X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18781
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wiemy jak zachować się w trakcie pożaru - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNO –WYCHOWAWCZYCH DLA DZIECI 5-, 6- LETNICH, część I - POŻAR.

TEMAT ZAJĘĆ: WIEMY JAK ZACHOWAĆ SIĘ W TRAKCIE POŻARU.

Cel ogólny:
- Poszerzanie wiedzy z zakresu dbania o bezpieczeństwo własne oraz innych.
- Kształtowanie postawy właściwego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia.
- Rozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
Cele operacyjne:
- dziecko wie kim jest strażak i czym się zajmuje
- dziecko wie jakich zachowań należy unikać, aby nie doszło do sytuacji zagrażających życiu – pożaru
- dziecko wie jak zachować się, gdy wybuchnie pożar (dziecko odpowiednio reaguje w sytuacjach zagrożenia, dziecko informuje odpowiednie służby, zna numery alarmowe)

Metody pracy:
- praktycznego działania- zadań stawianych dziecku do wykonania
- słowne – rozmowa kierowana
- aktywizujące – zabawa ruchowa
- podające - pokaz,

Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
- indywidualna

Pomoce dydaktyczne: strój strażaka, puzzle, znaki ewakuacyjne, tunel, ilustracje (spalony dom, las itp.), historyjki obrazkowe, telefon.


Przebieg zajęć:

1. Powitanie dzieci
2. Wizyta strażaków z Fundacji POŻAR ZABIJA
3. Rozmowa wprowadzająca:

- Kim jest strażak?
- Czym się zajmuje?
- Jak wygląda strój strażaka? Przymierzanie przez chętne dzieci elementów stroju bojowego strażaka.
- Co to jest pożar? Pokaz zdjęć pożaru, spalony dom, las.
- Jak zachować się by uniknąć pożaru i sytuacji zagrażających życiu?
- Jak zachować się kiedy widzimy dym i płomienie? Numer alarmowy straży pożarnej, znaki ewakuacyjne.

4. ,,Alarm” – dzieci biegają swobodnie po sali, na sygnał ,,PALI SIĘ!” dzieci odkładają wszystko i ustawiają się w pociąg przy drzwiach. Dwójka wyznaczonych dzieci chowa się.
Strażacy kontrolują w jaki sposób dzieci ustawiają się, następnie komentują i omawiają prawidłowe ustawianie się i zachowanie (nikt się nie chowa, nikt nie zabiera zabawek, dzieci ustawiają się szybko, ale bezpiecznie by nie przewrócić innych dzieci). Wyjście z klasy w poszukiwaniu znaków ewakuacyjnych na korytarzu, kierowanie się w stronę wyjścia.

5. ,, Wóz strażacki’ – dzieci zostają podzielone na 3 grupy, układają puzzle strażak, wóz strażacki, numer alarmowy straży pożarnej.

6. ,,Dym” – dzieci biegają swobodnie po Sali na sygnał ,,Dym!” – kładą się na podłogę, czołgają się pokonując tor przeszkód (palące się przedmioty) w stronę drzwi (tunel, zabawki porozrzucane).

7. ,,Historyjka obrazkowa” – dzieci w dwóch grupach układają historyjki obrazkowe, następnie przedstawiciel grupy opowiada kolejno, co przedstawiają ilustracje.

8 a. ,,Gasimy pożar” – zabawa ruchowo- naśladowcza do opowiadania.

,, Strażacy śpią, nagle słychać alarm, wszyscy szybko wstają ubierają się, wskakują do wozu, jadą szybko na sygnale, zatrzymują się, rozwijają wąż, gaszą pożar’.

8 b. ,,Strażacy i ogniki” – zabawa ruchowa, dzieci biegają po sali, dwoje dzieci ma czerwone szarfy (strażacy), na hasło ,,jedzie straż!”, ,,ogniki” ustawiają się pod ścianę, a strażacy próbują je złapać. Złapane dzieci zamieniają się w strażaków i zakładają szarfy.

9. ,,998”- ćwiczenie alarmowania służb ratunkowych, dzieci utrwalają numery alarmowe, a następnie odgrywają scenki dramowe. (kiedy dzwonimy do straży pożarnej, co mówimy, kiedy odkładamy słuchawkę).

10. ,,Czujka” – zaprezentowanie dzieciom czujki alarmowej, zabawa ruchowa dzieci leżą, udają, że śpią, nagle rozlega się alarm z czujki, dzieci wstają kierują się do wyjścia. (strażacy kontrolują i komentują czy dzieci odpowiednio zareagowały na alarm).

11. ,,Co jest potrzebne strażakowi?”- podział na 3 grupy, dzieci dostają ilustracje, której znajdują się różne przedmioty, wśród nich strój osprzęt strażaka i elementy stroju bojowego, zadaniem dzieci jest wybranie tylko tych przedmiotów, które są potrzebne strażakowi.

12. ,,Zagadki tematyczne” –na podsumowanie zajęć.

1. ,,Maleńki patyczek,
wytwarza płomyczek”

2. ,, Jestem pożyteczny,
lecz wyrządzam też szkody”,
daję ludziom ciepło i boję się wody”.

3. ,,Pożar, pożar, straszna sprawa
dym widać w oddali.
Kto tak szybko drogą jedzie
kiedy dom się pali.” Aut. Bożena Forma

4. W hełmach z sikawkami
Jadą na sygnale.
Gaszą dzielnie pożar,
Nie boją się wcale.

5. Jest czerwony jak ogień,
Ma przed sobą prosta drogę,
Bo gdy głośny sygnał daje
Stają auta i tramwaje.

12. Podziękowanie za udział, rozdanie dzieciom rysunku z labiryntem, ukrywającym przejście trasą ewakuacyjną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.