X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19168
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Długie czy krótkie? - porównywanie długości. Konspekt zajęć dla 3-4 latków

Konspekt zajęć dla 3-4 latków
Prowadząca:
Obserwująca:
Data:
Czas pracy: 15 min.
Temat: Długie czy krótkie??-porównywanie długości.

Cele ogólne:
-Posługiwanie się pojęciami „długi” i „krótki”;
-Rozwijanie spostrzegawczości;
-Odwzorowywanie liczebności zbioru;
-Rozwijanie twórczej wyobraźni plastycznej;
-Rozwijanie poczucia tempa.
Cele operacyjne:
- posługuje się pojęciami „długi”, „krótki”,
-odwzorowuje liczebność zbioru,
-uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je.
Metody:
-czynne: zadania stawiane dzieciom do wykonania,
-słowne: rozmowa, objaśnianie, instrukcja,
-oglądowe: obserwacja, pokaz.
Formy pracy: grupowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: CD z nagraniami piosenek dziecięcych, kolorowe długie paski (szerokość 1-2 cm); tace 6 sztuk; nożyczki; biały karton A4 dla każdego dziecka; klej, zszywacz; duże podpisy: długi na długim pasku kartonu, krótki na krótkim pasku kartonu; szkicownik, kredki lub ołówek;

Przebieg zajęć:

1. Zabawa integracyjna „Wąż”
Dzieci stoją w rozsypce na dywanie. Nauczyciel zaczyna zabawę – chodzi między dziećmi
i dotyka je kolejno. Dotknięte dzieci dołączają do węża – łapią się za ręce. Wąż jest długi plącze się i dotyka swojego ogona – nauczyciel łapie ostatnie dziecko. Wąż się rozplątuje – rozpada się na dwa krótsze (nauczyciel mówi, które dziecko ma puścić rękę). Po sali „pełzają” teraz w różnych kierunkach dwa węże.
2. Zabawa w pociąg
Wiązanka dziecięcych „piosenek lokomocyjnych” na CD. Dzieci siedzą w kole na dywanie. Jedno jest lokomotywą – stoi w środku koła. Nauczyciel recytuje słowa utworu, a dzieci-wagoniki kolejno wsiadają do pociągu. Lokomotywa w takt muzyki prowadzi wagoniki po całej sali.
3. Rozmowa kierowana z dziećmi.
Po zabawie nauczyciel rozmawia z dziećmi i wykorzystuje przygotowane kartony z podpisami:
• Jakie były węże?
• Czym się różniły?
• Jaki był pociąg?
• Jaki jest jeden wagon?
• Co może jeszcze być długie, a co krótkie?
4. Ciecie długich pasków na pół – tworzenie krótkich.
Dzieci pracują przy stolikach, na tacy mają długie paski, zginają je na pół i przecinają.
5. Uporządkowanie długich i krótkich pasków
Dzieci segregują paski według długości i koloru. Na dywanie rozłożone są po 3 tace zaznaczone kolorowym znaczkiem w dwóch miejscach – przy nich odpowiednie napisy długi i krótki. Dzieci szukają dla pasków odpowiedniej tacy np. długie czerwone na tacy z czerwonym znaczkiem i napisem długi.
6. Dobieranie pasków
Zgodnie z poleceniami nauczyciela dzieci kompletują paski z tac:
• dwa czerwone krótki;
• trzy długie zielone;
• jeden krótki żółty;
• pięć długich niebieskich; itd.
Następnie nauczyciel pyta:
• ile masz krótkich pasków?
• ile masz długich czerwonych pasków? Itd.
7. Praca plastyczna przestrzenna „Szalik”.
Dzieci na białych kartonach tworzą szalik z kolorowych pasków.
8. Omówienie i zorganizowanie wystawki prac.
9. Zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.