X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20188
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie pszczół - scenariusz zajęć z edukacji muzycznej w starszej grupie przedszkolnej

W świecie pszczół- scenariusz zajęć z edukacji
muzycznej w starszej grupie przedszkolnej

Cele główne:
● uświadomienie faktu istnienia wielości i różnorodności dźwięków w otaczającym nas świecie
● rozwijanie poczucia rytmu

Cele szczegółowe:
● dziecko porusza się rytmicznie przy muzyce i rytmicznie klaszcze
● śpiewa piosenkę o pszczółce wraz z pokazywaniem
● odróżnia dźwięki wydawane przez pszczoły spośród innych odgłosów
● dziecko gra na instrumentach muzycznych: klawesy i grzechotki

Metody:
● eksponujące, poszukujące i podające

Formy pracy:
● grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
● obrazy, obrazki i znaczki dla poszczególnych grup
● szarfy
● płyty CD z nagraniami piosenek i odgłosów owadów
● instrumenty: klawesy i grzechotki


Przebieg zajęć:

I. Nauczyciel pyta dzieci czy znają powiedzenie: „głośno jak w ulu”?
Co ono oznacza? Kiedy tak się mówi? Skąd wzięło się takie powiedzenie?
● oznacza, że gdzieś panuje hałas, harmider, jest głośno
● mówi się tak np. w przedszkolu podczas przerwy, gdy spotka się liczna grupa
ludzi i wszyscy razem rozmawiają
● mówi się tak dlatego, że w pszczelim ulu, gdzie wszystkie pszczoły pracują
panuje wielki hałas, gdyż owady te żyjąc w wielkiej rodzinie nazywanej rojem
wykonują szereg różnych zadań wytwarzając miód i budując plastry pszczele.

II. Prowadzący prezentuje na tablicy obraz pszczoły, plastra pszczelego, ula, krótko omawiając ilustracje. Zapowiada, że dziś nauczy dzieci piosenki pt.: „Pszczółka”.

III. Naukę piosenki rozpoczyna od przyswojenia pytania zadawanego pszczółce, a następnie zwraca uwagę na kolejne odpowiedzi pszczółki.


1. Pszczółko, pszczoło, latasz wkoło.
Czemu tak ci jest wesoło?

Bo skrzydełka zwinne mam,
latam sobie tu i tam!

2. Pszczółko, pszczoło, latasz wkoło.
Czemu tak ci jest wesoło?

Bo kubraczek w paski mam
żółto-czarne- zobacz sam!

3. Pszczółko, pszczoło, latasz wkoło.
Czemu tak ci jest wesoło?

Bo na łące kwiatów w bród,
zrobię z nich przepyszny miód!

4. Pszczółko, pszczoło, latasz wkoło.
Czemu tak ci jest wesoło?

Nic nie powiem, ale dam
plaster miodu- zjedz go sam!

IV. Zabawa muzyczno- ruchowa.

Dzieci zapamiętują tekst najlepiej, gdy wykonują piosenkę razem z pokazywaniem:

1. Pszczółko, pszczoło, (pokazują kolejno prawą i lewą rękę)
latasz wkoło. (machają rękami)
Czemu tak ci jest wesoło? (klaszczą cztery razy w rytmie ćwierćnut)

Bo skrzydełka zwinne mam (machają rękami)
latam sobie tu i tam! (pokazują dłońmi raz prawą, raz lewą stronę)

2. Pszczółko, pszczoło, (pokazują kolejno prawą i lewą rękę)
latasz wkoło. (machają rękami)
Czemu tak ci jest wesoło? (klaszczą cztery razy w rytmie ćwierćnut)

Bo kubraczek w paski mam (wskazują na swoje ubranie)
Żółto-czarne- zobacz sam! (wykonują ruch rysowania pasków na ubraniu)

3. Pszczółko, pszczoło, (pokazują kolejno prawą i lewą rękę)
latasz wkoło. (machają rękami)
Czemu tak ci jest wesoło? (klaszczą cztery razy w rytmie ćwierćnut)

Bo na łące kwiatów w bród, (zataczają rękami duże koła)
zrobię z nich przepyszny miód! (klepią się po brzuszku)

4. Pszczółko, pszczoło, (pokazują kolejno prawą i lewą rękę)
latasz wkoło. (machają rękami)
Czemu tak ci jest wesoło? (klaszczą cztery razy w rytmie ćwierćnut)

Nic nie powiem, ale dam (przykładają palec do ust)
plaster miodu- zjedz go sam! (wyciągają złączone ręce przed siebie)

V. Ćwiczenie rytmiczne.

Zadaniem dzieci jest dokładne realizowanie rytmu piosenki. Naprzemiennie
wykonują dwa takty, chodząc, oraz dwa takty klaszcząc (w miejscu). Dzieci mogą
otrzymać klawesy lub grzechotki, którymi zastąpią klaskanie.

VI. Nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy rozdając znaczki pszczółek w 4 kolorach (np. żółtym, pomarańczowym, fioletowym i czerwonym). Każda grupa może liczyć 3-4 osoby. Dzieci siadają w grupach. Każda grupa otrzymuje zestaw zdjęć 3 owadów: konika polnego, pszczoły i muchy. Uczniowie słuchają 3 rodzajów odgłosów owadów i każdemu z nich przyporządkowują obrazek. Wskazują, który z odgłosów jest bzyczeniem pszczół.

VII. Ćwiczenie ruchowe.

W sali nauczyciel rozkłada 4 duże szarfy w takich kolorach, w jakich dzieci otrzymały znaczki. Dzieci pszczółki poruszają się w rytmie dwóch śpiewanek:

● „Zbieramy, zbieramy miód!”: na słowa „zbieramy” dzieci przemieszczają się po sali między szarfami, na słowo „miód” wchodzą do szarfy we właściwym kolorze

● „Ul się pali!”: dzieci chodzą po sali w rytmie ćwierćnut, zaznaczając akcent na pierwszą miarę taktu (słowo „ul”) przeskokiem.

VIII. Uczniowie siadają na dywanie. Prowadzący pyta, czy wiedzą, która pszczółka jest najsłynniejszą pszczołą na świecie. Prezentuje ilustrację pszczółki Mai. Zaprasza wszystkie dzieci do wspólnego śpiewu piosenki o pszczółce Mai. Podczas śpiewu dzieci mogą naśladować pszczółki latające po łące.

IX. Powtórzenie piosenki o pszczółce: dzieci śpiewają z podkładem muzycznym i
pokazywaniem, z podziałem na role: jedno dziecko jest pszczołą, pozostałe dzieci
zadają pytania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.