X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19785
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jacy powinni być dobrzy koledzy i koleżanki?

Temat: Jacy powinni być dobrzy koledzy i koleżanki?
Prowadząca: Bożena Chromik
Grupa: 5-6-latki
Data: maj 2013

Cele ogólne:
budowanie systemu wartości, w tym wychowanie dzieci tak, żeby lepiej orientowały się w tym, co jest dobre, a co złe
stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej i zgodnej zabawie oraz nauce dzieci o zróżnicowanych możliwościach fizycznych i intelektualnych
- rozwijanie umiejętności społecznych dzieci, które są niezbędne w poprawnych relacjach z dziećmi i dorosłymi
uczenie tolerancji, poszanowania innych, życzliwości i altruizmu

Cele operacyjne:
dziecko wymienia istotne cechy jakimi powinien charakteryzować się dobry kolega, rozumie ich znaczenie
nie ocenia wartości innych osób na podstawie ich wyglądu, umiejętności, sprawności fizycznej
wymienia sposoby sprawiania innym przyjemności
wymienia rodzaje zachowań, które mogą być krzywdzące dla innych
współpracuje w grupie

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna

Pomoce: chusta animacyjna, pacynka, farby, wycięte sylwetki dzieci

Przebieg zajęcia:

1. Marsz przy piosence "Leci wietrzyk "
2. Przedstawienie dzieciom pacynki, która szuka przyjaciół. Bardzo trudno znaleźć jej przyjaciela, dobrego kolegę, ale ma przy sobie karteczkę, a na niej napisane , jaki powinien być przyjaciel. Dzieci słuchają kolejnych wypowiedzi, jeśli się z nimi zgadzają- po każdej z nich podnoszą rękę.
- Dobry kolega musi być ładny
- Mieć ładne włosy
- Nie może być gruby
- Musi nosić modne ubrania
- Musi być wysportowany
- Ładnie śpiewać
- Pięknie tańczyć
- Ślicznie rysować
- Dawać mi prezenty
3. Kto z was zgadzał się z każdą wypowiedzią? A kto zgadzał się z niektórymi wypowiedziami?(nie było wśród dzieci osoby, która nie podnosiła ręki). Dzieci zostają podzielone na 2 grupy wg kryterium- zawsze zgadzam się z pacynką czasem zgadzam się.
4. Jak myślicie- która grupa ma rację? Żadna. Dlaczego? Zastanówmy się wspólnie. ( omawiamy po kolei wypowiedzi pacynki- dzieci zauważają, że "ładny" dla każdego oznacza co innego, i chudzi i grubi mogą być kolegami, nie wszyscy są modnie ubrani i nie od nich to zależy, znamy dzieci, które są chore i nie uprawiają sportów, każdy ma różne zdolności i umiejętności, nie przyjaźnimy się dla prezentów)
No to jaki powinien być dobry kolega i dobra koleżanka? (miły, pomaga, pociesza, pożyczy coś, nie bije, nie wyśmiewa się z innych itp.)
Czy ktoś mówił o tym co pacynka?
To, o czym mówiliście, to cechy charakteru i to one są ważne czy dziecko może być dobrym kolegą. Życzę wam, byście takich kolegów i koleżanek mieli jak najwięcej i sami również tacy byli.
5. Zabawa rytmiczna "Idź w parze, biegaj sam" (dzieci dostosowują sposób poruszania się do rytmu muzyki- marsz- maszerują w parach; szybka melodia- biegają w rozsypce; przy powtórzeniach muszą odnaleźć swoją parę)
6. Zabawa dydaktyczna "Mówimy sobie miłe słowa"- dzieci siedzą na dywanie w kole, podają piłkę osobie siedzącej po prawej stronie i mówią jej coś miłego- komplement.
7. Zabawa orientacyjno – porządkowa "Figurki"- popularna zabawa z dodatkowym elementem- nauczycielka podchodzi do nieruchomych dzieci i łączy wzajemnie ich dłonie lub inne części ciała ze słowami "gładzimy- lepimy".
8. "Iskierka przyjaźni"- grupa podaje sobie ręce, stojąc twarzą do środka koła. Nauczycielka mówi: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk i przekazuje impuls uściskiem prawej dłoni dziecku stojącemu po prawej stronie, ten podaje impuls następnemu itd.
9. Malowanie farbami "Miejsce spotkania przyjaciół", doklejenie wyciętych sylwet dzieci>

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.