X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18474
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rybki - scenariusz zajęcia matematycznego wg Edyty Gruszczyk- Kolczyńskiej

SCENARIUSZ ZAJĘCIA MATEMATYCZNEGO DLA DZIECI 4-LETNICH wg E.Gruszczyk- Kolczyńskiej.

1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk-Piela
2. Grupa; 4- latki „Misie”
3. Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61 ul. Lelechowska 7 Warszawa
4. Temat kompleksowy: „Nasze akwarium”
5. Temat zajęcia: „Rybki”
6. Metody: słowna, poglądowa, praktycznego działania.
7. Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna dzieci.
8. Cele ogólne:
Ustalanie wyniku dodawania i odejmowania: liczenie przedmiotów – dokładanie lub zabieranie jednego elementu lub kilku (stosownie do możliwości dzieci) i liczenie dla ustalenia, ile jest po takiej zmianie. Porządkowanie materiału do przeliczania. Porównywanie liczebności zbiorów przez przyporządkowanie. Wdrażanie do uważnego słuchania poleceń nauczycielki. Zachęcanie do samodzielności przy wykonywaniu zadań i indywidualnych odpowiedzi.
9. Cele szczegółowe:
- dziecko zna i umie stosować określenia dużo – mało
- dziecko zna i umie posługiwać się nazwami liczebników głównych: jeden, dwa, trzy, cztery (i więcej dla dzieci zdolnych),
- dziecko umie dodać i odjąć o jeden (i więcej stosownie do możliwości dzieci)
- dziecko próbuje porównać liczebność zbiorów (więcej, mniej, tyle samo)
- dziecko umie wyodrębnić obiekty do przeliczania.
10. Pomoce: małe i duże rybki wycięte z tekturki (liczmany), muszelki, niebieski brystol, plastikowe obręcze, indywidualne karty pracy dla dzieci, zagadka o muszelkach, piosenka pt. „Rybki”, zabawa ruchowa z tekstem „Raz rybki w morzu brały ślub”.

Piosenka „Rybki”
„Tańczą w kółeczku rybki i rak,
w tańcu wesoło kręcą się tak,
a fale szumią raz, dwa i trzy,
razem z rybkami zatańcz i Ty.”

Zagadka:
Gdy je fale wyrzucają z morza głębokiego,
Zbierasz je na plaży, mój mały kolego

Zabawa ruchowa:
„Raz rybki w morzu
brały ślub,
chlupała woda
chlup, chlup, chlup.
A wtem wieloryb
wielki wpadł
i całe towarzystwo
zjadł, zjadł, zjadł

11. Przebieg zajęcia:

- Zgromadzenie dzieci w półkolu na krzesełkach.
- Rozpoczęcie zajęć wspólną piosenką o rybkach
- Słuchanie opowiadania nauczycielki o akwarium połączone z przeliczaniem rybek (na podłodze leży duży niebieski karton i papierowe rybki).
- Zadawanie pytań i zachęcanie dzieci do indywidualnych odpowiedzi np:
• Czy w tym akwarium jest dużo, czy mało rybek?
• Kto podejdzie i przeliczy?
• Mamy tyle rybek, dokładam, dodaję dwie, ile mam razem?
• Mam tyle rybek, zabieram, odejmuję trzy, ile zostało?
(pokazywanie wyników na palcach)
- Zagadka o muszelkach i przeliczanie muszelek (porównywanie liczebności zbiorów)
- Zabawa ruchowa „Raz rybki w morzu brały ślub”
- Rozdanie dzieciom plastikowych obręczy i rybek
- Ćwiczenia rąk z użyciem plastikowych obręczy.
- Praca indywidualna dzieci – wykonywanie poleceń nauczycielki.
- Zebranie obręczy (kolejno: żółte, czerwone, zielone) i rybek ( ćwiczenia ruchowe)
- Wytłumaczenie dzieciom indywidualnego zadania do wykonania.
- Zaproszenie dzieci do stolików i rozdanie indywidualnych kart pracy (stopniowanie trudności, indywidualne tempo pracy).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.