X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19131
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dobre obyczaje - konspekt zajęć

KONSPEKT ZAJĘĆ „Dobre zwyczaje” (5-LATKI)
Temat kompleksowy: Akademia dobrych manier
Temat zajęć: DOBRE ZWYCZAJE
Prowadząca zajęcia: Małgorzata Klimek

Cele ogólne:
Rozwijanie umiejętności i nawyków oraz promowanie prawidłowych zachowań.
Przypomnienie zasad dobrego zachowania.
Rozwijanie umiejętności ruchowych w połączeniu ze słowem.
Kształtowanie logicznego myślenia poprzez zagadki.
Wspomaganie rozwoju umysłowego dzieci poprzez zabawę plastyczną..
Rozwijanie umiejętności poprawnego czytania i rozpoznawania cyfr w zakresie od 0 – 10.

Cele szczegółowe:
Uczeń:
-uważnie słucha czytanego tekstu
-wypowiada się na określony temat
-zna zwroty grzecznościowe i rozumie ich stosowanie
-potrafi przyporządkować cyfrę do podanego koloru kredki
-poprawnie czyta wyrazy
-dokonuje analizy sylabowej wyrazów
-potrafi ruchem odtworzyć treści słowne
-prawidłowo wybrzmiewa samogłoski
-śpiewa zgłoski na znaną melodię

Metody:
słowna-rozmowa, wiersz, zagadka, opowieść ruchowa.
percepcyjna-pokaz
aktywizująca-zadań stawianych do wykonania.
Formy pracy:
- zbiorowa , grupowa, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Wiersz „Dobre zwyczaje”, kartoniki z cyframi w pojemnikach, medale dla dzieci, papierowe sylwety kwiatów, płyta CD"Entliczek pętliczek" utwory cz.2, gazety, nagranie z melodią –śpiew ptaków, odgłos wiatru i deszczu, napisy z imionami trzech dziewczynek: Proszę , Przepraszam, Dziękuję ,portrety dziewczynek , 3 koperty z zadaniami skierowane od dziewczynek do dzieci, kartki z sukienkami i kodem doboru kolorów


PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Zabawa na powitanie „Miło zacznij nowy dzień i uśmiechnij do mnie się, klaśnij w ręce raz i dwa, usiądź w kole tak jak ja” ( śpiewamy na melodię „W murowanej piwnicy” ).
2. Wiersz pt. "Dobre zwyczaje".
Dzieci przypominają sobie "czarodziejskie słowa" deklamując wspólnie znany już im wiersz pt. "Dobre zwyczaje".

Słonko ma bardzo dobre zwyczaje
Dzień dobry mówi, gdy rano wstaje.
Dzień dobry, dzień dobry, dzień dobry wam
sto jasnych promyków każdemu dam.

Gdy słonko chmura pokryje siwa
mówi-przepraszam, potem odpływa.
Przepraszam, przepraszam, to tylko żart
po niebie mnie gonił wesoły wiatr.

Gdy srebrny deszczyk spadnie dokoła
"Dziękuję"- szumią trawy i zioła.
Dziękuję, dziękuję za krople ros
już czekał na deszczyk i kwiatek i kłos.

Słonko dzień cały po niebie chodzi
"Dobranoc"- mówi, kiedy zachodzi.
Dobranoc, dobranoc zbudzę was znów
A teraz dobranoc przyjemnych snów.

Po recytacji wiersza następuje krótka rozmowa kierowana przez nauczyciela na temat dobrego zachowania.

3. Teleturniej pt. "Jak się zachować?"
Dzieci zostają podzielone na dwa zespoły. W pojemniku są przygotowane kartoniki z cyframi od 1-10. Każdy zespół kolejno losuje kartonik z cyfrą i nauczyciel zadaje pytania odpowiednie do wylosowanej cyfry.

Pytania:
1. Czy można rozmawiać przy spożywaniu posiłków? (NIE)
2. Czy kłócenie się z koleżanką wskazuje na dobre zachowanie? (NIE).
3. Czy Jaś dobrze postąpił ustępując pani miejsca w autobusie? (TAK).
4. Gdy spotkasz sąsiada na chodniku, to co wtedy mówisz? (DZIEŃ DOBRY).
5. Czy możesz zrywać kwiaty, które są pod ochroną? (NIE).
6. Wrzucając papierek do kosza postępujesz dobrze? (TAK).
7. Gdy dostajesz cukierka od mamy, co mówisz? (DZIĘKUJĘ).
8. Czy możesz zabrać koleżance jej ulubioną lalkę? (NIE).
9. Gdy masz brudne ręce, to siadasz do posiłku? (NIE, IDĘ JE UMYĆ).
10. Gdy sprawisz przykrość koledze, to co należy zrobić? (PRZEPROSIĆ).

Po zakończeniu turnieju dzieci w nagrodę otrzymują medale z hasłem "ZNAM ZASADY DOBREGO ZACHOWANIA".
4. Opowieść ruchowa pt. "Przygoda Misia"
Nauczycielka zachęca dzieci do wysłuchania opowieści ruchowej o przygodzie małego Misia. Opowiada przygodę, a dzieci próbują odzwierciedlić ją ruchem.

"Pewnego słonecznego poranka Miś Uszatek wyruszył na spotkanie ze swoimi przyjaciółmi ( dzieci maszerują). Po drodze spotkał pierwsze wiosenne kwiaty, krokusy, przebiśniegi, ale ich nie zrywał, bo wiedział, że są pod ochroną, tylko zachwycał się ich pięknem i zapachem (dzieci kucają i "wąchają" papierowe sylwety kwiatów rozłożone na dywanie). Słyszał w oddali jak ptaszki śpiewają i zaczął tańczyć (taniec dowolny przy muzyce). Nagle zerwał się straszny wiatr (dzieci z gazetami uniesionymi do góry naśladują szum wiatru biegając po sali). Zaczął padać ulewny deszcz (dzieci rozkładają gazety na dywanie i stukają w nie paluszkami). Miś Uszatek uciekał czym prędzej do domu (dzieci biegają w rozsypce po sali), ale wpadł w kałuże. Był cały brudny. Bardzo się zmartwił, lecz przypomniał sobie jak przyjaciele mówili mu o dobrym zachowaniu. Usiadł na kamyku i pomyślał (dzieci siadają w siadzie skrzyżnym, trzymając obie ręce na głowie i "myślą"). Pójdę do domu, wypiorę swoje brudne ubrania i wykąpię się pod prysznicem. Jak pomyślał tak zrobił (dzieci ściągają bluzki i "piorą", następnie "myją się"). Mama Misia Uszatka bardzo go pochwaliła, że ładnie się zachował i zaprosiła do domu przyjaciół misia i wszystkich poczęstowała ciasteczkami z ulubionym miodem (dzieci oblizują językiem dookoła swoje usta).

Następuje krótka rozmowa na temat przygody Misia ze zwróceniem uwagi na jego zachowanie. Słodka niespodzianka dla dzieci!
5. ZACZAROWANA KRAINA.
Dzieci siedzą na dywanie. Burza mózgu „Jak wyglądać może ta kraina, co w niej może być?”
Przedstawienie ilustracji „Zaczarowanej Krainy”. Mieszkają tu trzy siostry, czarodziejki. Mają one magiczną moc – jaką? Dowiecie się rozwiązując zadania. Odczytanie ich imion (sylwety postaci):
- Proszę ,
- Przepraszam ,
- Dziękuję.
Dziewczynki mają w ręce koperty z różnymi zadaniami.

a) Odczytanie zadania nr 1
Zabawy muzyczne - Proszę, prosi Was o odczytanie i zaśpiewanie samogłosek:
oaie oaie
Uie uie
Oaaaii oaaaii
Uie uie
( na melodię „Panie Janie”)
aoe aoe iua iua
aao oea eua
( na melodię „Wlazł Kotek”)

b) Odczytanie zadania nr 2
Wasza koleżanka Przepraszam nie może poradzić sobie z ułożeniem i odczytaniem wyrazów -dzieci układają wyrazy z rozsypanki sylabowej i głośno czytają ( DO, BRE, MA, NIE, RY ) „Dobre maniery”.

c) Odczytanie zadania nr 3
Dziewczynka o imieniu Dziękuję dziękuje Wam za zabawę, ale ma dla Was jeszcze jedno zadanie. Chciałaby ,abyście pokolorowali sukienki jej i sióstr według kodu ( na sukienkach umieszczone są cyfry – do każdej przyporządkowany inny kolor kredki )
Praca przy stolikach.
MAGICZNA MOC: używając na co dzień ich „imion” zawsze będziecie wzorem dla innych, pamiętając o dobrych manierach !!!
6. Zabawa przy piosence „Nie chcę cię znać”.
7. Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu, bezpieczne korzystanie z urządzeń.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.