X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19302
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Spotkanie z wiatrem - konspekt zajęć o zdrowiu i bezpieczeństwie

Scenariusz zajęcia o zdrowiu i bezpieczeństwie.

Grupa wiekowa 4–5 latki

Temat: „Spotkanie z wiatrem”– inscenizacja połączona z zagadkami i zabawami wzbogacającymi wiadomości na temat zjawisk atmosferycznych typowych dla jesiennej pory roku. Wysłuchanie utworu pt. Nieroztropny Jacuś autorstwa J. Gajda. Uświadomienie skutków niedostosowania ubioru do warunków pogodowych. Dostrzeganie potrzeby leczenia się - zapoznanie z zakazem sięgania dzieciom po leki.
Kompletujemy jesienną garderobę - karta pracy wycinanie i wklejanie elementów ubioru do szafy.

Cele: wdrażanie do skupiania uwagi na treści utworu,
kształtowanie umiejętności logicznego wnioskowania,
rozumienie konieczności odpowiedniego ubierania się - stosownie do pogody , pory roku.
wdrażanie do bezwzględnego zakazu sięgania dzieciom po leki do domowej apteczki
poznawanie domowych sposobów radzenia sobie z chorobami

Metody: słowna, czynna, oglądowa.

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna

Pomoce: sylweta wiatru na patyku, okno z otwierającymi się okiennicami, sylwety chmur z zagadkami, obrazki odpowiadające rozwiązaniom zagadek, serwetki dla każdego dziecka, organy dla nauczyciela, 2 ilustracje do opowiadania „ O nieroztropnym Jacusiu”, ilustracja – dzieci sięgające do apteczki po lekarstwa, emblemat niezadowolonej buźki, ilustracje - parasole,w tym jeden z nich z brakującymi elementami, elementy do uzupełnienia pustych miejsc, sylwety- szklanki z mlekiem ( pusta, pełna, pół szklanki), sylwety szaf – jedna z nich na ubrania letnie, druga na zimowe, emblematy ubrań, cukierki- nagrody, radiomagnetofon CD, karty pracy dla każdego dziecka.
Literatura: piosenka pt. „Wiatr – psotnik”, nagranie z płyty „Bezpieczny przedszkolak”-„Ostrzegawczy znak”, utwór wierszowany J. Gajda „Nieroztropny Jacuś”

Przebieg zajęć:

I Wprowadzenie
Rola wiatru ( nauczyciel): „Otwieram okno- wpadł pewien gość,
Zapytał dzieci: „Czy jest tu ktoś?”
Trzeba zapukać – mój gościu miły,
żeby cię dzieci tu zaprosiły!
PUK-PUK-PUK
II Część główna:
1.Zaśpiewanie piosenki pt „Wiatr-Psotnik” z pokazem.
2.Rola wiatru : „Chmury przegonić to łatwa sprawa, teraz czeka was z wiatrem zabawa!"
3.Taniec z wiatrem ( dzieci otrzymują serwetki) podczas muzyki dowolne poruszanie się. Na przerwę w muzyce odszukiwanie ukrytych na sali sylwet chmur.
Na ich odwrocie tekst zagadek:
Po rozwiązaniu ich- wybierają właściwy obrazek i wykonują zadania:
( wiatr) zadanie dla dzieci to podmuchy wiatru- ćwiczenia oddechowe, lekkie podmuchy na serwetkę.
(deszcz) zadanie dla dzieci to skrycie się pod parasol - chusteczki na głowie i wyklaskiwanie rymowanki „pada deszcz pada deszcz na dworze...”
(mgła) zadanie gdzie dzieci przysłaniają twarz i patrzą przez chusteczkę- doświadczenie własne obserwacji „mgły”
4.Rola wiatru: „ Taka jest jesień właśnie kochani,
Nie jest zbyt miła -powiedzcie sami."
Ale, czy Jacuś wiedział też o tym? Chodźcie wraz ze mną to Wam opowiem.
5.Opowiadanie pt. „ Nieroztropny Jacuś”.
6.Omówienie treści opowiadania.
Pytania skierowane do dzieci:
- dlaczego Jacuś leży w łóżku? (jest chory)
- dlaczego zachorował? ( nieodpowiedni ubiór)
- jaka była tego dnia pogoda? ( chłodno, deszcz, wiatr)
Zadanie 1. Dopasowywanie do dwóch rodzajów szaf sylwet ubrań- na ciepłe dni i na chłodne dni.
Zadanie 2. Pytanie do dzieci - co chroni nas przed przemoknięciem, deszczem?( parasol)
Ćwiczenie spostrzegawcze, porównywanie dwóch parasoli, nazywanie kształtów figur ozdabiających parasole, odnajdywanie brakujących elementów na jednym z nich.
Zadanie 3. Pytanie do dzieci- czy można Jacusiowi jakoś pomóc, aby wrócił do zdrowia? Mama podała Jacusiowi szklankę ciepłego mleka.
Ułożenie we właściwej kolejności z określaniem pojemności naczynia- pełna szklanka mleka, pół szklanki mleka, pusta szklanka.
7. Pokaz ilustracji- lekarstwa i dzieci sięgające do apteczki- wybór właściwej minki i przypięcie emblematu do przedstawionej sytuacji. Pytania:
- czego jeszcze potrzebuje Jacuś aby wyzdrowieć?( lekarstwa)
- kto mu poda lekarstwo?( ktoś z dorosłych, mama lub tata)
Uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwo związane z zażywaniem lekarstw bez nadzoru dorosłych.
Lekarstwa- drażetki to nie kolorowe cukierki.
8. Poczęstunek dla dzieci – kolorowe małe cukierki- nagroda za prawidłowe wykonanie zadań.
9.„Co to bezpieczeństwo jest”- śpiew zbiorowy - płyta CD
III Zakończenie - podziękowanie za wspólną zabawę- pożegnanie wiatru
Zajęcia dodatkowe: Karta pracy- kolorowanie wycinanie i naklejanie emblematów (części garderoby) do swojej szafy - z podziałem dzieci na grupy- oznaczenie słońca na letnie dni i śnieżynki na zimowe dni.
Ekspozycja prac na tablicy plastycznej w sali przedszkola.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.