X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20103
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Chrapka na jabłka" - zabawy matematyczne z Kubusiem podczas jesiennej wyprawy do sadu. Scenariusz z wykorzystaniem metody M. Montessori

SCENARIUSZ Z WYKORZYSTANIEM METODY M. MONTESSORI.
Grupa wiekowa: 5-latki
TEMAT: „Chrapka na jabłka”- zabawy matematyczne z Kubusiem podczas jesiennej wyprawy do sadu.
CELE GŁÓWNY:
• Posługiwanie się liczebnikami w aspekcie kardynalnym i porządkowym w zakresie 1-7;
DZIECKO:
• zna liczby, potrafi je umiejętnie i praktycznie zastosować;
• uważnie słucha literaturę dziecięcą;
• wykorzystuje zmysły do poznawania otaczającej rzeczywistości;
• określa położenie przedmiotów w przestrzeni stosując określenia: niżej wyżej, najwyżej;
• używanie zwrotów grzecznościowych;
• zgodnie współpracuje w grupie rówieśniczej;
METODY :
• słowna - opowiadanie
• czynna - samodzielnych doświadczeń; zadań stawianych dziecku; M. Montessori;
• percepcyjna- pokaz, obserwacja;

FORMY – grupowa,
indywidualna,
w małych zespołach;
POMOCE: Opowiadanie, piosenka „Jabłuszko rumiane”, materiał wg metody Montessori (patyki liczbowe, czerwone patyki, tabliczki dotykowe, koszyk z bryłami, kolorowe tabliczki),jabłka, koszyki, masa solna.

PRZEBIEG:

1. Powitanie. Nauczycielka wita się z każdym dzieckiem podając mu rękę i nawiązując kontakt wzrokowy. Dzieci witają się z maskotka Kubusia i Kłapouchego, które zaprosiły wszystkie dzieci do wysłuchania opowiadania.
2. Opowiadanie do ilustracji pt: „Chrapka na jabłka”.
3. Spacer do sadu przy piosence pt.: „Jabłuszko rumiane”.
4. Dzieci układają drabinę z wykorzystaniem czerwonych patyków i patyków liczbowych. Określanie, kto jest wyżej , a kto niżej.(Kubuś czy Kłapouchy)
5. Dzieci zbierają jabłka i próbują odpowiedzieć na pytanie: dlaczego jabłko nie smakowała Kubusiowi i Kłapouchemu? Oglądają jabłka i dotykają całą dłonią. Dzieci zauważyły, że jabłka są zielone, twarde i szorstkie. (szablony jabłek wykonane z drewna i oklejone papierem szorstkim) Porównują je z tabliczkami dotykowymi.
6. Jakiego koloru jest jabłko znalezione przez Kubusie? –wykorzystanie kolorowych tabliczek.
7. Zabawa ruchowa „Znajdź jabłuszko w kolorze....”: Nauczycielka pokazuje kolorową tabliczkę, zadaniem dzieci jest znaleźć, wśród rozsypanych jabłek, jabłko w takim samym kolorze.
8. Zabawa - „Moje jabłko”- dzieci wybierają z koszyka jabłko. Oglądają je: oglądają je, wąchają, próbują, określając jego, kolor, zapach, smak.
9. Zagadki dotykowe : „ Jaki kształt ma jabłko?”- koszyk z bryłami. Zadaniem dzieci jest dotykiem znaleźć jabłko.
10. Zabawa: „Goń uciekające jabłka”- dzieci siadają wokół czterech koszyków. Nauczycielka mówi wyliczankę (entliczek pentliczek czerwony koszyczek jak jabłko spadnie to go sobie zbierz ), a zadaniem dzieci jest zebrać do koszyków jak najwięcej jabłek. Następnie dzieci siadają i liczą ile wspólnie zebrały jabłek z wykorzystaniem wrzecion i żetonów.
11. Lepienie z masy solnej w wybranym kolorze jabłka i podarowanie Kubusiowi lub Kłapouchemu.

Literatura:
Czasopismo KUBUŚ PUCHATEK nr 9/1999r.

Opracowała : mgr Edyta Szczepanowska
ZSPI nr 1 w Olkuszu

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.