X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18826
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Ziemi - scenariusz imprezy zorganizowanej dla wszystkich grup wiekowych

„Dzień Ziemi”
– scenariusz imprezy zorganizowanej dla wszystkich grup wiekowych w Przedszkolu Miejskim nr ...

CELE OGÓLNE:
- uświadomienie dzieciom niebezpieczeństw zagrażających ziemi ze strony człowieka
- przekazanie informacji o ogólnoświatowym Dniu Ziemi i jego znaczeniu dla Ziemi i ludzi
- wdrażanie do bezpośredniej działalności na rzecz ochrony środowiska
- kształtowanie postaw proekologicznych

CELE OPERACYJNE
- rozumie treść czytanego utworu o tematyce ekologicznej
- rozumie i potrafi wyjaśnić pojęcie: ekologia, segregacja śmieci
- wypowiada się na określony temat
- potrafi segregować śmieci

METODY:
- podająca
- aktywizująca

FORMY:
- zbiorowa
- indywidualna

POMOCE DYDAKTYCZNE:
teksty wierszy, teksty zagadek, duży szablon drzewa z wypisaną przysięgą; farby, pisaki; ilustracje, plakaty, wypisane hasła ekologiczne; szablon: sowy; rybki z masy solnej; napisy: ekologia, Dzień Ziemi; kolorowe butelki, piłka; odznaki; dyplomy; globus, chusta animacyjna

PRZEBIEG:

1. Przywitanie z dziećmi. Zwrócenie uwagi na wiszące hasło 22 kwietnia - Dzień Ziemi
Uwrażliwienie dzieci na potrzebę dbania o naszą planetę

2. „ Ekologia” W. Drabik - wysłuchanie wiersza recytowanego przez nauczycielkę z użyciem sylwety sowy. Prezentacja wyrazu EKOLOGIA - omówienie znaczenia słowa ekologia.

Ekologia- mądre słowo,
a co znaczy- powiedź, sowo?
Sowa chwilę pomyślała
i odpowiedź taką dała:
„To nauka o zwierzakach,
lasach, rzekach, ludziach, ptakach.
Mówiąc krótko, w paru zdaniach,
o wzajemnych powiązaniach
między nami, bo to wszystko
to jest nasze środowisko.
Masz je chronić i szanować”
- powiedziała mądra sowa....

3. Ekologiczne kręgle z hasłem – prezentacja plakatów i ilustracji oraz haseł propagujących akcję.

Dzieci rzucają piłką w kręgle wykonane z plastykowych butelek po napojach. Każdy kręgla ma inny numer, do którego przypisane jest hasło. Gdy zostanie przewrócony kręgiel dzieci głośno skandują poszczególne hasło:

1 – nie dotykaj ptasich jaj i gniazd!
2 – nie hałasuj w lesie
3 – nie rozpalaj ogniska w lesie
4 – nie śmieć
5 – nie niszcz drzew
6 – nie zrywaj roślin chronionych
7 – nie zabijaj owadów
8 – dostępnych owoców leśnych nie wyrywaj razem z korzeniami

4. „Ziemia ” – wspólne śpiewanie piosenki ekologicznej

Bożena Forma „ZIEMIA”

Nasza Ziemia to piękna kraina,
na niej skały, lądy, morza.
Wiele różnych przedziwnych zjawisk,
i tajemnic w sobie chowa.
Wszyscy zawsze dbajmy o Ziemię,
aby oazą dla nas była.
By jej człowiek nie zaśmiecał,
pełnią życia nam tętniła.
Brudna woda, nieczyste powietrze,
precz spaliny, nieczyste odpady.
Więcej tego nikt z nas już nie chce
nowe trzeba mieć zasady.
Wszystkie żale dziś ludziom ogłaszaj
Niechaj ciągle o ciebie dbają.
Nasza Ziemio niech cię mieszkańcy
Wciąż z odpadów oczyszczają.

5. Ratujmy świat - podrzucanie globusa za pomocą chusty animacyjnej. Dzieci manipulują chustą w taki sposób aby – globus – nie spadł na podłogę.
Nauczyciel pokazuje globus i objaśnia, że nasza planeta Ziemia w bardzo dużym pomniejszeniu. Globus to model Ziemi"

6. Zagadka:

Czapeczkę czerwoną
na głowie nosi.
Kiedy spotka wilka
to grzecznie go prosi.
- Odejdź zaraz wilku,
babcia ma jest chora.
Lekarstwo dla niej niosę
od pana doktora.. (Czerwony kapturek) autor B. Forma

W nim rosną drzewa
w nim ptaki śpiewają.
w nim małe i duże
zwierzęta mieszkają. (las) autor B. Forma

Dziecko, które odgadnie zagadkę otrzymuje odznakę „Przyjaciela Przyrody”
7. „Dobre rady na złe odpady, czyli ekologiczny Czerwony Kapturek” (autor nieznany) słuchanie opowiadania ilustrowanego dużymi obrazkami

8. Przygotowanie przyborów potrzebnych do sprzątania, zwrócenie uwagi na konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa i higieny podczas prac porządkowych.

9.„Sprzątamy las z wilkiem” - zabawa dydaktyczna

Na podłodze rozłożone są różne ilustracje: pudełka, butelki, gazety, plastikowe torebki itp. Oraz pojemniki z napisami: makulatura, plastik, szkło. Dzieci oglądają porozrzucane śmieci (ilustracje) omawiają je, określają co znajduje się na ilustracji i z czego dany przedmiot jest zrobiony. Wilk pokazuje dzieciom pojemniki na odpady i wspólnie z dziećmi ustala, co powinno znaleźć się w każdym koszu. Przy muzyce dzieci spacerują po całej sali i „sprzątają las”- zbierając i segregując śmieci do pojemników.

11. Zagadka:

W niej się możesz kąpać,
piją ją ludzie, rośliny, zwierzęta,
bez niej nie byłoby życia na ziemi,
każdy niech o tym dobrze pamięta. (woda) autor: B. Forma
Dziecko które odgadnie zagadkę otrzymuje odznakę „Przyjaciela Przyrody”
12. Wsłuchanie wiersza G. Koby „Rzeka”
Rozmowa kierowana na temat treści wiersza. Zwrócenie uwagi na zachowanie dzieci. Jak dzieci mogą dbać o rzekę i zwierzęta w niej żyjące.

Była sobie książeczka
A w tej książeczce płynęła rzeczka.
Taka malutka, srebrzysta, biała,
Aż tu nagle oniemiała.
Stanęły nad brzegiem
Dzieci niegrzeczne
I zabrudziły całą rzeczkę.
Powrzucały wszystko co miały
I do kąpieli się rozebrały.
A rzeczka na to:
- Nie lubię bardzo,
gdy ktoś mnie zaśmieca!
Wszystkim taki
Wymierzam karę
I kąpać im się
Nie pozwalam wcale!
Kiedy dzieci to usłyszały
Nagle wszystkie posmutniały.
- Nie będziemy już więcej
wyrzucać śmieci!
Zaczniemy ostrzegać
Niegrzeczne dzieci!
Jutro nad twoim brzegiem
Tabliczkę postawimy
I tak wszystkim oznajmimy:
„ BĄDŹ PRZYJACIELEM PRZYRODY I NIE ZAŚMIECAJ WODY!!!”

13. Łowimy ryby – dzieci nawijają żyłkę, na której umocowane są kolorowe ryby wykonane z masy solnej. Kto pierwszy przyciągnie swoją rybę wygrywa. Zwycięzca otrzymuje odznakę przyjaciela natury

14. Ślubowanie – składanie przysięgi przyjaciela przyrody.

Na dużym szablonie drzewa wypisana jest przysięga przyjaciela przyrody. Wszystkie dzieci składają przysięgę a następnie podpisują się lub odbijają swój kciuk pomalowany farbą pod tekstem przysięgi.

ŚLUBOWANIE (autor nieznany)
Kocham ptaki, zieleń, drzewa,
Wiem - jak o przyrodę dbać trzeba.
- nie będę łamał gałęzi ,rozpalać ognisk w lesie
- nie będę rzucać śmieci ,zwierzętom krzywdy nie zrobię
- nie zabrudzę wody bo jestem PRZYJACIELEM PRZYRODY.

15. Wręczanie dyplomów przyjaciół przyrody dzieciom, które złożyły przysięgę
16. Podziękowanie dzieciom za czynny udział w obchodach Dnia Ziemi

Anna Augustynek
Grażyna Kurp
Katarzyna Lisecka

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.