X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18468
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak my możemy chronić przyrodę? Scenariusz zajęcia z edukacji ekologicznej

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z EDUKACJI EKOLOGICZNEJ.

1. Osoba prowadząca: Marta Nowajczyk- Piela
2. Grupa: III „ Smoki”, pięciolatki.
3. Miejsce: sala przedszkolna, Przedszkole nr 61, ul. Lelechowska 7 Warszawa
4. Temat kompleksowy: „ Dobre rady na odpady”.
5. Temat zajęcia: „ Jak my możemy chronić przyrodę?”
6. Metody pracy: słowna, poglądowa, praktycznego działania dzieci.
7. Formy pracy: zajęcia z całą grupą, praca indywidualna dzieci.
8. Cele ogólne:
- zapoznanie dzieci ze sposobem ochrony przyrody poprzez segregację śmieci
- segregacja śmieci wg rodzaju do odpowiednich pojemników
- wzbogacenie słownika czynnego o wyraz: „ segregacja’, „ sortowanie”, „ recykling”, „ kompost”, ( odpadki organiczne).
- kształcenie umiejętności segregacji śmieci na 6 grup.
- doskonalenie umiejętności liczenia w możliwie najszerszym zakresie
- wdrażanie do odpowiedzialności za czystość przyrody
- wyrabianie umiejętności zgodnego współdziałania.
- Wyzwalanie inwencji twórczej dzieci( ciekawe wykorzystanie odpadków)
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- posegreguje śmieci i włoży je do odpowiednich pojemników
- potrafi powiedzieć co to jest: segregacja,(sortowanie), recykling, kompost( odpadki organiczne).
- przeliczy zebrane przedmioty
- rozumie dlaczego należy segregować śmieci
- zgodnie współdziała w czasie zabawy
- prezentuje swoje pomysły na wykorzystanie różnorodnych odpadków, np. do zabawy.
9. Pomoce dydaktyczne: płyta CD z nagraniem odgłosów ptaków, pacynka- jeż, pojemniki w kolorach: białym, czerwonym, niebieskim, oznaczone napisami: szkło, papier, plastik, pojemnik PCK, miska na odpadki organiczne, kosz na śmieci, śmieci różnego rodzaju: puste butelki po napojach, słoiki, pojemniki i torebki : szklane, plastikowe, papierowe, gazety, indywidualne karty pracy.

10. Przebieg zajęcia:

• Przedstawienie gościa- jeża i jego problemu
• Opowiadanie nauczycielki o jeżu, pięknym lesie,( słuchanie płyty CD),
śnie zimowym jeża i przykrym przebudzeniu w zaśmieconym lesie.
• Rozmowa z dziećmi na temat „ Co możemy zrobić aby nie rosła góra śmieci?”
• Rozmowa jeża, nauczycielki i dzieci o kolorowych pojemnikach do segregacji śmieci.
• Prezentacja podpisów do globalnego odczytywania( papier, plastik, szkło)
• Prezentacja wiersza „ Na odpady nie ma rady?”
• Przypomnienie znaczenia słów : segregacja, sortowanie, recykling, kompostowanie.
• Zapoznanie dzieci z leśnym duszkiem , który podpowiada jak jeszcze możemy wykorzystać odpadki, np. do zabawy, prac plastycznych.
• Dzieci wymieniają swoje pomysły na wykorzystanie różnych odpadów.
• Ćwiczenia z wykorzystaniem plastikowych butelek.
• Zabawy ruchowe z wykorzystaniem gazet.
• Losowanie znaczków w trzech kolorach: niebieskim, czerwonym, białym.
• Segregacja śmieci do odpowiednich pojemników.
• Segregacja pozostałych odpadków( odpadki organiczne, zużyta odzież, śmieci nie nadające się do recyklingu).
• Przeliczanie odpadów w możliwie najszerszym zakresie.
• Zmniejszanie objętości plastikowych butelek, kartonów itp.- samodzielne wyciąganie wniosków.
• Przypomnienie o korzystaniu z odpowiednich toreb na zakupy i kupowaniu produktów, które nie mają zbędnych opakowań.
• Wytłumaczenie dzieciom indywidualnego zadania do wykonania.
• Zaproszenie dzieci do stolików i praca indywidualna ( stopniowanie trudności, indywidualne tempo pracy).

Marta Nowajczyk-Piela
Przedszkole nr 61 w Warszawie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.