X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19655
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiosenna przyroda

Scenariusz zajęcia edukacyjnego przeprowadzonego
przez Justynę Prejss dla dzieci 5-letnich dnia 23.04.2012r.


Temat: Wiosenna przyroda

Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności wypowiadania się na określony temat
- utrwalanie wiadomości dotyczących zmian w przyrodzie związanych
ze zmianą pory roku

Cele szczegółowe: Dziecko:
- wymienia i opisuje zmiany w przyrodzie związane z nadejściem wiosny
- opisuje i wymienia elementy omawianego ekosystemu – łąki
- rozpoznaje i nazywa kwiaty wiosenne
- układa puzzle przedstawiające owady
- porównuje kolor z elementem charakterystycznym dla wiosny (np. „zielony jak trawa”, „żółty jak żonkil”, „niebieski jak motyl”, „czerwony jak tulipan” itp.)

Metody:
- czynna
- słowna
- oglądowa

Formy pracy:
- indywidualna z podziałem na poziomy
- zespołowa z podziałem na poziomy
- całą grupą

Środki dydaktyczne:
- puzzle, wiersz, emblematy, podpisy, zagadki słowne, przysłowia, ilustracje, krążki gimnastyczne, chusta animacyjna, papier pakowy, farby, bibuła, papier kolorowy, mazaki, kredki, kaseta z muzyką.


Przebieg:

1. „Szybka powitanka” – przekazywanie sobie gestów i słów w kole.

2. „Przyszła wiosna” – wysłuchanie wiersza M. Strzałkowskiej. Rozmowa na temat zmian w przyrodzie związanych z przyjściem nowej pory roku – wiosny. Podział dzieci na 4 zespoły:
- BIEDRONKI i MOTYLE – poziom II (niższy)
- KWIATKI i LISTKI – poziom I (wyższy).

3. „Wiosenne puzzle” – każdy zespół otrzymuje swój zestaw puzzli przedstawiających owady. Zadaniem kolejnych zespołów jest:
- ułożyć puzzle z 6 elementów wg wzoru (poziom II)
- ułożyć puzzle z 10 elementów wg wzoru i dopasować odpowiedni podpis (poziom I)

4. „Naśladowanie na hasło” – zabawa dramowa. Dzieci poruszają się swobodnie na dywanie przy muzyce. Na przerwę w utworze naśladują, że są: bocianami, kwiatami, muchami, drzewami, żabami, motylami, itd.

5. „Wiosenny zagadkowy quiz” – zadaniem każdego zespołu jest podać rozwiązanie zagadki – nazwę kwiatu oraz:
- podzielić ją na sylaby (poziom II)
- podzielić ją na głoski (poziom I)

6. Wspólne zaśpiewanie piosenki „Maszeruje wiosna” – ilustrowanie ruchem tekstu.

7. „Wiosenne przysłowia” – zadaniem każdego zespołu jest odgadnąć i dopasować, jakich wyrazów brakuje w przysłowiach:
- W marcu jak w – garncu, garnuszku.
- Kwiecień plecień, bo poprzeplatał trochę – zimy, wiosny, trochę lata, jesieni.
- Gdy kukułka w maju, spodziewaj się – urodzaju, kwiatów, słońca.
- Czerwiec temu się zieleni, kto do pracy się nie – leni, spieszy, wyrywa.

8. „Zamiana miejsc” – zabawa z chustą animacyjną. Na hasło nauczyciela, po kolei pod chustą „przelatują”: biedronki, motyle, kwiatki, listki.

9. „Wiosenna historyjka obrazkowa” – każdy zespół otrzymuje inną ilustrację. Zadaniem każdego zespołu jest opowiedzieć treść ilustracji. Następnie cała grupa łączy te ilustracje w jedną opowieść i nadaje tytuł historyjce.

10. „Woda, powietrze, ziemia, ogień” – zabawa ruchowa. Dzieci swobodnie poruszają się na dywanie przy muzyce. Na przerwę
w utworze oraz hasło nauczyciela:
- „woda” – dzieci naśladują ryby
- „powietrze” – dzieci naśladują owady latające
- „ziemia” – dzieci naśladują zwierzęta lądowe
- „ogień” – dzieci stoją nieruchomo

11. „Wiosenne kolory” – każdy zespół otrzymuje krążek w innym kolorze. Zadaniem dzieci jest porównanie tych kolorów z elementami wiosennymi, np. „zielony jak trawa”, „żółty jak żonkil”, „niebieski jak motyl”, „czerwony jak tulipan” itp.

12. „Kolorowe krążki” – zabawa ruchowa. Dzieci poruszają się na dywanie przy dźwiękach muzyki. Na przerwę w utworze – stają na wolnym krążku.

13. „Wiosenna przyroda” – wspólne wykonanie plakatu.

14. Zakończenie. Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciu.


PRZYSZŁA WIOSNA

Przyszła wiosna cichuteńko,
przyszła wiosna na paluszkach
i na wierzbie, wśród gałęzi
zatańczyła w żółtych puszkach.
Zdjęła z jezior tafle lodu,
pościągała z róż chochoły.
Dała drzewom świeżą zieleń,
obudziła w ulach pszczoły.
Wlała w ziemię zapach deszczu,
pobieliła słońcem ściany.
Namówiła do powrotu
wilgi, czaple i bociany.
Dzikie śliwy i czeremchy
obsypała białym kwiatem
i na łące, w blasku słońca
czeka na spotkanie z latem.

M. Strzałkowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.