X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18873
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy kwiaty wiosenne

Cel dydaktyczny: - Zapoznanie z wyglądem kwiatów wiosennych,
ich nazwą i miejscem występowania;
- rozwijanie logicznego myślenia / poprzez
rozwiązywanie zagadek/
- globalne czytanie wyrazów
- rozwijanie ekspresji twórczej poprzez
improwizację ruchową
Cel wychowawczy: - uświadomienie dzieciom konieczności ochrony przyrody.

Przebieg zajęcia:
1. Rozmowa na temat wiadomości o wiośnie/jakie zwiastuny zapowiadają nadejście wiosny/.
2. Nauczyciel deklamuje dzieciom wiersz M. Konopnickiej pt. "Nasze kwiaty".

Jeszcze śnieżek prószy
Jeszcze chłodny ranek
A już w cichym lesie
zakwita sasanek.

A za nim przylaszczka
Wychyla się z pączka
I mleczem się żółtym
Złoci cała łączka.

I dłużej już dzionka
I bliżej słoneczka
A w polu się gnieździ
biała stokroteczka.

A dalej fiołki
wskroś trawy, pod rosą
W świeżych swych czareczkach
Woń przesłodką niosą.

A tuż ponad strugą
Co wije się kręta
Niezapominajka
otwiera oczęta.

A w gaju wśród liści
W wilgotnej ustroni
Konwalia bieluchna
W dzwoneczki swe dzwoni.
3. Krótka rozmowa na temat wiersza.
Kto zapamiętał nazwy kwiatów, po czym poznać wiosnę itp.
4. Zabawa dydaktyczna; "Kwiaty na łące".
Dzieci ustawiają się lużno w sali. Nauczyciel puszcza muzykę Vivaldiego z cyklu : Cztery pory roku- Wiosna".
dzieci w rytm muzyki poruszają się naśladując kwiatka, który w wiosenny poranek budzi się do życia.
5. Rozwiązywanie zagadek.
> Jesteśmy bardzo malutkie
łodyżki mamy krótkie.
Liliowych główek prawie
nie dojrzysz w gęstej trawie.
Choć pachną .. na cały świat...
Co my za jedne?
Kto zgadł? / Fiołki/
> Przyszła wiosna od lasku
z kluczykami przy pasku.
A te klucze pachnące
Można znaleźć na łące. / Pierwiosnek/
> Nad mokrą strużką
nad stawem szerokim
z niebieskich płatków
patrzy żółtym okiem.
Choć malutka i ubrana skromnie
prosi cichutko-
nie zapomnij o mnie. / Niezapominajka/
> Czary, nie czary?
Na białym śniegu
liliowe kwiaty
stoją w szeregu. / Krokusy/
> Co to za kotki
na drzewach siedzą
myszy nie łowią ptaszków nie jedzą. / bazie/
> Imię dostały od kaczki
płatki złoci im słońce
W ogródku ich nie zobaczysz
spotkasz je na łące. / Kaczeńce/
> Niedługo zima pryśnie
śnieg już przebiłem
bo jestem.... / Przebiśnieg/
Dzieci rozwiązują zagadki, pokazując wśród rozłożonych
obrazków kwiatów wiosennych - te, które są rozwiązaniem zagadki.
6. Zabawa ruchowa " Zaczaruj nas wiosenko".
Na tle podkładu muzycznego, dziewczynka -wiosenka- wkłada na szyje dzieci emblematy kwiatów.
Emblematy przedstawiają krokusy, stokrotki i sasanki.
Kiedy wszystkie dzieci są już zaczarowane, Nauczyciel wyłącza muzykę i tłumaczy na czym polega zabawa.
Kiedy wiosenka podniesie w górę napis krokus - wszystkie krokusy wstają i tańczą przy muzyce, gdy ta cichnie- krokusy siadają.
Następnie wiosenka podnosi w górę napis stokrotka.
Zabawa powtarza się, tak samo z sasankami.
7. Układanie obrazka z części.
Każde dziecko otrzymuje kopertę z ilustracją kwiatka pociętego na części. Zadaniem dziecka jest złożyć kwiat.
Następnie nakleja go na kartkę papieru.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.