X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19322
Przesłano:
Dział: Gimnazjum

Walec i stożek w życiu codziennym. Projekt "Moje gimnazjum moja przyszłość". Konspekt zajęć z matematyki w klasie III gimnazjum

opracowała: Joanna Bieniecka

Konspekt zajęć z matematyki w klasie III gimnazjum
projekt „Moje gimnazjum moja przyszłość”

Temat lekcji: Walec i stożek w życiu codziennym
Cele lekcji:
Uczeń zna:
• własności walca i stożka
• wzory pozwalające obliczyć pole powierzchni i objętość walca i stożka
Uczeń potrafi:
• opisać walec i stożek
• obliczyć pole powierzchni i objętość walca i stożka
• obliczyć pole powierzchni i objętość figur w kształcie stożka i walca
Cele wychowawcze: Rozwijanie logicznego myślenia, sprawności analizowania, abstrahowania i właściwego wyciągania wniosków. Kształtowanie umiejętności wykorzystania zdobytej wiedzy w życiu codziennym. Rozwijanie umiejętności pracy w grupie
Metody i formy pracy: praca w grupach; analiza i rozwiązywanie zadań problemowo – rachunkowych
Pomoce dydaktyczne: karty z zadaniami dla poszczególnych grup


Tok lekcji:

Faza wprowadzająca
1.Czynności organizacyjne; zapis tematu ”Walec i stożek w życiu codziennym”
2. Przypomnienie podstawowych własności walca i stożka ze szczególnym uwzględnieniem wzorów na pola i objętości.
3. Podział klasy na 4 grupy dwuosobowe. Grupy otrzymują zestawy z dwoma zadaniami o treściach praktycznych.
4. Przypomnienie o aktywności i właściwej współpracy w grupie. Uczniowie prezentujący na forum klasy rozwiązania swoich zadań i aktywnie pracujący w grupie otrzymają ocenę bardzo dobrą, mniej aktywni plusa.

Faza realizacyjna
1. Rozwiązywanie zadań w grupach. Obserwacja pracy uczniów, ewentualna pomoc nauczyciela.
2. Wybór osoby prezentującej w grupie. Prezentacja pełnych rozwiązań na tablicy wraz z objaśnieniem.

Faza podsumowującą
1. Ocena aktywności
2. Zadanie pracy domowej

Walec i stożek w życiu codziennym.
GRUPA I
Zadanie 1.
Babcia Zosia ma 15 kwiatków doniczkowych. Wszystkie doniczki są w kształcie walca o wysokości 30 cm. Pięć mniejszych kwiatków ma doniczki o średnicy 20 cm, a 10 większych o średnicy 24 cm. Babcia postanowiła okleić donice kolorowym papierem. Ile arkuszy kolorowego papieru musi kupić babcia, jeśli arkusz ma wymiary 0,4 m x 0,6 m?
Zadanie 2
Marysia kupiła na swoje imieniny 2 litry napoju wiśniowego. Ile pełnych szklanek uzyska Marysia, jeżeli jej szklanki są w kształcie walca o wysokości 12 cm i średnicy podstawy 6 cm?
W domu: zad 15 str. 85 „Sprawdziany dla gimnazjalisty”

Walec i stożek w życiu codziennym.
GRUPA II
Zadanie 3
Na zabawę choinkową uczniowie klasy III przygotowali dla grupy przedszkolaków kapelusze w kształcie stożków. Dla 12 dziewczynek kapelusze o wysokości 16 cm i średnicy 0,24 m; a dla 18 chłopców kapelusze o wysokości 20 cm i średnicy 0,3 m. Kapelusze dla dziewczynek były wykonane z czerwonego kartonu, żółtego dla chłopców z żółtego. Ile arkuszy żółtego, żółtego ile arkuszy czerwonego kartonu zużyli uczniowie klasy III, jeśli miały one wymiary 0,5 m x 0,8 m?
Zadanie 4
Pani Krysia przynosi codziennie od swojej sąsiadki banieczkę mleka. Ile litrów mleka zużywa pani Krysia na tydzień, jeśli wysokość banieczki wynosi 25 cm, a średnica jej podstawy 140 mm?
W domu: zad 15 str. 85 „Sprawdziany dla gimnazjalisty”

Walec i stożek w życiu codziennym.
GRUPA III
Zadanie 5
Ile litrów soku pomarańczowego można wlać do dzbanka w kształcie walca o wysokości 28 cm i średnicy podstawy 16 cm?
Zadanie 6
Mama usmażyła pełen garnek powideł śliwkowych. Ile pełnych słoiczków o pojemności 0,25 litra napełni mama powidłami, jeśli garnek ma kształt walca o wysokości 14 cm i średnicy podstawy 26 cm?
W domu: zad 15 str. 85 „Sprawdziany dla gimnazjalisty”

Walec i stożek w życiu codziennym.
GRUPA IV
Zadanie 7
Małgosia pomalowała powierzchnię boczną swojego wazonu na brązowo. Wazon ma kształt walca o wysokości 40 cm i średnicy podstawy 18 cm. Ile farby zużyła Małgosia, jeśli wydajność farby na 1m2 wynosi 0,3 litra?
Zadanie 8
Ania ukończyła 14 lat i urządza przyjęcie urodzinowe dla koleżanek (od 14 do 17 osób). Ile butelek soku o pojemności 0,75 l musi kupić, aby starczyło na toast dla wszystkich (ma do dyspozycji kieliszki o pojemności 125 ml lub 150 ml)?
W domu: zad 15 str. 85 „Sprawdziany dla gimnazjalisty”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.