X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19328
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wycieczka na łąkę. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć zintegrowanych
przeprowadzonych w grupie 3,4 - latków

Prowadząca: mgr Beata Mika

Temat kompleksowy: Wiosenne spotkanie na łące.
Temat dnia: „Wycieczka na łąkę”.

Cele ogólne:
- poznawanie środowiska przyrodniczego – łąki;
- zapoznanie z owadem - biedronką;
- rozwijanie umiejętności współdziałania w grupie;
- rozwijanie poczucia sprawstwa poprzez udział w tworzeniu inscenizacji;
- rozbudzanie zamiłowań sztuką teatralną;
- utrwalenie nazw kolorów;
- wprowadzanie atmosfery optymizmu, poczucia akceptacji, tolerancji.

Cele operacyjne (dziecko):
- obdarza uwagą drugiego człowieka;
- rozwija wyobraźnię i pomysłowość w sferze ruchu;
- wyzwala twórczą ekspresję ruchową;
- koncentruje energię i skupia się na zadaniu;
- odczuwa radość ze wspólnej pracy;
- zna niektóre owady i zwierzęta żyjące na łące;
- porusza się przy muzyce;
- czuje się swobodnie, wchodzi w stan euforii;
- zdobywa kolegów, ma poczucie akceptacji;
- czuje się bezpiecznie, rozluźnia mięśnie ciała;
- jest wrażliwe na piękno przyrody;
-bezpiecznie porusza się podczas zabaw;
- jest optymistycznie nastawione do ludzi i świata, przyrody.

Metody: słowna, działalności praktycznej, oparta na obserwacji, met. Labana, pedagogika zabawy, Klanza.

Formy organizacyjne: praca zbiorowa, grupa, indywidualna.

Formy aktywności: słowna, ruchowa, muzyczna.

Środki dydaktyczne: ilustracje biedronek, stroje biedronek, pszczoły i pasikonika; opaski z sylwetami motyli i kwiatów; duży plakat przedstawiający łąkę oraz dekoracje z kwiatów; frotki z paskami z bibuły w kolorach: żółty, zielony, czerwony, niebieski; magnetofon; podkłady muzyczne z piosenkami „Daj rękę wiosenko”, „Zabawa w kolory” oraz melodią relaksacyjną.



Przebieg zajęć:

1. Powitanie przy piosence „Daj rękę wiosenko” w oparciu o warsztaty Klanzy.
Dzieci inscenizują ruchem słowa piosenki, rytmicznie maszerują, witają się uściskiem dłoni i buziaczkami.

2. Wprowadzenie do tematu – odczytanie zagadki o biedronce, podział na sylaby. Pokaz biedronki i zaznajomienie z trybem życia tego owada 9 jak wygląda, ile ma odnóży, co spożywa, czy jest pożyteczna).

3. Zaproszenie na „Wycieczkę na łąkę”:
- Inscenizacja ruchowa do opowiadania n-la – czynności przygotowań do wyprawy oraz spacer po łące, obserwacja, naśladowanie odgłosów łąki (różnych owadów i zwierząt) – scenki pantomimiczne;
- Odpoczynek na łące – ćwiczenie ekspresji słownej: co by było gdyby trawa nie była zielona i gdyby kwiaty były zrobione ze słodyczy?
- Zabawa rytmiczna „Gąsienica – motyl” do podkładu muzycznego;
- Zabawa rytmiczna z użyciem dłoni - utrwalająca kolory „Może być” nawiązująca do wcześniejszego utworu.

4. „Biedroneczka i przyjaciele” – krótka improwizacja przedstawienia.
- rozmowa dotycząca rekwizytów potrzebnych do występu,
- podział na grupy,
- zabawa skojarzeniowa – co może być zielone, niebieskie, czerwone, żółte;
- zabawa w teatr – podział na 4 grupy – czerwoni, niebiescy, zieloni, żółci;
WSZYSCY
Wiosna, wiosna dziś na łące
Dziś w przedszkolu mamy koncert
Są tu kwiaty i owady
Które na wszystko mają dobre rady!

GRUPA NIEBIESKICH
Śpi biedronka na listeczku,
Popłakuje po troszeczku.
Czemu płacze, o czym śni?
Z małych oczek płyną łzy.

GRUPA ZIELONYCH
Obudź się biedronko miła,
Byś smuteczków już nie śniła.

BIEDRONECZKA
Tak mi smutno, tak mi źle,
Bardzo płakać mi się chce...

GRUPA ŻÓŁTYCH
Czemu płaczesz, co się dzieje?
Twoja buzia się nie śmieje.

BIEDRONECZKA
Chciałabym być kolorowa,
Może żółta lub tęczowa.

BIEDRONKI - czerwoni
Lecz jesteśmy kropkowane,
Barwy czerwone i czarne.

BIEDRONECZKA
Idzie szukać więc kolory,
Co poprawią me humory.

BIEDRONKI
Siostro nasza ukochana
Poleć z nami szybko zaraz
Poszukamy przyjaciela
Co biedronki rozwesela.

PSZCZOŁA
Mieszkam sobie w trawie
I paseczkami żółtymi się bawię

KONIK POLNY
Jestem zielony konik polny
Skaczę sobie, jestem wolny!

KWIATY NIEBIESKIE
Jesteśmy niezapominajki
Niebieskie kwiaty z bajki
Siedzimy nad potoczkiem
I mrugamy żółtym oczkiem.

BIEDRONKI
Bardzo prosimy przyjaciele
Wy tak potraficie wiele
Rozweselcie biedroneczkę
Nasza smutną kuzyneczkę!


WSZYSCY
Biedroneczko nasza miła
Chcemy byś nam towarzyszyła.
Kolorowo wszędzie- Wiosna w koło
A taniec sprawi że będzie wesoło!

BIEDRONECZKA
Nie chcę być już kolorowa,
Tylko taka ,, biedronkowa”.
Lubię moje kropki czarne,
I ze wszystkimi kolorowymi przyjaciółmi się pobawię!

- taniec i śpiew piosenki „Zabawa w kolory” – podczas fragmentów odpowiednia grupa w danym kolorze występuje z układem do słów piosenki, na refrenie wszyscy tańczą,
- puenta: Wszyscy mieszkańcy złączyli się w koło
Śmieją się, tańczą, bo jest nam wesoło!

5. „Owady mówią do widzenia” – w zależności od emblematu (np. Biedronka mówi do widzenia).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.