X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19256
Przesłano:
Dział: Logopedia

Scenariusz zajęć korygujących wady mowy

Justyna – szkoła przysposabiająca do pracy, oddział II, rozpoznanie logopedyczne - niesamoistne opóźnienie rozwoju mowy – oligofazja,
Edyta – szkoła przysposabiająca do pracy, oddział II, rozpoznanie logopedyczne- zaburzenia płynności mówienia, oligofazja.
Termin realizacji: 10 października 2011 r.
Cele przewidziane do realizacji dla Edyty
Cel ogólny:- poprawa płynności mówienia;
Cele szczegółowe:
uczennica:
- na wymaganym poziomie potrafi naprzemienne napinać i rozluźniać poszczególne grupy mięśni;
- na wymaganym poziomie próbuje oddychać torem przeponowo – brzusznym;
- potrafi koordynować mówienie z wydechem;
- potrafi na wymaganym poziomie zmniejszyć tempo wypowiedzi;
- uruchamia procesy myślowe: porównuje, analizuje, wnioskuje;
- potrafi mówić na przedłużonych samogłoskach z zastosowaniem Cyfrowego Korektora Mowy i bez jego użycia.
Cele przewidziane do realizacji dla Justyny
Cel ogólny: rozwijanie mowy i wzbogacanie słownika
Cele szczegółowe:
uczennica:
- akceptuje bodźce dotykowe-uciskowe w obrębie ciała;
- potrafi wydłużyć wydech podczas ćwiczeń oddechowych;
- z pomocą nauczyciela tworzy kategoryzacje;
- z pomocą nauczyciela wykonuje ruchy naprzemienne;
- wyrabia umiejętność wypowiadania się.
Forma pracy:
- w parach - zindywidualizowana.
Metody pracy:
- Kinezjologia Edukacyjna,
- Metoda Jacobsona,
- Technika przedłużonego mówienia
- naśladownictwa;
- demonstracji;
- logopedyczne.
Pomoce dydaktyczne:
- obrazki,
- historyjki obrazkowe,
- Cyfrowy korektor mowy
- płyta CD - trening Jacobsona
- program multimedialny „ Porusz umysł”
- piłeczka z gąbki
- płyta CD z muzyką poważną


PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Część wstępna:

1. Relaksacja
- trening Jacobsona,
- uciski piłką rehabilitacyjną,
- masaż twarzy.

2. Ćwiczenia oddechowe
- w parach z piłeczką
- puszczanie baniek mydlanych

Część właściwa:
1. Ćwiczenia w mówieniu
- techniką przedłużonego mówienia z Cyfrowym Korektorem Mowy i bez użycia” Echa”
- spontaniczne wypowiedzi
- powtarzanie zdań,
- tworzenie historyjek obrazkowych
- tworzenie kategoryzacji. Opisy przedmiotów.
„ Co nie pasuje?”
„ Łączenie w pary”
„Co robi?”
2. Ćwiczenia na przekraczanie linii środka ciała – ruchy naprzemienne.

Część końcowa:

1. Podsumowanie zajęć.
2. Podziękowanie uczennicom za pracę na zajęciach

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.