X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20292
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiewiórka przygotowuje się do zimy - wykonanie pracy plastycznej techniką collage z zastosowaniem wybranych technik C. Freineta

SCENARIUSZ ZAJĘCIA
DATA: 21.11.2008r.
OPRACOWAŁA: Anna Jabłońska
PROWADZĄCA: Anna Jabłońska
GRUPA: 5, 6-cio latki
DOMINUJĄCE OBSZARY EDUKACYJNE:
• przyrodniczej
• kulturowo-estetycznej
• przygotowania do czytania
TREŚCI PROGRAMOWE:
• Obserwowanie przyrody jesienią i dzielenie się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami- rozumienie istoty zachodzących zmian i konieczności przystosowania się przyrody (roślin i zwierząt) do aktualnej pory roku.
• Uważne oglądanie i analizowanie spostrzeżeń wzrokowych dotyczących wybranego obiektu- dostrzeganie niuansów kolorystycznych (odcienie jednej barwy, pochodne barw); Stosowanie różnorodnych technik plastycznych z wykorzystaniem materiału przyrodniczego, tkanin, włóczki, flizeliny itp.
• Odzwierciedlanie usłyszanych rytmów układem klocków (orzechów); Rozpoznawanie całościowe wyrazów (tzw. czytanie globalne); Czytanie wyrazów, zdań i tekstów ze zrozumieniem ich treści (dzieci zdolne).
TEMAT KOMPLEKSOWY: Co robią zwierzęta, gdy zbliża się zima?
TEMAT ZAJĘCIA: Wiewiórka przygotowuje się do zimy- wykonanie pracy plastycznej techniką Collage.
CELE OGÓLNE:
• doskonalenie swobodnych wypowiedzi dziecka;
• wzbogacenie wiadomości o zwyczajach zwierząt;
• poznanie nowej techniki plastycznej;
CELE OPERACYJNE:
• potrafi wskazać prawą i lewą rękę;
• potrafi wykonać ruchy naprzemienne;
• zna treść opowiadania, odpowie na pytania;
• potrafi zobrazować prosty rytm;
• spróbuje zobrazować złożony rytm;
• określi cechy przedmiotu z worka;
• spróbuje rozpoznać dotykiem materiał lub przedmiot z worka;
• zna słowa i kroki do piosenki;
• dostrzeże różnorodność odcieni brązów i pomarańczy;
• ułoży kolory wg polecenia;
• potrafi odczytać fiszkę zadaniową;
• wykona wskazane zadanie zgodnie z ustaleniami;
• samodzielnie wybierze najlepszy dla niego sposób dokończenia zadania;
• coraz sprawniej posługuje się nożyczkami;
METODY:
• słowna
• czynna
• techniki C. Freineta (swobodne teksty, doświadczenia poszukujące, fiszka zadaniowa, fiszki autokorektywne)
• kinezjologia edukacyjna P. Dennisona (ruchy naprzemienne, leniwa ósemka)
FORMY PRACY:
• praca z grupą
• indywidualna
NARZĘDZIA I PRZYBORY:
• materiały papiernicze: brystol A4, klej, bibuła krepina, farby plakatowe, pędzle, nożyczki, farby
• odtwarzacz CD, płyta (piosenka „Wiewióreczka”), klawesy, tamburyn, trójkąt
• inne: włóczka, flizelina, orzechy laskowe, szyszki, szarfy


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

LP. SYTUACJE EDUKACYJNE
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
1. Przywitanie: (ruchy zgodne z treścią wierszyka)
Kiedy chodzisz do przedszkola
po śniadaniu na zajęcia jest pora,
Więc się najpierw przywitamy
i rękami i plecami.
Prawa ręka- lewą wita
i o humor z troską pyta.
Teraz lewe ucho, stopę
i kolano zaraz potem.
Prawa rączka bardzo grzecznie
przywitała się serdecznie.
A lewa ręka za prawej przykładem
podąża tym samym śladem.
Lewa ręka- prawą wita
i o humor z troską pyta.
Teraz prawe ucho, stopę
i kolano zaraz potem.
Leniwą ósemkę rączkami kreślimy
za chwilę się miło pobawimy.
Jeszcze łokieć do kolana,
dobrze jest się witać z rana!
• tekst wierszyka- A. Jabłońska
2. Naprowadzenie dzieci na temat zajęć poprzez przeczytanie krótkiego opowiadania A. Plec „Wiewióreczka”:
Jest jesień. Dni są coraz krótsze i chłodniejsze.
Liście drzew mienią się wszystkimi kolorami. Opadłe żółte liście brzóz, czerwone liście dębów i klonów tworzą różnobarwne dywany na trawie.
Ruda wiewiórka szuka wśród szeleszczących liści żołędzi i orzechów. Zrobi z nich zapasy na zimę.
-Wiewióreczko, wiewióreczko!
Zrobiłaś już tyle zapasów, tyle spiżarni. I tak potem o nich zapomnisz. dzięki twoim podziemnym spiżarniom wyrosną nowe drzewa dębu i krzaki leszczyny. Dlatego mówi się o tobie, że sadzisz lasy.
Rozmowa na temat opowiadania, wymiana wiadomości na temat wiewiórek, ich zwyczajów, wyglądu i miejsc w których można je spotkać.
• tekst opowiadania A. Pelc „Elementarz...”
3. „Ile orzeszków nazbierała wiewiórka?”- zabawa doskonaląca percepcję słuchową.
Nauczyciel rozsypuje na dywanie orzechy laskowe, dyżurny rozdaje dzieciom szarfy. N. prosi dzieci, aby zabrały tyle orzechów ile uderzeń tamburyna usłyszą
1. .. 2. ... 3. . (sześć orzeszków)
Dzieci wkładają orzeszki do środka szarfy. Następnie nauczyciel prosi aby poukładały orzechy w formie rytmu, który usłyszą. Nauczyciel wybija rytmy na klawesach, a po każdym ułożeniu dzieci wspólnie sprawdzają poprawność wykonanego zadania.
• szarfy
• orzechy laskowe
• tamburyn
• klawesy
• fiszki autokorektywne
• struktury rytmiczne M. Stambak
4. Nauczyciel zachęca dzieci do wymyślenia kilku rymowanek na temat wiewiórki i jej zwyczajów. W czasie kiedy dzieci zastanawiają się nad własnym tekstem, nauczyciel przypomina wcześniej już napisane rymowanki.
Nauczyciel rozdaje niektóre teksty zdolniejszym dzieciom, które same je odczytują.
• tekst wymyślonych wcześniej rymowanek;
5. Zabawa ruchowa do piosenki „Wiewióreczka”. Dzieci skaczą w rozsypce podczas refrenu, kiedy usłyszą zwrotkę piosenki dobierają się parami i tańczą taniec, o którym mowa w tekście. • płyta z piosenką „Wiwióreczka”
6. „Czarodziejski worek”- dzieci dotykiem odgadują
co znajduje się w worku, dla ułatwienia nauczyciel rozkłada na dywanie te same przedmioty.
• worek
• bibuła
• materiał
• włóczka
• szyszka
7. Dzieci siadają na dywanie. Dyżurny rozdaje bibułę, zadaniem dzieci jest ułożenie bibuły od najjaśniejszej do najciemniejszej od lewej do prawej strony.

• bibuła
• fiszka autokorektywna
8. Nauczyciel demonstruje dzieciom kostkę z naklejonymi na każdym boku: włóczką, bibułą, tkaniną, flizeliną.
Rozpoznawanie co wypadło na kostce. Wyjaśnienie do czego posłuży kostka, tzn. do losowania z jakiego materiału będzie zrobiony jeden element pracy (ogon wiewiórki).
• duża drewniana kostka
9. Przedstawienie dzieciom fiszki zadaniowej. Omówienie jej i wyjaśnienie sposobu wykonania pracy plastycznej.
Zadaniem dzieci jest wypełnienie konturu wiewiórki wybranymi przez siebie materiałami z wyjątkiem ogona, który wykańczamy materiałem wylosowanym poprzez rzut kostką.
Rozdanie kartek z naszkicowaną wiewiórką.
Dzieci samodzielnie dobierają sobie przybory i narzędzia do pracy z tzw. SKLEPIKU
• fiszka zadaniowa
• wszystkie zgromadzone w „Sklepiku” przybory i materiały papiernicze
10. Dzieci siadają do stolików i wykonują pracę zgodnie z ustaleniami.
Jeśli wylosowany przez dziecko sposób wykonania zadania będzie zbyt trudny na jego możliwości należy dać mu swobodę wyboru. • fiszka zadaniowa
• wszystkie zgromadzone w „Sklepiku” przybory i materiały papiernicze
11. Zakończenie zajęć poprzez zorganizowanie wystawki z prac.
Docenienie dzieci za wykonane zajęcia i włożony wysiłek.
Dziecko ma prawo nie skończyć pracy podczas zajęć, wtedy proponujemy mu dokończenie jej po obiedzie lub następnego dnia.

12. Zabawa ruchowa do piosenki „Wiewióreczka”. • płyta z piosenką „Wiwióreczka”


LITERATURA:
• ABC Program wychowania XXI wieku.
• Elementarz- teksty do czytania metodą sylabową.
• Encyklopedia zwierząt dla dzieci.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.