X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1898
Przesłano:

Podania w koszykówce - nauka

Czas trwania: 45 minut
Klasa
Liczba ćwiczących: 16 uczniów
Metoda i forma pracy:
*naśladowcza, zabawowa, ścisła, praca z całą klasą praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
*piłki, boisko do koszykówki, „pachołki", materace
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
*zna pojęcie błędu kroków,
*rozumie wykonywane ćwiczenia,
*zna podstawowe zasady gry w koszykówkę.
b) Umiejętności
Uczeń:
*potrafi podać i chwycić piłkę oburącz,
*umie wykonać podanie jednorącz,
*potrafi zatrzymać się z piłką po podaniu,
*potrafi rozpocząć kozłowanie.
c) Motoryczność
Uczeń:
*jest zdolny do kształtowania szybkości i siły,
*potrafi kształtować swoją zwinność.

Przebieg lekcji

a) Część wstępna
Zorganizowanie grupy:
1. Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć (strój i obuwie).
2. Zapoznanie z tematem i motywacja do zajęć.
3. Rozgrzewka,
· bieg 3 okrążenia sali, trucht z krążeniem ramion,
· podskoki naprzemianstronne, odbicie z prawej nogi lewa ręka do góry i odwrotnie odbicie z lewej nogi prawa ręka do góry, ćwiczymy po przekątnej boiska do koszykówki, tam i z powrotem,
· krok odstawno - dostawny, poruszanie się bokiem do kierunku biegu na nisko ugiętych nogach, od pasa w górę tułów jest wyprostowany, głowa i ramiona nie zmieniają swojego położenia (nie „falują"),
· siad rozkroczny, skłony tułowia, najpierw do nogi prawej następnie do nogi lewej a potem ręce każda do jednej nogi a głowa w środek, staramy się złapać za kostki u nóg a kolana muszą być proste,
· siad płaski, leżenie przewrotne, najpierw skłon w przód z siadu, następnie leżenie tyłem i przeniesienie nóg za głowę tak aby dotknąć parkietu palcami stóp, powrót do pozycji wyjściowej,
· „pompki" 10 powtórzeń,
· „brzuszki" 10 powtórzeń,
· „pajacyki" 20 powtórzeń.

b) Część główna
1. Nauka podań,
· prawidłowy pokaz podania oburącz z przed klatki piersiowej, podział uczniów na pary, rozdanie piłek,
· ustawienie na przeciwko siebie w odległości ok. 4 metrów,
- ustawienie stóp w jednej linii, podanie oburącz z przed klatki piersiowej, dłonie trzymają piłkę stykając się z nią tylko palcami, łokcie ugięte piłka przy klatce piersiowej, ręce podczas podania prostują się w łokciach a nadgarstki kończą podanie wykonując ruch na zewnątrz (podobnie jak przy rzucie), zaraz po oddaniu piłki następuje przygotowanie do chwytu piłki, ręce lekko ugięte w łokciach, otwarte dłonie skierowane przed siebie palcami w górę, nogi lekko ugięte, gdy leci piłka należy ją łapać amortyzując siłę podania przyciągając ręce do siebie,
- ustawienie jedna stopa z przodu druga z tyłu, reszta ćwiczenia jak powyżej, następnie zmiana ustawienia nóg,
· jak wyżej tylko zwiększamy odległość, przy podaniu można robić teraz wykrok w przód a przy chwycie piłki wykrok w tył, trzeba jednak przestrzegać zasad gry w koszykówkę (błąd kroków),
· prawidłowy pokaz podania jednorącz,
· ustawienie jak w pierwszym ćwiczeniu, piłka trzymana jest oburącz przed klatką piersiową następnie jest lekko przenoszona w stronę reki podającej (ćwiczymy raz lewą raz prawą rękę), następuje wyprost ręki podającej zakończony podobnie jak przy rzucie do kosza nadgarstkiem, po podaniu następuje przygotowanie do chwytu (piłkę łapiemy oburącz),
· ćwiczenie jak wyżej, ustawienie nóg jedna przed drugą, ćwiczenie podań raz jedną raz drugą ręką, następnie zmiana ustawienia nóg,
· podania piłki kozłem, wyjaśnienie sposobu podania kozłem i pokaz prawidłowego podania,
· podania kozłem oburącz jak w ćwiczeniach z podaniem piłki z przed klatki piersiowej,
· podania piłki jednorącz kozłem, jak w ćwiczeniach z podaniem jednorącz z przed klatki piersiowej,
2. Gra szkolna, za przeprowadzenie akcji bez kozłowania tylko samymi podaniami przyznawana „piłka bonus", jeszcze jedna akcja rozpoczynana z połowy.

c) Część końcowa
Zebranie sprzętu, podsumowanie zajęć i omówienie najczęściej pojawiających się błędów, motywacja do samokształcenia i pracy nad doskonaleniem poznanych elementów. Zachęcenie do uczęszczania na zajęcia SKS i treningi klubowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.