X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 1846
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Małymi kroczkami po Unii Europejskiej - Austria - kraina walca i słodyczy

Cele operacyjne: dziecko…
- utrwala nazwy państw UE i zdobyte wiadomości
- porusza się w rytm akompaniamentu
- rozwija wrażliwość estetyczną na piękno tańca oraz na piękno muzyki poważnej
- wie, że z Austrią należy kojarzyć znanych kompozytorów: Straussa i Mozarta
- zna podstawowy krok walca
- potrafi odszukać Austrię na mapie,
- wie, że Wiedeń jest stolicą Austrii, zna jego symbol (dorożkarz)
- rozpoznaje flagę Austrii
- zna wybrane zabytki Austrii i jej tradycje
- wykonuje pracę plastyczną w grupie
- rozwija sprawność manualną

Metody: słowne, czynne, oglądowe, aktywizujące, zabawowa
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: puzzle, piłka, flagi państw, widokówki z zabytkami, mapa Europy, flaga Austrii, kartki do paszportu, kartoniki z różnymi środkami lokomocji, zaszyfrowana rozsypanka literowa: AUSTRIA, ALPY, informacje o Austrii, zdjęcia zabytków, materiały do pracy plastycznej

Przebieg:
I
1. Wspólne układanie puzzli - Kraje Unii Europejskiej
2. Zabawa ruchowa z piłką – „Państwa”
Dzieci stają w kręgu – nauczyciel przydziela każdemu dziecku nazwę państwa członkowskiego, którą musi zapamiętać. Nauczyciel stoi w środku z piłką i rzuca ja do góry mówiąc nazwę któregoś z państw. Dziecko-państwo musi szybko złapać piłkę, najlepiej żeby nie upadła na podłogę. Stojąc w środku wywołuje inne państwo.

3. Zabawa dydaktyczna „Co już wiemy o W. Brytanii i Belgii?”
Wskaż flagę – wybieranie flagi danego państwa spośród innych
Podaj stolicę – rundka
Odszukaj zabytek – rozpoznawanie najważniejszych zabytków poznanych krajów
Skojarzenia – nauczyciel mówi nazwę państwa, a dzieci mówią co im się kojarzy z tym państwem.

4. Ćwiczenia poranne - zestaw XXI – wg K. Wlaźnik

II
RYTMIKA
Zabawy muzyczno-ruchowe przy różnego rodzaju akompaniamencie.
Przybliżenie postaci słynnych muzyków europejskich (m.in. Joanna Straussa młodszego kompozytora słynnych walców wiedeńskich, W. A. Mozarta, L. van Beethovena – Niemca, twórcy hymnu „Ody do radości”)
Nauka podstawowego kroku walca.


Zabawa dydaktyczna „Jaki kraj będziemy zwiedzać?” – odczytanie szyfru
Uporządkowanie liter wg podanego szyfru symboli, odczytanie nazwy państwa

* · ¨ Ń ´ ° c
A U S T R I A

Zapoznanie z ogólną charakterystyką Austrii - „Gdzie leży Austria?”
- Odszukanie Austrii na mapie Europy (odczytanie jej sąsiadów) oraz poznanie wyglądu flagi Austrii (omówienie kolorystyki),
podanie informacji o położeniu państwa (sąsiedzi, kraj górzysty, brak dostępu do morza, język)
- Wykonanie paszportu – pokolorowanie flagi, poprawienie konturów granicy państwa

Czym tam pojedziemy? – wylosowanie pojazdu

Zabawa „Odprawa celna i podróż do Austrii”
Dzieci ustawione w kolejce z paszportem w ręce podchodzą do nauczycielki-celnika, która sprawdza ważność paszportu
Przepuszczone dzieci „zajmują miejsce w pojeździe”.

Po dotarciu do Austrii:
- Powitanie zwrotem „Grüss Gott” co znaczy „Dzień dobry”
- Odczytanie najważniejszych informacji na temat Austrii i jej tradycji
- poznanie nazwy gór poprzez rozwiązanie rebusu – praca indywidualna
- ułożenie i naklejenie z rozsypanki literowej na konturze mapy Austrii nazwy ALPY
- rozmowa na temat sportów zimowych uprawianych w górach
- słuchanie fragmentu legendy i kolorowanie torta Sachera

Zapoznanie ze stolicą Austrii - Wiedniem. Pokaz na mapie.
„Spacer po Wiedniu” - Przybliżenie najważniejszych zabytków i miejsc Wiednia poznanie wybranych zabytków Austrii
- pokaz ilustracji
- przedstawienie symbolu Wiednia – dorożkarza zwanego fiakierem i dorożki, z której często turyści zwiedzają Wiedeń – fiakry

Zabawa ruchowa w parach „ Dorożkarz”
Dzieci dobierają się parami. Jedno jest koniem drugie – dorożkarzem. Jeżdżą ulicami Wiednia. Po chwili zmiana ról i powtórzenie zabawy.

Zabawa muzyczno-ruchowa „Amse adamse flore” w trzech językach.
Nauczyciel opowiada o zabawie którą bardzo lubią austriackie dzieci
Amse adamse flore
o ma de, o ma de,
o ma deo, deo,
riki tiki deo, deo,
riki tiki raz, dwa, trzy.

Amse adamse flore
o ma de, o ma de,
o ma deo, deo,
riki tiki deo, deo,
riki tiki one, two , three.

Amse adamse flore
o ma de, o ma de,
o ma deo, deo,
riki tiki deo, deo,
riki tiki eins, zwei, drei.

Pożegnanie dzieci zwrotem „Tschüss” czyli „Do widzenia” i powrót do domu.
- Ewaluacja „Wrażenia z wycieczki” – powtórzenie najważniejszych informacji dotyczących Austrii.

Praca plastyczna – wykonanie różnymi technikami i materiałami postaci Europki i Unionka – praca w grupach.
Potrzebne: sylwety Europki i Unionka, klej, nożyczki, papier kolorowy, plastelina, kredki, pisaki.

Blok tematyczny: Małymi kroczkami po Unii Europejskiej
Temat dnia: Niemcy – nasi najbliżsi sąsiedzi
Autor: Bożena Tabiś

Cele operacyjne: dziecko…
- wymienia niektóre państwa UE
- doskonali umiejętność czytania
- rozpoznaje flagi poznanych państw
- naśladuje odgłosy różnych środków lokomocji
- wskazuje Niemcy na mapie Europy, wie, że stolicą państwa jest Berlin
- zna niemiecką flagę i niektóre zabytki
- słucha bajek braci Grimm, zna wybranych bohaterów baśni
- przestrzega zasad gry
- potrafi wymienić niektóre marki samochodów

Metody: słowne, czynne, oglądowe, aktywizujące, zabawowa
Formy: zbiorowa, grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: flagi państw UE, papierowe drogowskazy (nazwy państw pocięte na sylaby), krzyżówka i rozsypanka literowa, mapa Europy, flaga Niemiec, karta do paszportu, zabytki Niemiec, kreda lub sznurek, tarcza dwustronna słońce – księżyc, emblematy słońce – księżyc dla dzieci, piłka, gra planszowa.
Przebieg:

I
1. Zabawy dydaktyczne utrwalające zdobyte wiadomości o krajach UE
„Flagi na wietrze”
Dzieci siedzą w kręgu. Na dywanie rozłożone flaki różnych krajów UE. Każde dziecko wybiera sobie jedną z nich, a następnie reagują na polecenia nauczycielki:
- Wstaną wszystkie dzieci, które wybrały flagę Belgii
- Pomachają flagą ci, którzy wybrali flagę W. Brytanii
- Wstaną wszystkie dzieci, które wybrały flagę Austrii
I odwrotnie: nauczycielka pokazuje flagę, dzieci które mają taką samą wstają ale muszą dodatkowo powiedzieć jakiego kraju jest ta flaga.

„Europejskie drogowskazy” (doskonalenie umiejętności czytania)
Dzieci siedzą w kręgu na dywanie. Każde otrzymuje drogowskaz pocięty na części. Na drogowskazach umieszczone są nazwy państw europejskich. Zadaniem dziecka jest złożenie sylab w całość (rolą rozcięć) i odczytanie prostego napisu oraz wskazanie państwa na mapie Europy lub jego plagi.

2. Zabawa ortofoniczna „Podróż po Europie”
Nauczycielka mówi czym i do jakiego państwa dzieci udają się na wycieczkę ( do Belgii – rowerem, do W. Brytanii – samolotem, do Austrii – autokarem, itp. statkiem, na nartach, konno, na sankach, na łyżwach)

3. Ćwiczenia poranne - zestaw XXI – wg K. Wlaźnik
II

1. „Które państwo UE sąsiaduje z Polską?” – krzyżówka


2. Zabawa dydaktyczna „Poznajemy Niemcy” - wskazanie Niemiec na mapie.
- Odszukanie państwa na mapie, podanie stolicy i rzeki ( Berlin, Łaba)
- Zapoznanie z flagą Niemiec – omówienie barw
- Nauka powitania w j. niemieckim – „Guten Tag” i do widzenia „Auf Wiedersehen”
- Wybieramy się do Niemiec przygotowanie paszportu – pomalowanie flagi, zaznaczenie Niemiec na mapce.
3. Zabawa ruchowa „Jedziemy autokarem do Niemiec”
4. Zabawa dydaktyczna „Zwiedzamy Niemcy”.
Podanie nazwy Stolicy – Berlin – odszukanie go na mapie.
Odczytanie ciekawostek dotyczących Niemiec i niemców
Rozpoznanie charakterystycznego zabytku ( Brama brandenburska) i innych budowli.

5. „Dzień i noc” – niemiecka zabawa ruchowa kształtująca szybkość, zwinność i zdrową rywalizację
Pomoce: kreda lub sznurek, tarcza dwustronna słońce – księżyc, emblematy słońce – księżyc dla dzieci.
Nauczycielka wyznacza dwa pola (dzień, noc) i rozdaje emblematy. Dzieci z każdej grupy siadają lub stoją wzdłuż linii środkowej, tyłem do siebie. Osoba prowadząca wyrzuca tarczę w powietrze, a gdy ona upadnie na podłogę, wywołuje drużynę, której emblemat wypadł na tarczy. Woła: „Dzień” lub „noc”. Wywołana grupa stara się jak najszybciej dotrzeć do swojej lini mety, nie dopuszczając do złapania przez drużynę przeciwną. Złapani wypadają z gry. Zabawa kończy się gdy braknie zawodników którejś z drużyn.

6. Dostarczenie dzieciom informacji na temat braci Jakuba i Wilhelma Grimm – autorów baśni dla dzieci. Przypomnienie znanych baśni w/w. autorów.

7. Zabawa ruchowa z piłką
Nauczyciel trzymając w rękach piłkę rzuca do wybranego dziecka mówiąc rymowankę:
Niechaj piłkę szybko złapie,
ten, kto państwo ma takie …
Belgia
1, 2, 3 piłkę łapiesz tu!
Dana osoba wchodzi do środka, mówi wierszyk itd.

8. „Podróż po Unii Europejskiej” – gra planszowa.
Dzieci w zespołach 6-osobowych otrzymują plansze, kostkę i pionki do gry. Celem gry jest przejście przez wszystkie państwa członkowskie i zebranie ich flag. Wygrywa ten kto zdobędzie najwięcej flag państw UE.

9. Ćwiczenia gimnastyczne

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.