X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 20010
Przesłano:

Wędrówka pokarmu - kolorowe kanapki. Scenariusz zajęć w klasie 2 gimnazjum - technika

Scenariusz zajęć w klasie 2 gimnazjum – technika

Prowadząca : Agnieszka Kacprowicz
Temat bloku: Odżywiamy się zdrowo
Temat: „Wędrówka pokarmu” - kolorowe kanapki
- budowa i rola układu pokarmowego człowieka

Cele ogólne :
- Wdrażanie do zdrowego odżywiania
- Wyrabianie nawyku zaradności (samodzielne przygotowanie kanapki)
- Posługiwanie się nożem (krojenie, siekanie, smarowanie, skrobanie)
- Estetyczne podawanie posiłków
- Kulturalne spożywanie posiłków
- Przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa w czasie przygotowywania posiłków
- Zapoznanie z budową i funkcjonowaniem układu pokarmowego człowieka
- Budowanie wypowiedzi w formie zdań prostych w odpowiedzi na pytania

Cele operacyjne:
Uczeń
- uważnie słucha poleceń n- la, wypowiedzi innych uczniów
- odpowiada na pytania zdaniem prostym
- bezpiecznie posługuje się nożem (smaruje, kroi, sieka)
- wykonuje kanapkę z przygotowanych produkt ów wg polecenia i wg własnego pomysłu
- kulturalnie spożywa posiłek
- porządkuje miejsce po pracy
- nazywa, wskazuje na modelu poszczególne części (odcinki) układu pokarmowego człowieka
- wskazuje na sobie miejsce wybranych narządów układu pokarmowego
- określa rolę wybranych narządów układu pokarmowego (tj. zęby, przełyk, żołądek)
- segreguje spośród podanych te, które należą do układu pokarmowego
- przepisuje wyrazy wg wzoru

Metody:
- słowne, poglądowe, działań praktycznych

Formy pracy:
- zbiorowa jednolita i zróżnicowana
- indywidualna zróżnicowana

Środki dydaktyczne, narzędzia, produkty:
- chleb pełnoziarnisty, masło, jajka na twardo, sałata, papryka, rzodkiewka, szczypiorek, twarożek, natka pietruszki, jabłka, marchew, noże, deski do krojenia, tarka do warzyw, talerzyki, serwetki.
- model piramidy żywieniowej, model szczęki, model narządów wewnętrznych człowieka, ilustracje sylwetki człowieka z układem pokarmowym, etykiety z nazwami poszczególnych części (narządów) układu pokarmowego i ich funkcji, karty pracy indywidualnej, płyta CD z filmem edukacyjnym ”Nasze ciało”.

Czas pracy – 3 godz. lekcyjne


Przebieg zajęć

1. Rozpoczęcie zajęć
- powitanie uczniów
- ustalenie bieżącej daty (pora roku, miesiąc, dzień tygodnia)
- ustalenie i zaznaczenie stanu pogody w tabeli pogody, godziny.

2. Wprowadzenie w temat:
- przypomnienie tematyki poprzednich zajęć
- podanie czynności i zadań zaplanowanych na dzisiejsze zajęcia

3. Kolorowe kanapki – wykonanie kanapek na II śniadanie
- przygotowanie miejsca do pracy
- obieranie jajek ugotowanych na twardo
- smarowanie chleba masłem
- siekanie szczypiorku, natki pietruszki, krojenie rzodkiewki, papryki, jajek na plastry
- dekorowanie kanapek sałatą, jajkiem, twarożkiem, rzodkiewką, szczypiorkiem, natką
- układanie kanapek na talerzu
- nakrycie do stołu, wspólne spożywanie posiłku
- sprzątanie po spożyciu kanapek

4. Oglądanie filmu edukacyjnego „Nasze ciało”
- odpowiedzi na pytania dotyczące filmu
- wypowiedzi uczniów na temat spożywania posiłków, znanych narządów (żołądek, wątroba) na podstawie własnych doświadczeń

5. Zapoznanie z budową i funkcjonowaniem układu pokarmowego człowieka
- wskazywanie na modelu i nazywanie podstawowych części (narządów, odcinków) układu pokarmowego: zęby, zęby trzonowe, ślina, gardło, przełyk, żołądek, wątroba, jelito cienkie, jelito grube, odbyt.
- wskazywanie na sobie umiejscowienia poszczególnych narządów
- omówienie roli poszczególnych narządów
- poglądowa demonstracja (siekanie, rozdrabnianie, rozcieranie, wchłanianie, itp.) przez n-la, przy użyciu różnych pomocy

6. Wędrówka pokarmu
- demonstracja na modelu człowieka
- ćwiczenia praktyczne – gryzienie, żucie, łykanie pokarmów o różnej konsystencji (woda, jabłko, marchew, chleb chrupki)
- omówienie wrażeń po wykonaniu ćwiczeń
- odwołanie do wcześniejszych doświadczeń uczniów związanych ze spożywaniem pokarmów, zaburzeniami pracy układu pokarmowego, dolegliwościami, chorobami.
- omówienie sposobów radzenia sobie w przypadkach problemowych (regularne posiłki, zdrowe odżywianie, picie herbatek ziołowych, porady lekarskie, itp.)

7. Uzupełnianie kart pracy indywidualnej
- wybieranie spośród pokazanych na rysunku tych części, które należą do układu pokarmowego (eliminowanie innych narządów)
- uzupełnianie rysunku brakującymi elementami, wyrazami (wg wzoru)
- przepisywanie (dobieranie) wyrazów wg wzoru

8. Rozwijanie małej motoryki i koordynacji wzrokowo - ruchowej
- kolorowanie ilustracji przedstawiającej układ pokarmowy człowieka (wg polecenia)
- omówienie prac

9. Podsumowanie zajęć
- podsumowanie i ocena pracy uczniów
- zadanie pracy domowej – rozwiązanie krzyżówki lub labiryntu

10. Zakończenie zajęć
- pożegnanie


Opracowała i przygotowała
mgr Agnieszka Kacprowicz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.