X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19368
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wisła królowa rzek Polski - konspekt zajęć

KONSPEKT ZAJĘCIA DZIECI 5-LETNICH – Październik 2012r
Prowadząca: Ewa Komorowska

Temat kompleksowy: „Wisła królowa rzek Polski”
Temat zajęcia: „Płyniemy statkiem po Wiśle”

Cele ogólne:
• Zapoznanie dzieci z ogólnymi informacjami o największej rzece Polski- Wiśle.
• Nazywanie i rozpoznawanie roślin zwierząt żyjących w okolicach rzeki Wisły po ich wyglądzie i głosach jakie wydają
• Wyrabianie pozytywnych nawyków zachowania się nad wodą –bezpieczeństwo, czystość
• Utrwalenie lewej-prawej strony (brzeg Wisły)
Metody:
Czynne:
• metoda kierowana własną działalnością dziecka
• metoda zadań stawianych dziecku
Oglądowe:
• obserwacja i pokaz
• osobisty przykład nauczyciela
Słowne:
• objaśnienia i instrukcje

Formy:
z całą grupą,

Czas trwania: 25 min

Pomoce dydaktyczne:
Statki z papieru ,mapa, niebieski materiał, pocztówki ze zwierzętami, ilustracje zwierząt, orzeł z suszonych liści, płyta

Miejsce:
Przedszkolna sala


Przebieg:
1. „Nasza Wisła”- zapoznanie dzieci z ogólnymi informacjami o najdłuższej rzece Polski Wiśle. Skąd wypływa przez jakie miasta płynie (Kraków, Warszawa, Gdańsk) gdzie się kończy –dopływa (morze Bałtyckie.) Pomoc- mapa

2. „Zagadki Agatki” -zapoznanie i utrwalenie roślin i zwierząt żyjących blisko rzeki Wisły. Zwierzęta: (ssaki)sarny, dziki, bóbr, łoś (ptaki) orzeł bielik, bocian, kos, kaczki krzyżówki (gady) jaszczurki, zaskroniec, (płazy) żaba trawna, ropucha szara. Drzewa sosna, dąb, brzoza. Rozdanie dzieciom wcześniej obrazków. Wstaje to dziecko o którym jest zagadka i ustawia się przy rzece Wiśle (niebieski materiał rozłożony na podłodze).

3. „Czyj to głos?”- słuchanie z płyty nagrań, rozpoznawanie i nazywanie zwierząt lub ptaków, naśladowanie ich głosów.

4. „Płyniemy wzdłuż Wisły” Pani rozrzuca wokół „Wisły” różne śmiecie. Dzieci patrzą i swobodnie wypowiadają się na temat zaistniałej sytuacji. Wnioskują co trzeba zrobić , aby nad Wisłą zwierzętom dobrze się żyło a ludziom było miło i bezpiecznie spędzać wolny czas. Wspólne sprzątanie śmieci. Utrwalenie zwrotów, prawy brzeg-lewy brzeg Wisły.

5. „Płynie Wisła, płynie”- zabawa ruchowa przy piosenki „Płynie Wisła Płynie”. Dzieci łapią się za ręce i „płyną” po całej sali w różnych kierunkach w rytm śpiewanej melodii.

Konspekt przygotowała: Ewa Komorowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.