótkimi historyjkami.
Cel ogólny: Usprawnianie motoryki dużej.
Cele szczegółowe:
- doświadczanie posiadania ciała
- kształtowanie świadomości sprawstwa.
- utrwalanie orientacji w schemacie ciała.
- rozwijanie motoryki dużej.
- doskonalenie samoobsługi.
Metody pracy: praktycznego działania, słowna, aktywizacji, ćwiczenia ruchowe
Formy pracy: zindywidualizowana
Rola nauczyciela: wspiera, aktywizuje, pomaga, zachęca i motywuje do działania
Rola ucznia: na miarę swoich możliwości aktywnie uczestniczy w zajęciach
Cele w kategoriach czynności wykonywanych przez ucznia
Uczeń:
- odbiera wrażenia czuciowo- słuchowe podczas śpiewania piosenki „Witaj" i potrząsania instrumentami perkusyjnymi;
- z pomocą n-la wykonuje ćwiczenia z zakresu Programu Aktywności M.,Ch. Knillów;
- odbiera wrażenia czuciowe podczas masażu rąk i dłoni;
- odbiera bodźce ruchowe podczas kołysania na wałku rehabilitacyjnym
- wykazuje własną aktywność podczas stania w parapodium statycznym
- doskonali ogólną sprawność ruchową poprzez siadanie, schylanie się w siadzie rozkrocznym do lewej i prawej nogi dotykając ich;
- uczestniczy w ćwiczeniach biernych i czynnych ( podnoszenie nóg do góry leżąc na plecach);
- ćwiczy chód bokiem i przodem – przy barierce.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
I. ZAJĘCIA WSTĘPNE
1) Przywitanie się z uczniem piosenką ,, Witaj ‘’ z jednoczesnym wyklaskaniem przez nauczyciela w dłonie chłopca jej rytmu. Wspólne granie na instrumentach muzycznych ww. piosenki.
2) Masaż dłoni i rąk.
3)Wykonywanie ćwiczeń z zakresu Programu Aktywności M., Ch. Knillów;

II. ZAJĘCIA TEMATYCZNE
1) Kształtowanie świadomości posiadania własnego ciała oraz utrwalanie orientacji w schemacie własnego ciała.
- ćwiczenia w schemacie ciała – wskazywanie głowy, nosa, uszu, włosów, ust, języka, brody, brzucha, nóg i rąk.
- dostarczanie wrażeń czuciowych dłoniom, stopom oraz plecom piłeczkami jeżykowymi i masażerem
2) Rozwijanie motoryki dużej.
-wykonywanie przez ucznia indywidualnie dobranych ćwiczeń doskonalących ogólną sprawność ruchową
*chodzenie przodem i bokiem przy barierce
*ćwiczenia na wałku rehabilitacyjnym – siad okrakiem, ręce oparte na udach, wahania na boki, skłony do prawej i lewej nogi, prostowanie pleców poprzez ściąganie łopatek przy jednoczesnym unoszeniu głowy do góry
*ćwiczenia na materacu w pozycji leżącej na brzuchu i na plecach
*stoi w parapodium wprawiając ciało w ruch ( kołysze się w rytm muzyki)
III. ZAKOŃCZENIE ZAJĘĆ
- porządkowanie miejsca pracy i podziękowanie za wspólną pracę i zabawę,
- czytanie uczniowi ulubionych historyjek na dany znak( n-el czyta tytuł, a uczeń jeśli chce aby czytać daje znak głośnym śmiechem)
- krótki relaks przy muzyce
- pożegnanie gestem i słowem

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.