Zmień rozmiar tekstu: A A A
Maria Morawiec
Lgoczanka
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy II - "Wędrówki po Warszawie"
Blok tematyczny: Nasza Ojczyzna
Temat dnia: Wędrówki po Warszawie
Zajęcia otwarte dla nauczyciela stażysty
Prowadząca:
Miejsce:
Tematyka: Cechy charakterystyczne zabytków i budowli współczesnej Warszawy. Zaplanowanie wycieczki po Warszawie. Odczytywanie pełnych godzin na zegarze. Nauka piosenki pt. „Na warszawskim moście”. Przedstawienie scen realnych za pomocą linii i barwnych plam. Pisanie z pamięci – wyrazy pisane wielką literą.
Cele:
·Poznanie ciekawych miejsc i niektórych zabytków Warszawy.
·Rozwijanie umiejętności poprawnego wypowiadania się.
·Doskonalenie techniki czytania cichego ze zrozumieniem.
·Bogacenie słownictwa dzieci.
·Wdrażanie do pracy w zespole.
·Kształcenie umiejętności stosowania wielkiej litery w nazwach zabytków.
·Kształtowanie umiejętności realizowania ruchem wartości rytmicznych:
ćwierćnut, ósemek.
·Doskonalenie umiejętności odczytywania wskazań zegara.
·Kształtowanie umiejętności stosowania różnych środków wyrazu plastycznego dla uzyskania oczekiwanych efektów.
Cele operacyjne:
·Uczeń zna zabytki i budowle współczesnej Warszawy.
·Rozumie tekst czytany po cichu.
·Potrafi ułożyć dłuższą wielozdaniową wypowiedź na określony temat.
·Umie współdziałać w zespole.
·Poprawnie pisze nazwy zabytków.
·Potrafi odczytać wskazania zegara (w zakresie godzin).
·Stosuje różne techniki malarskie dla uzyskania oczekiwanego efektu.
·Wie, że każda nuta ma przyporządkowane miejsce na pięciolinii.
·Poprawnie odtwarza melodię i rytm piosenki.
Metody:
czynna, słowna, oglądowa, drama, praktyczne działanie.
Formy pracy:
zbiorowa, grupowa, indywidualna jednolita, indywidualna zróżnicowana.
Środki dydaktyczne:
ilustracje (kolorowe kserokopie) zabytków i ważniejszych obiektów Warszawy oraz kartki z krótkimi informacjami o tych obiektach, rozsypanka sylabowa, plansze, albumy, pocztówki, „Przewodnik po Polsce, mapa Polski, podręcznik, zintegrowane karty pracy, karty pracy do ćwiczeń z matematyki, tarcza zegarowa, modele zegarów, kaseta audio, karton, kolorowy papier, kolorowa makulatura, farby plakatowe, nożyczki.
Przebieg zajęć:
Edukacja polonistyczno – środowiskowa
1. Wprowadzenie do tematyki zajęć: nawiązanie do poprzednich zajęć - wypowiedzi na temat pochodzenia nazwy naszej stolicy (legenda pt. „Wars i Sawa”), pokazanie Warszawy na mapie Polski.
2. Porównywanie zabytkowych budowli z obiektami współczesnej Warszawy.
Korzystanie z różnych źródeł wiedzy, np. albumów, reprodukcji obrazów.
Bogacenie słownictwa o wyrazy: architekt, architektura, urbanista.
3. Zaplanowanie wycieczki po Warszawie. Ciche czytanie informacji o wybranych obiektach stolicy- praca w zespołach kilkuosobowych.
4. Drama: jestem przewodnikiem po Warszawie. ( Prezentowanie ciekawych miejsc, budowli, pomników, połączone z pokazem odpowiednich ilustracji, przypinanie ilustracji na tablicy magnetycznej).
Edukacja matematyczna
5. O wędrówkach po Warszawie i o tarczy zegarowej.
Odczytywanie wskazań zegara z wykorzystaniem tarczy zegarowej
oraz modeli zegarów.
Praca indywidualna dzieci: dorysowywanie wskazówek zegarów tak,
aby wskazywały podaną godzinę, odczytywanie wskazań zegarów -
(Matematyczne karty pracy).
Edukacja muzyczno – ruchowa
6. Nauka piosenki pt. „Na warszawskim moście”. Położenie nut: sol, mi, la na pięciolinii. Granie tych dźwięków na dzwonkach.
Edukacja plastyczno – techniczna.
7. Przedstawianie scen realnych za pomocą linii i barwnych plam: Warszawa.
Zastosowanie wybranej, ciekawej techniki, np. wycinanie z kolorowego papieru, kolorowej makulatury, malowanie farbami plakatowymi.
Edukacja polonistyczna.
8. Układanie z rozsypanki sylabowej nazw zabytków (praca zróżnicowana), odczytywanie ułożonych wyrazów przez poszczególnych uczniów, przypinanie wyrazów na tablicy.
Ciche i głośne czytanie wyrazów umieszczonych na tablicy. Pisanie z pamięci.
9. Sprawdzanie swojej wiedzy o Warszawie:
- rozwiązanie krzyżówki,
- rozpoznawanie warszawskich zabytków na podstawie fragmentów zdjęć.
(„Karty pracy”)
Edukacja muzyczno – ruchowa
10. Zabawa z piosenką pt. „Na warszawskim moście”.
Takty 1-8 : dzieci podają sobie ręce stojąc twarzami do siebie i poruszają się
Zgodnie z rytmem krokiem dostawnym.
Takty 9-16 : dzieci biegną jedno za drugim w rytmie ósemek.(Przed zabawą należy ustalić kolejność dzieci podczas biegu.
Druga zwrotka – krok dostawny w przeciwnym kierunku.
11. Podsumowanie dnia, samoocena i ocena pracy uczniów na zajęciach.
12. Praca domowa: Wykonaj ćwiczenie 7 na karcie 79. (Zadaniem ucznia jest przepisanie zdań z uzupełnieniem ich wyrazami: Warszawą, warszawskim.