X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 2008
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Mały gospodarz" - zajęcie dla dzieci trzyletnich zawierające treści o zagrodzie wiejskiej i jej mieszkańcach

KRĄG TEMATYCZNY "ZWIERZĘTA Z ZAGRODY WIEJSKIEJ"

"MAŁY GOSPODARZ"

Cele ogólne:
-aktywizowanie myślenia dzieci poprzez rozwiązywanie zagadek obrazkowych, słuchowych,
-kształcenie szybkiej reakcji na umowne sygnał, -stymulowanie rozwoju mowy dzieci, -rozwijanie analizy i syntezy słuchowej oraz wzrokowej dziecka,
- kształcenie sprawności manualnych,
-wyrabianie nawyku uważnego słuchania i kolejnego wypowiadania się .

Umiejętności dzieci:
- wiedzą, jakie zwierzęta żyją na wsi,
-rozumieją kierowane do grupy polecenia,
-poruszają się zgodnie ze słyszanym rytmem,
-poprawnie nazywają dziecko i mamę zwierzęcia,
-układają obrazek z części w cało,
-ćwiczą narządy mowy,
-śpiewają wspólnie piosenkę ,
-znają zasady zgodnego funkcjonowania w grupie.

Forma organizacyjna: praca z całą grupą, praca w małych zespołach

Metody pracy:
*metoda zadaniowa,
*metoda słowna- zagadki, rozmowa w kręgu,piosenka,
*metoda oglądowa,
*elementy pedagogiki zabawy.

Środki dydaktyczne: sylweta duszka, ilustracje ze zwierzętami- przysłonięte kartkami, obrazki zwierząt rozcięte na puzzle, emblematy zwierząt dla każdego dziecka jeden, obrazki zwierząt rozcięte tak , aby można było zmieniać ogony, nagrania odgłosów zwierząt, muzyka instrumentalna, maskotki- zwierzaczki, muzyka relaksacyjna.
Na początku wspólnej zabawy nauczycielka przypomina o zasadach zgodnej zabawy: kolejnego wypowiadania się , zgłaszania chęci do odpowiadania poprzez podniesienie ręki do góry, uważnego słuchania poleceń nauczycielki.

Przebieg zajęcia:

1.Zabawa ,,Jakie to słowo?,,- dzieci kończą rozpoczęte przez nauczycielkę słowo dodając sylabę Nauczycielka podaje takie sylaby , aby ,,maluszki,, mogły stworzyć nazwy zwierząt domowych.

2..U gospodarza Antka na farmę wkradł się mały duszek Psikusek. Spójrzcie tylko co on zrobił ? Czy już wiecie? – dzieci obserwują wskazaną przez nauczycielkę tablicę – duszek pozamieniał ogony zwierzętom. Nauczycielka zachęca dzieci do naprawienia figlów duszka. Chętne dzieci przyczepiają ogony do właścicieli

3.W sali pojawia się niesforny duszek, który zadaje dzieciom kolejne zadania- zagadki:
-dzieci po odkrytym fragmencie obrazka próbują rozpoznać jakie zwierzę duszek schował pod karteczką[świnka, osiołek, krowa, baran, kogut ]
-rozpoznają zwierzęta po ich głosach[ nagrania na kasecie magnetofonowej]

4. ,,A czy znacie piosenkę o jakimś zwierzątku ?,,- Tu dzieci śpiewają piosenkę ,,Baź, baź, baranku..,,

5. Zabawa ,,Znajdź swoją mamę,, -każde dziecko otrzymuje na koszulkę emblemat ze zwierzątkiem, po czym przedstawia się grupie jako dziecko- zwierzę. Zabawa polega na tym, iż wszystkie zwierzątka biegają po podwórku, bawią się radośnie ze sobą rozmawiają, na sygnał ,,obiadek" zwierzęta szukają swojej mamy( w sali rozwieszone są obrazki przedstawiające mamy zwierzątek). Zabawę powtarzamy chociaż trzy razy .

6.,,Portrecik mamy,,- zgromadzone przy mamie dzieci- zwierzęta dostają do ułożenia z puzzli portret swojej mamy. Praca przebiega w grupach trzy lub czteroosobowych. Nauczycielka przypomina zasadę równego prawa do zabawy każdego dziecka.Za poprawne ułożenie portretu dzieci są nagradzane brawami .
(tu następuje zdjęcie emblematów i wszystkie dzieci od tej pory są już konikami)

.7.Poranne biegi- dzieci- koniki wybiegają na łąkę i biegają po łące ( zabawa toczy się przy dźwiękach muzyki)- na umówiony sygnał koniki zatrzymują się i grzebią kopytkiem w ziemi( najpierw jedną noga ,a potem przy kolejnym zatrzymaniu się drugim kopytkiem)

8.,,Śniadanie,,- koniki stają w miejscu i przeżuwają owies ( dzieci wykonują okrężne ruchy złączonymi wargami w jedną i druga stronę)

9.Nauczyciel opowiada o koniku, który wybrał się na wycieczkę a dzieci uzupełniają opowieść słowami dźwiękonaśladowczymi. Opowieść kończy się na tym, że koniki leżą na plecach i machają nogami.

10. Ćwiczenia oddechowe, oraz relaksacyjne – dzieci z maskotką zwierzaczkiem ułożonym na swoim brzuszku słuchają muzyki wyciszającej.

11. Na koniec nauczycielka zaprasza do stolików, gdzie czekają na dzieci karty zadaniowe i kredki. ,,Którędy po śniadanko?,,- zaznaczanie właściwej drogi, która musi przejść zwierzę , aby dojść do pokarmu(do wyboru spośród trzech propozycji).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.