X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18889
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Opracowanie piosenki "Uśmiechnięte buzie" Metodą Dobrego Startu

„Opracowanie piosenki „Uśmiechnięte buzie” Metodą Dobrego Startu.

Imię i nazwisko nauczyciela: mgr Anita Szewczyk
Rodzaj zajęcia: Wychowanie muzyczne
Forma zajęcia: zajęcie prowadzone z całą grupą
Grupa: 3,4 – latki
Data zajęcia: 29.02.2012r.

Metody:
słowne, oglądowe
praktycznych działań dziecka

Forma pracy:
indywidualna, zespołowa
Środki dydaktyczne: tacki z kaszą, kartony, mazaki , karty pracy, plansza ze wzorem znaku graficznego, płyta CD z piosenką ”Uśmiechnięte buzie”

Obszary z podstawy programowej:
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie
uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;
2) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc;
3) improwizuje muzykę ruchem;
4) w skupieniu słucha muzyki
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
1) potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu:
narysuj kółko w lewym górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki;
2) potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
3) dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
7) rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli

Cel ogólny:
- usprawnianie czynności analizatorów: wzrokowego, słuchowego i kinestetyczno-ruchowego

Cele :
- rozwijanie percepcji i pamięci słuchowej oraz sekwencyjnej
- kształcenie słuchu muzycznego i fonematycznego: różnicowanie, analizowanie i syntetyzowanie dźwięków mowy
- kształcenie lateralizacji i orientacji w schemacie własnego ciała i przestrzeni
- rozwijanie koordynacji wzrokowo - ruchowej
- rozwijanie umiejętności wokalno – rytmicznych

Cele operacyjne – dziecko:
- wskazuje odpowiednie części ciała prawą ręką z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
- śpiewa z rodzicami piosenkę „Nie chcę Cię znać”
- opowiada treść obrazka
- wypowiada tekst piosenki
- opowiada treść piosenki
- dzieli wyrazy na sylaby
- rysuje wzór w powietrzu z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
- rysuje „buzie” na kartce ze wzorem
- rysuje wzór na tacce z kaszą
- rysuje wzór grubym mazakiem na kartce z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
- rysuje wzór ołówkiem na karcie pracy

Przebieg zajęcia
I Wprowadzenie
1.Marsz w rytm akompaniamentu po konturze.
2. Ustawienie w kole.
Wspólne wypowiadanie tekstu piosenki:
„ Kropka, kropka, kreska, kreska

I duże kółeczko,
uśmiechnięte mamy buzie
Jak złote słoneczko”
3.Utworzenie dwóch kół: wewnętrznego i zewnętrznego - dzieci poruszają się w przeciwnych kierunkach w rytm akompaniamentu.
Na przerwę w muzyce odwracają się i witają ze sobą:
- podanie ręki,
- zetknięcie się łokciami,
- zetknięcie kolanami,
- chwytanie prawą ręką lewego ucha kolegi i odwrotnie,
- chwytanie prawą ręką lewej kostki kolegi i odwrotnie
4. Słuchanie piosenki „Uśmiechnięte buzie” - rozmowa nt. treści piosenki:
- o jakich buziach opowiada piosenka?
- do czego są podobne uśmiechnięte buzie?
- dlaczego uśmiechnięta buzia przypomina słoneczko?
- jak inaczej nazywamy buzię?
- co przypominają uśmiechnięte oczka?
- kiedy wy macie uśmiechnięte buzie?
- czy znacie kogoś, kto często się uśmiecha?
- rysuje wzór w powietrzu z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
- rysuje „buzie” na kartce ze wzorem
- rysuje wzór na tacce z kaszą
- rysuje wzór grubym mazakiem na kartce z jednoczesnym śpiewaniem piosenki
- rysuje wzór ołówkiem na karcie pracy
Dzieci powtarzają te słowa piosenki, które się rymują: kropka-kółeczka-kreseczka
Dzielenie wyrazów na sylaby.

II Część właściwa
1. Ćwiczenia ruchowe
Marsz po kole z uniesionymi rękoma w górze – dłonie dzieci są migocącymi gwiazdkami. Dzieci poruszają palcami jednocześnie.
Stanie parami naprzeciw siebie – rytmiczne klaskanie w dłonie osoby z pary z jednoczesnym śpiewaniem piosenki.
2. Ćwiczenia ruchowo-słuchowe
● Wystukiwanie rytmu śpiewanej piosenki w pozycji siedzącej o kolana.
● Zaznaczanie rytmu piosenki tupaniem i klaskaniem
3. Ćwiczenia ruchowo-słuchowo-wzrokowe
● Demonstracja wzoru graficznego piosenki na tablicy oraz rozdanie wzorów dla
dzieci.
● Odtwarzanie gotowego wzoru paluszkami wraz z jednoczesnym śpiewem piosenki.
● Odtwarzanie wzoru w powietrzu - ręką i próby w staniu nogą po dywanie.
● Rysowanie „buzi’ palcem na karcie ze wzorem
● Odtwarzanie wzoru na materiale sypkim - kaszy
● Odtwarzanie wzoru kredką na kartce papieru - bez śpiewu oraz ze śpiewem.
● Odtwarzanie wzoru ołówkiem na karcie pracy.
● Rysowanie wzoru grubym mazakiem na kartce z bloku z jednoczesnym śpiewaniem piosenki

III Zakończenie
1. Wspólny śpiew piosenki z jednoczesnym odtwarzaniem rytmu z wykorzystaniem
klocków drewnianych.
2. Dobieranie się parami, siedzenie tyłem do siebie i słuchanie spokojnej muzyki kołysząc się na boki.

Opracowała
mgr Anita Szewczyk

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.