X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 19063
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Wiosennej Krainie Ekosystemów Biedronki witamy i do zabawy serdecznie zapraszamy - scenariusz spotkania

Data: 25.04.2013r.
Grupa: IV „Biedronki”, 4-5-latki
Opracowanie i prowadzenie: mgr Marlena Ściślak i mgr Magdalena Szymuś

Cele ogólne:
- Kształtowanie prawidłowych zachowań koniecznych w relacjach z rówieśnikami i dorosłymi;
- Rozwijanie umiejętności porozumiewania się za pomocą różnych werbalnych i niewerbalnych środków wyrazu;
- nie percepcji słuchowej i wzrokowej;
- Wykorzystanie zdobytych wiadomości i umiejętności w podejmowanych działaniach;
- Rozwijanie naturalnej swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej;
- Stwarzanie warunków do wielozmysłowego poznawania rzeczywistości poprzez dostarczanie bodźców i okazji do samodzielnej działalności badawczej;
- Stwarzanie okazji do poznawania różnych ekosystemów w kolejnych porach roku;
- Uświadomienie znaczenia przyrody w życiu człowieka;


Przebieg spotkania:
1. Zabawa powitalna:
„Gdy się dzieci chcą przywitać, to dzień dobry mówią wszystkim,
uśmiech miły posyłają, prawą rączką pomachają”.
2. Taniec integracyjny "Carnewalito". („Pedagogika zabawy Klanza” cd.1)
Ustawienie: wszyscy uczestnicy ustawiają się w 3-5 osobowe węże, które rozstawiają się po całej sali.
Taniec składa się w dwóch części:
- wszyscy maszerując wytupują nogami rytm (na cztery: ćwierćnuta, ćwierćnuta, dwie ósemki i ćwierć- nuta); pierwsza i ostatnia osoba w wężu macha wolną ręką do innych,
- węże zmieniają kierunek przemieszczania się - prowadzi teraz jako pierwsza osoba ostatnia - wszyscy podskakują w nogi na nogę; pierwsza i ostatnia osoba machają rękami j.w.
3. Wybór przez uczestników spotkania emblematu: drzewa – ozn. Park, trawki – ozn. Łąkę, wody– ozn. Staw, kwiatka – ozn. Ogród.
4. Zaproszenie do Krainy Ekosystemów: Parku, Łąki, Stawu i Ogrodu. Wykonanie zadań przygotowanych w tych Krainach.
I) Witamy w „Krainie Parku”:
N: Jest piękny wiosenny dzień. Wybierzemy się na wycieczkę do parku. W parku jest bardzo dużo drzew. Przywitamy się z nimi.
1) Zabawa „Dzieci i drzewa”. („Płyta z Pomysłami cz.1” Cd.14)
Dobieranie się w pary. Rodzic jest drzewem, a dziecko –dzieckiem. Dziecko w rytm melodii podskakuje między drzewami, na przerwę w muzyce, dziecko biegnie do swojego drzewa i głaszcze go, poklepuje, dotyka, obejmuje. Potem następuje zmiana ról.
N: Zapraszam was na spacer alejkami po parku.
2) Zabawa „Po wąskiej ścieżce”
Ustawienie się jedno za drugim, idą za prowadzącą w różnych kierunkach, stawiając stopę przed stopą.
N: Patrzcie! Za krzakami coś się poruszyło. To wiewiórka, która przestraszyła się i schowała się za drzewo.
3) Zabawa „Wiewiórki”
Dobieranie się w pary. Rodzic jest drzewem, dziecko – wiewiórką. Dzieci – wiewiórki biegają po sali, a na słowa nauczycielki „wiewiórki za drzewo” chowają się za rodzicem – drzewem. Zmiana ról.
N: Idziemy dalej w głąb parku. Zobaczcie! To wiewiórka, trzyma w pyszczku szyszkę i wspina się po drzewie do swojej dziupli.
4) Zabawa „Wiewiórki do dziupli”
Rodzice odpoczywają. Dzieci dobierają się trójkami, dwoje z nich stojąc naprzeciw siebie, chwytem rąk tworzą dziuplę, trzecie staje w środku – jest ono wiewiórką. Jedna wiewiórka w grupie nie ma dziupli. Dzieci - wiewiórki poruszają się swobodnie, na hasło: „wiewiórki do dziupli” muszą skryć się do najbliższej dziupli. Przy zmianie miejsc trzeba pamiętać, by wszystkie dzieci były wiewiórkami.
N: Po długim spacerze nadszedł czas na odpoczynek. Usiądźmy na leśnej polanie i zabawimy się w zabawę „Orzeszki”
5) Zabawa integracyjna „Orzeszki” – zabawa z butelkami (ASM B.Strauss Cd.21)
Ustawienie: Klęczenie w kole
Przebieg:
Zwrotka: Każdy trzyma dwie butelki po swojej lewej stronie. Rozpoczynając od lewej strony uderzamy o podłogę 7 razy. Później to samo robimy z prawej strony do lewej. Całość powtarzamy dwa razy.
Refren: dwa razy uderzamy butelkami o podłogę
raz butelką o butelkę
dwa razy butelkami w uda
raz ręce z butelkami w górę.

II. Witamy w „Krainie Łąki”:
N: Teraz wybierzemy się na piękną, kolorową łąkę, na której rośnie dużo kwiatów.
1) Zabawa „Powitanie kwiatów”
Wszyscy – kwiaty dobierają się parami. Na słowa: „ręce do rąk” – dotykają się rękami, „stopy do stóp” – stopami, „plecy do pleców” – plecami, „głowa do głowy” – głowami, „nosy do nosków” – nosami. Na hasło: „kwiatek do kwiatka” – uczestnicy zamieniają się parami.
N: Na łące rośnie także dużo trawy.
2) Zabawa „Rośnie trawa”
Uczestnicy przechodzą do przysiadu, głowa opuszczona. Na hasło: „Rośnie trawa” powoli przechodzą do pozycji stojącej, unoszą ręce w górę i poruszają w nadgarstkach.
N: Nazbieramy teraz kwiatów i zrobimy z nich bukiety. (Wszyscy spacerują po sali, naśladują zrywanie kwiatów i układanie bukietów)
3) Zabawa „Kwiaty”
Nauczycielka prosi, by uczestnicy pokazali ruchem:
- jak wygląda kwiat zwinięty w pączek
- jak kwiat rośnie
- jak kwiat się rozwija
- jak kwiat więdnie.
4) Zabawa „Taniec kwiatów”
Nauczycielka prosi, by wszyscy wyobrazili sobie, że są kwiatami.
Uczestnicy tańczą według własnej inwencji w takt muzyki (np. walca „Nad pięknym modrym Dunajem” J.Straussa).
N: Na łące słychać odgłosy pszczółek, które zbierają z kwiatów nektar.
5) Zabawa „Pszczółki”
Na sygnał: „Słonko świeci” uczestnicy – pszczółki naśladują lot i bzyczenie pszczół: bzz, bzz, bzz. Na sygnał: „Pada deszcz” – pszczółki wracają do ula (wyznaczone miejsce w sali).
N: Nad łąką fruwają także kolorowe motyle.
6) Zabawa „Motyle”
Dobieranie się w pary. Rodzic jest kwiatkiem, a dziecko – motylem. Dzieci – motyle poruszają się po sali w rytm muzyki. Podczas przerwy w muzyce szukają swojego kwiatka i odpoczywają – chwytają się za ręce. Zmiana ról.
N: Na łące są także biedronki.
7) Zabawa „Lecimy – stop”
Dzieci stoją w gromadce. Na hasło nauczycielki: „Lecimy” – dzieci naśladują lot biedronki. Na hasło: „Stop” – zatrzymują się. Zabawą mogą też kierować kolejno wybrane dzieci.
N: Na łące spotkaliśmy biedronki, motyle i pszczoły i każdy był wesoły.
8) Zabawa „Na łąkę” (na podstawie zabawy „Sałatka owocowa)
Uczestnicy siedzą w kręgu. Osoby z wizytówkami (kwiatami) czerwonymi – to biedronki, z żółtymi – to pszczółki, z niebieskimi – to motyle. Nauczycielka wydaje polecenia, aby zamieniły się miejscami:- biedronki i motyle; - motyle i pszczółki; - pszczółki i biedronki itd. Na hasło: „Na łąkę” – wszyscy zamieniają się miejscami.
N: W ostatnią zabawę z biedronką się zabawimy i nad staw chętnie popędzimy.
9) Zabawa „Biedronka”
Wszyscy siedzą w kręgu i przekazują sobie kolejno maskotkę-biedronkę. Nauczycielka rozpoczyna zabawę mówiąc: „Biedroneczkę puszczam w krąg, proszę, aby wróciła do moich rąk”.

III. Witamy w „Krainie Stawu”:
1) Zabawa „Co słychać dookoła?” (płyta „Razem w przedszkolu cz.2” Wiosenne odgłosy cd.30)
Uczestnicy siedzą w kole. Zamykają oczy i przez chwilę nasłuchują, co dzieje się w ich najbliższym otoczeniu. Następnie otwierają oczy i opowiadają, jakie odgłosy usłyszały (mogą też opowiedzieć jakie odgłosy można usłyszeć nad stawem).
N: Przed chwilką byliśmy na łące. Nieopodal tej łąki jest staw. Teraz wybierzemy się nad zaczarowany staw. W stawie tym mieszkają żabki.
2) Zabawa „Zaczarowany staw”
Jedno dziecko jest żabką. Oczy ma zasłonięte apaszką. Pozostałe osoby chodzą dookoła żabki. Na hasło: „Zaczarowany staw’ zatrzymują się. Dziecko – żabka podchodzi do kolegów, dotyka jednego z nich i po omacku stara się odgadnąć, kto to jest. Po odgadnięciu następuje zmiana żabki.
N: Nad staw często przychodzą bociany w poszukiwaniu żabek.
3) Zabawa „Idziemy – stop”
Na hasło nauczycielki: „idziemy” – dzieci - bociany chodzą w różnych kierunkach po sali wysoko unosząc kolana. Na hasło: „stop” – zatrzymują się i stają na jednej nodze. Wyciągają ramiona w przód i klaszcząc w ręce mówią: kle, kle, kle. Zabawą mogą kierować kolejno wybrane dzieci.
N: Zapraszam was na spacer dookoła zaczarowanego stawu (nauczycielka rozkłada chustę animacyjną).
4) Zabawa z chustą animacyjną „Spacer wokół stawu”
Wszyscy maszerują wokół chusty. Na hasło nauczycielki: „nazwa koloru” (np. kolor czerwony, niebieski itd.) wbiegają na ten kolor.
N: Gdy wieje wiatr to na stawie pojawiają się fale.
5) Zabawa z chustą animacyjną „Falowanie wody”
Dzieci wprawiają w ruch chustę, naśladując falowanie wody, zgodnie z opowieścią nauczycielki:
„Nad stawem wieje lekki wiaterek – zefirek, tafla wody porusza się nieznacznie, prawie niezauważalnie. Powoli siła wiatru rośnie i woda w stawie porusza się gwałtowniej. Nagle zrywa się prawdziwy huragan i stawem wstrząsają ogromne fale. Powoli wiatr traci na sile, już nie dmucha tak mocno, aż w pewnym momencie cichnie zupełnie, tafla wody w stawie pozostaje nieporuszona”.
N: W stawie mieszkają rybki.
6) Zabawa z chustą animacyjną „Rybak i rybka”
Jedno dziecko – rybka chowa się pod chustą, drugie dziecko – rybak chodzi wokół chusty i usiłuje złapać rybkę, która pływa pod spodem. Reszta dzieci faluje chustą. Po złapaniu rybki dzieci zamieniają się rolami.
N: Ja mam tutaj „złotą rybkę”(maskotka – rybka), która mieszka w zaczarowanym stawie i może spełnić wasze życzenia.
7) Zabawa „Życzenia do złotej rybki’
Uczestnicy siedząc w kręgu, przekazują sobie kolejno maskotkę – rybkę i w myślach wypowiadają swoje życzenia. Zabawę rozpoczyna nauczycielka.

IV. Witamy w „Krainie Ogrodu”:
N: Teraz do ogrodu się wybierzemy i wesołe zadania rozwiążemy.
1) Zabawa naśladowcza „W naszym ogrodzie”.
Odgadywanie czynności wykonywanych przez ogrodników w ogrodzie:
- Kopanie
- Grabienie
- Sadzenie
- Sianie
- Podlewanie
N: Wiosną pogoda zmienną bywa, chmurek na niebie wiele przybywa.
2) Zabawa orientacyjno – porządkowa „Chmurki”.
Gdy nauczycielka wystukuje na bębenku ósemki – chmurki szybko wędrują po
niebie (swobodny bieg pojedynczo). Na wystukiwanie ćwierćnut – duże chmury
suną wolno po niebie (chód parami z wymijaniem kolegów). Gdy usłyszą
tamburyno – przysiad i stukanie palcami o podłogę (pada deszcz).
N: Porządki na grządkach zrobimy, bo porządek sobie cenimy.
3) Zabawa „Przekopujemy ziemię”.
Naśladowanie ruchem ciała kopania ziemi łopatą. Wbijanie jej w ziemię,
popychanie nogą, odwracanie wraz z ziemią (skłon tułowia z ruchem ramion,
naśladującym kopanie i odkładanie ziemi, akcentować przytupnięciem).
N: Do ogrodu zajączki zaglądają i warzywa chętnie obgryzają.
4) Zabawa z elementami czworakowania „Zajączki”.
Naśladowanie skoków zajączków (całe dłonie oparte przed sobą na podłodze,
dociąganie nóg do rąk). Odpoczynek – siad skrzyżny – zajączki nasłuchują, czy
nikt nie wchodzi do ogrodu.
N: Rośliny wodą podlewamy bo o wszystkie rośliny zawsze dbamy.
5) Zabawa „Podlewanie”.
Uczestnicy stoją w lekkim rozkroku, ręce mają lekko ugięte i złączone. Dzieci
wykonują wymachy ramion w lewo i w prawo, zataczając szeroki łuk, jakby
podlewały kwiaty konewką.
N: Po trawce zielonej chętnie chodzimy i fajną zabawę zaraz wymyślimy.
6) Zabawa z elementami równowagi „Trawka”.
Marsz z wysokim unoszeniem kolan, tak, by najmniej podeptać trawę, która
zaczyna rosnąć. Odpoczynek po pracy i zabawie – siad skrzyżny, plecy
wyprostowane.
N: Pszczółki w ogrodzie spotkać możemy, zasadę ostrożności zawsze stosujemy.
7) Zabawa integracyjna „Pszczółka”
Ustawienie: w rozsypce lub na siedząco
Przebieg:
Mała pszczółka przykleiła się do miodu i nie może odlecieć. Więc próbuje się odkleić.
§ poruszanie skrzydłami na boki /1-16/
§ wyciąganie LN z miodu (rękami) / 1-2/
§ wyciąganie PN z miodu /3-4/
§ powtarzamy 1-4 jeszcze 3 razy
§ czyszczenie łapek PR przyciągamy od dłoni LR do barku i z powrotem
§ powtarzamy na LR
§ powtarzamy czyszczenie łapek jeszcze raz
§ czyszczenie głowy PR od karku przez włosy do przodu twarzy
§ powtarzamy LR
§ powtarzamy PR
§ powtarzamy LR
§ wytarcie korpusu pszczółki – dłońmi wzdłuż po linii ciała w dół.

5. Praca w grupach według wybranych emblematów. Tworzenie obrazów wybranej Krainy Ekosystemu według pomysłów dzieci przy współudziale rodziców: naklejanie przygotowanych obrazków, wycinanie i naklejanie potrzebnych kształtów, dorysowywanie elementów kredkami.
Utworzenie elementarza dobrych zachowań, jako miejsca wypoczynku i rekreacji: w parku, na łące, nad stawem, w ogrodzie przedszkolnym przez poszczególne grupy.

6. Zaprezentowanie przez liderów grup swoich wytworów plastycznych i słownych. Nagrodzenie ich brawami i niespodziankami w formie kolorowanek. Wręczenie dyplomów dla wszystkich za udział we wspólnej zabawie.

7. Podziękowanie przybyłym gościom i pożegnanie rymowanką:
„Gdy się dzieci chcą pożegnać, do widzenia mówią wszystkim,
uśmiech miły posyłają, lewą rączką pomachają”.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.