X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18524
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mali Odkrywcy - scenariusz zajęć doświadczalnych dla dzieci 3-4 letnich

Temat: „Mali Odkrywcy” – scenariusz zajęć doświadczalnych dla dzieci 3-4 letnich

Nauczyciel: mgr Anna Dobrzyńska

Cele Ogólne
- Umiejętność wykorzystania lupy/mikroskopu w celach badawczych
- umiejętność przewidywania skutków swoich działań;
- znajomość przedmiotów które toną lub utrzymują się na wodzie;
- rozróżnianie i nazywanie smaków (słodki, słony, kwaśny);
- znajomość produktów, które rozpuszczają/nie rozpuszczają się w wodzie lub na niej się unoszą;

Cele Operacyjne
- dziecko potrafi wykorzystać mikroskop i lupę w celach badawczych;
- dziecko potrafi przewidywać skutki swoich działań na przedmiotach;
- wie które przedmioty utrzymują się na wodzie, a które toną;
- dziecko potrafi nazywać i odróżniać od siebie smaki;
- dziecko zna produkty, które rozpuszczają/nie rozpuszczają się w wodzie lub na niej unoszą;

Środki Dydaktyczne

Mikroskop, lupa, kubeczki jednorazowe, łyżka, ziarna, sól, cukier, mleko, jajka, olej, spinacz, plastikowe opakowanie, słoiki

Metody pracy
Czynne, twórcze, percepcyjne, aktywizująco – twórcze

Formy pracy
Praca zbiorowa, zespołowa, indywidualna

Przebieg zajęć
1. Zabawa integracyjna „ja to lubię”- nauczycielka wita się z dziećmi mówiąc np. „Witam wszystkie dzieci, które lubią truskawki”, „Witam wszystkie dieci, które lubią wiosnę” itp.

2. Rozwiązanie zagadki - służy do mycia służy do picia,
bez niej na ziemi nie byłoby życia

3. Rozmowa na temat pozytywnych i negatywnych wartości wody.
- Do czego potrzebna jest woda?
- Kto potrzebuje wody?
- Jak wygląda woda?, jaki ma kolor, zapach (obserwacja)
- Czy woda zawsze tak wygląda, czy zawsze jest płynem?
- Czy można bez wody żyć?
- Czy woda może człowiekowi zagrażać?

4. Doświadczenie i obserwacja „ Co pływa a co tonie?”- doświadczenia z użyciem kubków i przygotowanych materiałów do badań) (spinacz, plastikowy pojemnik, jajka, mleko, sól, olej. Rozmowa wprowadzająca, oglądanie zgromadzonych przedmiotów, próby wnioskowania, które z przedmiotów utoną. Sprawdzanie, czy przypuszczenia są słuszne. Udzielanie odpowiedzi na pytania i argumentowanie ich.

5. Doświadczenie i obserwacja „Co się rozpuści?”- doświadczenia z użyciem kubków i przygotowanych materiałów ( sól, cukier, olej, ziarna). Smakowanie produktów, rozpoznawanie ich, określenie ich smaku (słony, słodki).

6. Obserwowanie preparatów pod mikroskopem i lupą. Obserwowanie pod lupą. Zapoznanie dzieci z działaniem mikroskopu i lupy, porównywanie ich ze sobą.

7. Podsumowanie zajęć. Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela dotyczące dzisiejszych doświadczeń

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.