X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18741
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zamki i zameczki - scenariusz zajęć w kl. 0

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE 0

Tematyka kompleksowa: SZANUJEMY ŚRODOWISKO, W KTÓRYM ŻYJEMY
Temat dnia: „ZAMKI I ZAMECZKI”
Opracowała: Katarzyna Polaniak

Cele ogólne :
- Zapoznanie z obrazem graficznym głoski z – litery z, Z
Cele operacyjne:
- Rozwiązywanie zagadek tematycznych
- Nabywanie doświadczenia w konstruowaniu z różnorodnych materiałów
- Doskonalenie spostrzegawczości, uważności i dokładności
- Doskonalenie słuchu fonematycznego
- Wdrażanie do zgodnej pracy w grupach
Środki dydaktyczne:
- płyta CD z muzyką, zdjęcia zamków, duży obraz zamku, kolorowe znaczki, karty pracy z ilustracjami i labiryntem.


Przebieg:
1. Zabawa orientacyjno - porządkowa – w czasie gdy gra muzyka, dzieci podskakują i biegają po Sali. Gdy muzyka cichnie, dzieci witają się różnymi częściami ciała (rękami, kolanami, plecami, kciukami)
2. Zagadka – W nim mieszkali królowie i książęta. Miał piękne wieże i kamienne baszty. Dziś można go zobaczyć np. w książkach z bajkami. (zamek)
3. Ilustracje zamków – oglądanie obrazów różnych zamków, omówienie ich budowy, kształtu.
4. Prezentacja dużego zamku – nauczyciel odsłania ilustrację dużego zamku
i informuje dzieci, że na obrazku znajdują się ukryte numerki do zadań, które będą wykonywać w grupach. Za każde zadanie będą przedzielane punkty, a na końcu zajęć zwycięska drużyna otrzyma nagrodę.
Następuje podział na grupy za pomocą kolorowych znaczków.
5. Zabawa konstrukcyjna – (zadanie 1) – budowanie zamków z różnorodnych klocków (każda drużyna ma do dyspozycji inny rodzaj klocków).
6. Rozwiązanie zagadek tematycznych – (zadanie 2)- poznanie wieloznaczności słowa „zamek”
• Jeśli to twoje mieszkanie, chętnie wpuści cię do domu. Lecz gdy wyjdziesz, on drzwi strzeże, nie otworzy nikomu. (zamek w drzwiach)
• Błyskawicznym jest zwany, bo szybko go zasuniesz i jesteś ubrany. (zamek błyskawiczny)
Pokaz ilustracji do zagadek.
7. Układanie puzzli –(zadanie 3) – grupy otrzymują ilustracje zamków pocięte na kawałki, z których muszą jak najszybciej ułożyć obrazek . Wygrywa drużyna, która zrobi to pierwsza.
8. Zapoznanie z obrazem graficznym głoski „Z”.
• Określenie, jaką głoskę słychać na początku wyrazu zamek.
• Przedstawienie litery Z.
• Podanie innych wyrazów w których słychać głoskę „Z”.
9. Ćwiczenie słuchu fonematycznego – (zadanie 4) – karta pracy, na której dzieci mają zakreślić obrazki, w których nazwach słychać głoskę „z”.
10. Zabawa ruchowa „ Napisz Z” – (zadanie 5) – każda drużyna ma za zadanie ułożyć literkę z : - z samochodzików
- z lalek
- z samych siebie
- Przygotowanie do pisania – pisanie w powietrzu rękami, nogami, pisanie na dywanie.
- Wypychanie literki Z z tektury i odrysowywanie na kartonie oraz ozdabianie w dowolny sposób.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.