X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19344
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Uczymy się konstruowania gier - zapoznanie dzieci z etapami układania gier. Konspekt zajęcia hospitacyjnego i otwartego dla rodziców

Data: 04.02.2013r.
Prowadząca: Sabina Pandza
Temat zajęcia: „Uczymy się konstruowania gier – zapoznanie dzieci z etapami układania gier.”

CEL OGÓLNY:
• rozwijanie u dzieci zdolności do wysiłku intelektualnego;
• rozwijanie umiejętności konstruowania prostych gier ;

CELE SZCZEGÓŁOWE:
• dziecko potrafi wykonywać polecenia nauczycielki z zachowaniem właściwej kolejności zadań;
• potrafi skonstruować prostą grę;
• potrafi opowiadać, planować, przewidywać;
• rozróżnia stronę prawą i lewą;
• aktywnie bierze udział w zajęciu;
FORMY:
• grupowa;
• indywidualna;
METODY:
• słowne( pogadanka, rozmowa kierowana);
• praktycznego działania;
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- „Dziecięca matematyka” – E. Gruszczyk – Kolczyńska,
- arkusz białego papieru;
- magnesy;
- grube pisaki: koloru czarnego, czerwonego, niebieskiego i zielonego;
- sylwety krasnali :cztery małe i jeden duży przygotowane przez nauczyciela;
- ilustracje lasu, rzeki, domku, lisa, zajączka ;


Przebieg:
1.Powitanie przez nauczyciela przybyłych na zajęcia gości. Dzieci ustawiają się w kole i na rozpoczęcie zajęć śpiewają i ilustrują ruchem piosenkę „ Chodźcie do koła” do muzyki przygotowanej przez nauczyciela:
Chodźcie wszyscy tu do koła
Zabawimy się wesoło,
witamy was, wszyscy wraz
na matematykę nadszedł czas
Prawa ręka, lewa ręka
Prawa noga, lewa noga,
Teraz tułów oraz głowa
Witamy was!
Taniec powtarzamy 3 razy.
2. Rozmowa z dziećmi na temat gier planszowych. Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
Czy lubicie grać w gry planszowe?
Co w takich grach lubicie najbardziej?
Czy macie swoją ulubioną grę planszową?
Czy chcielibyście stworzyć swoją własną grę?
3. Nauczyciel mówi, że nim zrobimy taka grę planszową to się zabawimy w zabawę ruchową „kostka do gry”. Nauczycielka rzuca kostką, ile wypadnie oczek, to nauczycielka wymyśla jakiś ruch np. wypadną trzy oczka to nauczyciel mówi „robimy trzy duże kroki do przodu”, „robimy pięć kroków do tyłu”, „idziemy w bok dwa kroczki” itp.
4. „ Wąż” - konstruowanie gry planszowej. Nauczycielka mocuje na tablicy arkusz papieru. Wyjaśnia dzieciom jak się konstruuje grę: rysuje trasę, rysuje chodniczek, a dzieci głośno liczą razem z nauczycielem. Zaznacza na „ wężu” start i metę (np. dwa kółka). Nauczyciel umieszcza na tablicy przygotowane wcześniej materiały (krasnala, rzeczkę, las, domek, liska, zajączka).Trzy małe krasnale to pionki. Nauczyciel prosi chętne dzieci, aby wybrały ilustrację i przydzieliły je do wybranego pola, opowiadając jednocześnie wymyśloną przez siebie historię. Muszą powiedzieć, co się stanie, gdy stanie się na tym polu, gdzie umieścił ilustrację( np. cofa się o dwa pola, idzie do przodu o trzy pola, traci kolejkę itp.). Nauczyciel zaznacza to odpowiednimi symbolami tak, żeby dziecko łatwo zapamiętało.
5. Rozmowa z dziećmi na temat konstruowania gry, dzielenie się uwagami, spostrzeżeniami.
6. Zabawę ruchowa pt. „Umiem liczyć do dziesięciu”. Nauczyciel czyta wiersz, dzieci pokazują:
Na jeden – klaśnij, na dwa skocz
trochę w lewą stronę zbocz.
Na trzy – machnij nogą prawą, ale
zrób to bardzo żwawo.
A na cztery mrugnij okiem;
Pięć maszeruj równym krokiem.
Sześć oznacza podskok w górę
jakbyś chciał przeskoczyć górę.
siedem to jest kroczek w prawo
osiem – możesz bić już brawo.
A na dziewięć „liczba” krzyknij
I na koniec stojąc w miejscu
wolno policz do dziesięciu”.
7. Podsumowanie zajęć, podziękowanie za udział w zajęciu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.