X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19871
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Moja rodzina - scenariusz zajęć dla dzieci 4 i 5 - letnich

Scenariusz zajęć

Opracowała: Beata Kosińska

Grupa:4-5 latki

Temat zajęcia: „Moja rodzina”.

CEL: wzmacnianie więzi rodzinnych oraz wzajemnych relacji w grupie.


Cele szczegółowe:
1.Zapoznanie dzieci z pojęciem drzewa genealogicznego - wzbogacenie zasobu słownictwa o nowy, trudny wyraz.
2.Utrwalenie umiejętności podziału wyrazów na sylaby.
3.Doskonalenie umiejętności wyodrębniania głosek w nagłosie i wygłosie.
4.Zapoznanie z zapisem nazw członków rodziny (babcia, dziadek, mama, tata, brat, siostra).
5.Kształcenie umiejętności tworzenia zbioru 9 – elementowego.
6.Określanie zasad szacunku i pozycji, w grupie rodzinnej i przedszkolnej.
7.Wzmocnienie poczucia wzajemnych zależności i budowania relacji.
8.Doskonalenie umiejętności koncentracji i współpracy z kolegą lub koleżanką.


Formy pracy: grupowa, w parach.

METODY PRACY: elementy metody diady, elementy nauczania zintegrowanego, praktycznego działania i zadaniowa.


ŚRODKI DYDAKTYCZNE: drzewo genealogiczne, napisy z wyrazami do globalnego czytania, karty pracy, liczmany.


PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Sytuacja I:

Powitanie dzieci i wprowadzenie w tematykę zajęć.
Przypomnienie tematu głównego – odwołanie się do gazetki tematycznej na tablicy (ilustracje z życia rodzinnego, babcie i dziadkowie w różnych sytuacjach).
Fragment piosenki okolicznościowej.
Ponieważ zbliża się Dzień Babci i Dziadka, chciałabym porozmawiać z wami o waszych najbliższych.
Kto jest dla nas osobą najbliższą? Dzieci odpowiadają.
Jak możemy nazwać wszystkie najbliższe nam osoby?
Rodzina.

Sytuacja II:

Wzbogacanie słownictwa przez wprowadzenie pojęcia drzewa genealogicznego.
Dzisiaj poznamy pojęcie drzewa genealogicznego.
Nauczyciel pokazuje dzieciom przygotowane wcześniej drzewo genealogiczne i rozmawia z dziećmi na jego temat.
Co to jest, dlaczego do zobrazowania relacji rodzinnych posługujemy się drzewem.
Kto występuje w obrazie drzewa genealogicznego?
Piosenka po każdym poziomie.

Sytuacja III:

Zabawa kształtująca spostrzegawczość: odszukiwanie wyrazów rozpoczynających się tą samą głoską.

Sytuacja IV:

Zabawa edukacyjna: odszukiwanie nowych wyrazów do globalnego czytania, układanie ich na drzewie genealogicznym.

Sytuacja V:

Zabawa matematyczna: ćwiczenie umiejętności dodawanie i odejmowanie przedmiotów w zakresie 9, kształtowanie umiejętności tworzenia zbioru 9 – elementowego.

Sytuacja VI:

Wspólne z dziećmi podsumowanie zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.