X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18818
Przesłano:

Stop Cyberprzemocy. Scenariusz zajęć dla klas 5-6

Temat zajęcia : "Stop Cyberprzemocy"
Cele ogólne:
- uświadomienie zagrożeń podczas korzystania z Internetu oraz telefonów komórkowych,
- wdrożenie zasad bezpiecznego używania narzędzi komunikowania się,
- poznanie sposobów reagowania w zagrażających sytuacjach
Cele operacyjne- uczeń:
- rozumie jakie zagrożenia powoduje niewłaściwe korzystanie z Internetu oraz telefonów komórkowych,
- potrafi właściwie reagować w w/w sytuacjach,
- współtworzy zbiór zasad obowiązujących osoby korzystające z Internetu
Metody:
- słowna :pogadanka,instrukcja,
- praktyczna : ćwiczenia,
- pokazowa
Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna,
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- komputer z projektorem,
- CD z filmem "Cyberprzemoc",
- kartki z opisami sytuacji,
-kartki papieru, flamastry.

Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie: n-l:
-przedstawia temat, uzasadnia, wyjaśnia
Uczniowie:
- słuchają, zadają pytania
2.Projekcja filmu "Cyberprzemoc":n-l:
-omawia sytuację przedstawioną w filmie
Uczniowie:
-oglądają film,
-wypowiadają się na temat sytuacji w jakiej znalazła się główna bohaterka oraz motywów postępowania jej kolegów,
3. Zagrożenia jakie stwarza niewłaściwe używanie Internetu i telefonu: n-l:
- zadaje pytania
- porządkuje odpowiedzi, uzupełnia
Uczniowie:
- wymieniają zagrożenia,
- podają przykłady
4. Ćwiczenie w grupach: n-l:
- dzieli klasę na grupy,
- rozdaje kartki z opisami sytuacji do przedstawienia i analizy (umieszczenie cudzego zdjęcia w sieci, przekazywanie cudzego numeru telefonu bez zgody właściciela, obraźliwe wpisy na forum, portalu społecznościowym, ściąganie nielegalnych plików muzycznych, filmowych)
Uczniowie:
- pracują w grupach: przedstawiają otrzymane sytuacje, proponują najlepsze rozwiązanie,
- dyskutują na temat sytuacji i rozwiązań,
5. "Netykieta":n-l:
- wyjaśnia pojęcie,
- poleca grupom opracowanie i przedstawienie propozycji zasad
Uczniowie:
- opracowują i przedstawiają swoje propozycje zasad, które powinny znaleźć się w "Netykiecie",
- zbierają i zapisują swoje pomysły na wspólnym arkuszu
6. Podsumowanie: n-l:
-prezentuje slajdy z zasadami "Netykiety" oraz z adresami przydatnych stron,
- dziękuje za zajęcia
Uczniowie:
- oglądają slajdy,
- dziękują za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.