X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20242
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie baśni - scenariusz zajęć dla 4,5-latków

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie
4,5-latków

Temat kompleksowy: W świecie baśni.
Temat dnia: „Nasze ulubione baśnie i bajki”

Cel główny:
-rozbudzanie zainteresowania literaturą
-rozwijanie mowy
-rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
- rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
-wielozmysłowe poznanie świata baśni

Cele szczegółowe:
• dz. rozwija umiejętność współdziałania w sytuacjach zabawowo- zadaniowych;
• dz. potrafić przestrzegać podanych zasad obowiązujących w czasie zajęć;
• dz. zna kolory i potrafić je nazywać;
• dz. umieć współdziałać w grupie ;
• dz. potrafi wykonać ćwiczenie grafomotoryczne wg wzoru i podanej instrukcji słownej;
• dz. rozwija umiejętność rozpoznawania przedmiotów za pomocą zmysłów (smak, dotyk, słuch)
• dz. potrafi ułożyć historyjkę obrazkową-układa obrazki wg kolejności zdarzeń;
• dz. ćwiczy spostrzegawczość wzrokową

Metody:
- czynnościowe: ćwiczenia utrwalające, zadania stawiane dzieciom do wykonania

Formy organizacyjne:
- indywidualna
- zbiorowa
- praca w grupach

Środki dydaktyczne: wiersz D. Gellner „Bajkowa zgadywanka”; różne przedmioty nawiązujące do bajek: pierniki, jabłko, miód, orzechy, pantofelek, klucz, łupina orzecha, zapałki, koszyczek, fasola, jajko, korona, poduszeczka; sylwety przedstawiające różnych bohaterów z baśni i przedmioty do nich pasujące; płyta CD , karty pracy- dla każdego dziecka jedna; kredki, klej, kartka papieru dla każdego dziecka jedna

Literatura:
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego;
Zanim będę uczniem- program wychowania przedszkolnego E. Tokarska, J. Kapała

Podstawa programowa: 1 pp2, 4 pp3, 5 pp4, 14 pp2,3,4,5

Prowadząca:
Anna Beleć


PRZEBIEG ZAJĘĆ

I. Część wstępna:

1. Zabawa integracyjna „Iskierka” – w kole kolejno dzieci ściskają dłoń kolegi;

II. Część główna

1. Uważne słuchanie wiersza D. Gellner „Bajkowa zgadywanka”- dzieci dopowiadają rymy.
2. Zabawa dydaktyczna „Czarodziejski worek”- rozpoznawanie kształtu przedmiotów (występujących w bajkach) dotykiem.
3. Zabawa dydaktyczna „ Przysmaki z bajki”- rozpoznawanie i nazywanie cząstek zjadanych produktów (występujących w bajkach) – zasłonięte oczy.
4. Zabawa dydaktyczna „Piosenki z bajki”- rozpoznawanie i nazywanie fragmentów usłyszanych piosenek ze znanych bajek.
5. Zabawa ruchowa „Jaka to bajka?”- dzieci biegają swobodnie po dywanie, na sygnał nauczyciela dobierają się w grupy 3-osobowe i łącząc ze sobą obrazki charakterystyczne dla poszczególnych bajek.
6. Praca przy stolikach (moment edukacyjny, w którym dokonałam zróżnicowania stopnia trudności zadań-indywidualizacja):
-„Kot w butach”- układanie historyjki obrazkowej i wklejanie jej we właściwej kolejności na kartce.(karta pracy1)
-„Królewna Śnieżka”- labirynt. Szukanie drogi królewny Śnieżki do domku krasnoludków. (karta pracy 2)
-„Chatka Baby-Jagi”- kolorowanie ilustracji według podanego kodu. Dorysowywanie własnych ozdób.(karta pracy 3)
-„Z jakiej bajki?”- łączenie w pary pasujących do siebie obrazków z bajek. (karta pracy 4)
-„Moja ulubiona bajka”- do obrazków dopasowywanie i naklejanie wyrazów- tytuły bajek. (karta pracy 5)

III. Ewaluacja zajęć- poczęstowanie dzieci piernikami- takimi jakie były na chatce Baby-Jagi.
Dzieci dorysowują na swoich kartach pracy „buźki” wesołą, smutną lub obojętną, która będzie odpowiedzią na pytanie „Jak się czuję po wizycie w krainie baśni i bajek?”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.