X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18513
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wielkanocne zabawy z rodzicami - zajęcie w grupie 5 latków

"Wielkanocne zabawy z rodzicami”zajęcie w grupie 5latków
Cele zajęcia:
• zapoznanie dzieci z tradycją związaną ze świętami wielkanocnymi;
• pogłębianie więzi emocjonalnej z rodzicem poprzez wspólne działanie;
• stwarzanie możliwości doprowadzania rozpoczętego działania do efektu końcowego
• wdrażanie do uważnego słuchania poleceń nauczyciela i wypowiedzi uczestników zajęcia
Treści programowe:
• kształtowanie umiejętności społecznych dzieci : porozumiewanie się
z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w sytuacjach zadaniowych (1.3)
• wspomaganie rozwoju mowy (3.3)
• wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosuje
w poznawaniu siebie i swojego otoczenia (4.1)
• wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8.1)
• wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne (9.1)
• wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13.1.4)
• Wychowanie rodzinne, obywatelski i patriotyczne (15.1)

Formy pracy:
Praca z cala grupą, indywidualna, w małych zespołach z czynnym udziałem rodziców

Pomoce:
wizytówki w kształcie jajeczka w czterech podstawowych kolorach
( czerwony, zielony, żółty, niebieski)
rysunki z brakującym elementem( po dwa dla dziecka i rodzica)
kontury jajek dla każdego dziecka format a4( po dwa dla dziecka i rodzica)
krepina;
cyfry 1/9;
napisy rozwiązania do zagadek
kolorowe jajka z rysunkami format a5;
krążki dla każdego uczestnika plus jeden wolny
jajka ugotowane na twardo podzielone na ćwiartki.

Czas trwania zajęcia 60min


Przebieg zajęcia

Działania wstępne:
-wykonanie własnej wizytówki- rodzice wybierają sobie kontury jajek i projektują wizytówkę, następnie za pomocą taśmy dwustronnej przyklejają ja do ubrania w widocznym miejscu.

1. Powitanie
Dzieci, rodzice i prowadząca siedzą w kole na krążkach.

Nauczycielka wita dzieci i rodziców, kto poczuje się powitany wykonuje polecenia, o których mówi prowadzący.

Kto lubi mleko niech zaraz wstanie,
niech się ukłoni na powitanie.

Kto ma kolor czerwony niech zaraz wstanie,
niech się uśmiechnie na powitanie.

Kto jadł dziś czekoladę niech zaraz wstanie,
niech nam zatańczy na powitanie.

Kto ma imię na głoskę „A” niech zaraz wstanie,
niechaj podskoczy na powitanie.

Kto lubi lody niech zaraz wstanie,
I niech nam dwa razy tupnie na powitanie.

Kto nie chciał dziś przyjść do przedszkola, niech zaraz wstanie,
I niech nam zrobi przysiad na powitanie.

Kto lubi święta wielkanocne niech zaraz wstanie , niech nam zapieje na powitanie

2.”Miejsce po mojej prawej stronie jest wolne” – zabawa wg Pedagogiki zabawy
Dzieci, które przybyły na zajęcie z rodzicami przedstawiają ich swoim kolegom, mówiąc jak rodzice mają na imię.
Uczestnicy zabawy siedzą w kole na krążkach, jeden krążek obok prowadzącej jest wolny. Zabawa polega na zaproszeniu wybranej osoby na wolne miejsce po swojej prawej stronie mówiąc miejsce po mojej prawej stronie jest wolne więc zapraszam na nie mamę Adasia, itp.

3.Zabawa przy muzyce „Szukam drugiej połówki kolorowego zajączka”
Dzieci i rodzice tańczą w rytm muzyki, jednocześnie losując połówkę zajączka z kolorowego papieru. Podczas tańca uczestnicy zabawy wymieniają połówki zajączków między sobą. Na przerwie w muzyce szukają swojej połówki tworząc parę. Pary tańczą chwilę razem. Następnie tańczą pojedynczo wymieniając się połówkami zajączków, itp. ( zabawę powtórzyć kilka razy)

4.Rozwiązywanie zagadek o tematyce świątecznej
Wybrane dziecko losuje jajeczko z zagadką w środku.

1Co to za święto jedyne w roku, zaczęło się o zmroku, odkryte tuż po świcie, w przed dzień pisanki święcicie...” ( Wielkanoc)

2. „ Stoi bielutki obok pisanek nasz wielkanocny ...” ( baranek)

3. „ Leży w koszyku obok baranka malowana we wzory ...”( pisanka)


4. Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem
słodkie upominki każdemu rozdaje. (zajączek wielkanocny)

5. W ten świąteczny dzień każdy z nas się śmieje. A woda nie z nieba,
lecz z wiader się leje. (lany poniedziałek)

6. Zagląda ciekawie
przez okienko – słonko.
Bo też chce zobaczyć koszyk ze... (święconką)

7. Wyrośnięta pani, lukrem jest polana. Na świątecznym stole
pyszni się od rana. ( baba wielkanocna)

8. Wielkanocna zupa, w niej kiełbaska pływa. Jest tam też jajeczko,
żółte jak słoneczko.( żurek)

9. Kiedy się w Wielkanoc jajkiem wymieniamy, mówiąc miłe słowa,
bliskim je składamy.( życzenia świąteczne)
Umieszczenie odpowiedzi(obrazka, lub napisu)pod odpowiednią cyfrą.

5. Jajecznica- zabawa na zasadzie sałatki jarzynowej. Według Pedagogiki zabawy
Uczestnicy zabawy siedzą w kole, na sygnał prowadzącej np. zielony zamieniają się miejscami osoby, które maja jajko-wizytówkę w kolorze zielonym itp., na hasło jajecznica wszyscy zamieniają się miejscami.

6. Wielkanocny Quiz- pokaż za pomocą gestów co znajduje się na jajku.
Pięcioro chętnych rodziców losują pisankę. Ich zadaniem jest pokazać za pomocą gestów i ruchów co znajduje się na pisance. Pozostali rodzice i dzieci odgadują co znajduje się na pisance.

7. Wspólna pisanka dziecka i rodzica.
Dziecko z rodzicem otrzymuje kontur jajka i dwa rysunki z brakującymi elementami. Ich zadaniem będzie dokończyć rysunek, wyciąć go i ozdobić nim kontur jajka.
Przyczepienie prac na wyznaczone miejsce.( czas trwania pracy ok. 5/7min)

8. Wędrujące jajko- grzechotka
Wszyscy siedzą na dywanie. W całkowitej ciszy uczestnicy zabawy podają jajko do sąsiada. Zabawa trwa do momentu, aż jajko wróci do prowadzącej.

9. Podziękowanie za wspólną zabawę, symboliczne podzielenie się jajkiem.
Nauczyciel dziękuje rodzicom i dzieciom za wspólną zabawę.
Wspólna recytacja wiersza przez dzieci:

Niech Zmartwychwstały Pan Jezus napełni
Wasze serca miłością i pokojem
Niech przemieni każdy smutek w radość ,
Każdy płacz i zmartwienie
W szczęście i nadzieję.
Symboliczne podzielenie się jajeczkiem.

10. Informacja zwrotna
Przyklejenie przez rodziców i dzieci na kontur jajka karteczki- plamki w odpowiednim kolorze mówiącym o tym jak dzisiaj bawiły się razem na zajęciach wspólnie z rodzicami.

Czerwony – bardzo dobrze
Zielony- dobrze
Niebieski- tak sobie
Żółty – niezbyt dobrze

Literatura

Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka-L. Bzowska; R. Kownacka; M. Lorek; A. Sowińska
Uczymy się bawiąc- L. Bzowska; R. Kownacka
Metody pedagogiki zabawy w pracy z dziećmi w wieku przedszkolnym.- R. Doman
Zabawy integracyjne i nie tylko, D. Niewola
Materiały własne ze szkoleń i warsztatów metodycznych
Opracowała Małgorzata Olszewska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.