X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18396
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak rośnie tulipan - opowiadanie nauczycielki na podstawie utworu M. Różyckiej "O żółtym tulipanie"

Scenariusz zajęć prowadzonych w grupie dzieci 3-letnich
ZAJĘCIA OTWARTE DLA RODZICÓW
Paulina Pięta
Temat: „Jak rośnie tulipan”- na podstawie opowiadania
M. Różyckiej "O żółtym tulipanie".

Cele:

Poznawczy:
• Poznanie kolejnych etapów wzrostu tulipana od cebulki do kwiatu.
• Uzupełnienie wiedzy na temat warunków niezbędnych do rozwoju roślin na przykładzie tulipana.
• Wzbogacenie słownictwa o słowa: płatki, pręciki , słupek.

Kształcący:
• Doskonalenie umiejętności przeliczania w zakresie 1-4.
• Rozwijanie słuchu fonematycznego.
• Doskonalenie umiejętności płynnego wypowiadania się na temat wysłuchanego tekstu literackiego.

Wychowawczy:
• Wdrażanie do systematycznej opieki nad roślinami.
• Budzenie wrażliwości na piękno przyrody.

Metody:
Podające: historyjka obrazkowa, objaśnienia
Poszukujące: rozmowa
Ekspresyjne: żywego słowa, zadań inspirujących
Praktyczne: ćwiczeń

Formy:
Zbiorowa, indywidualna

Środki:
Opowiadanie M. Różyckiej "O żółtym tulipanie", sylwety tulipanów do przeliczania, historyjka obrazkowa „Jak rośnie tulipan” , ziemia , małe cebulki, małe doniczki, żywy tulipan, tamburyno, wycięte z papieru tulipany w kolorze: czerwony, żółty, niebieski, zielony.


Przebieg zajęć:
1.Piękny kwiat- lekcja ciszy.
Nauczycielka w ciszy pokazuje dzieciom tulipana, ogląda go delikatnie z każdej strony i ostrożnie podaje dzieciom, bez słów wskazując, że nie można rośliny upuścić ani go sobie wyszarpywać. Dzieci oglądają i podają sobie tulipana w ciszy.

2."O żółtym tulipanie"- opowiadanie.
Dzieci słuchają opowiadania w pewnym momencie nauczycielka przerywa i prosi dzieci o dokończenie historii.
Po wypowiedziach dzieci nauczycielka kończy historię a dzieci uzgadniają, kto był najbliższy prawdziwego zakończenia.

3.Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania.
-Kto był głównym bohaterem opowiadania?
* Gdzie mieszkał mały tulipanek?
* Kto go obudził pukaniem?
* Dlaczego tulipanek nie chciał wstać?
* Kto jeszcze do niego pukał?
* Co się potem wydarzyło?
* Kto zobaczył tulipanka w ogrodzie?
*Czego potrzebują rośliny żeby rosnąć?

4. „Cebulka” – opowieść ruchowa.
nauczyciel opowiada:
Tulipanek mieszkał sobie w swoim domku (w cebulce), głęboko pod ziemią (dzieci leżą na podłodze, zwijając się jak najmocniej). Było tam ciepło, cicho i ciemno (dzieci zamykają oczy i cichutko leżą). Jednak pewnego dnia zrobiło mu się jakoś niewygodnie (dzieci zaczynają się wiercić), nagle cebulka pękła i tulipanek wysunął mały kiełek (dziecko wysuwa w górę rękę albo nogę), potem kiełek zaczął rosnąć i rosnąć (dzieci powoli unoszą się do góry), wypuścił listki i pięknie zakwitł (dzieci unoszą ręce w górę, jakby to były płatki kwiatów). Teraz w ogrodzie kwitnie dużo pięknych, kolorowych tulipanów (dzieci obracają się w jedna i drugą stronę, pokazując swoje „płatki”).

5.Czerwony tulipan- pokaz.
Nauczycielka prezentuje tulipana wraz z cebulką i nazywa poszczególne jego części: korzeń, cebulka, łodyga, liście , kwiat, słupek, pręciki.
Dzielenie na sylaby nowopoznanych wyrazów. Prezentacja podpisów do czytania globalnego metodą prof. B.Rocławskiego.

6.Kolorowe tulipany- zabawa ruchowa.
Nauczycielka w różnych miejscach sali umieszcza kolorowe sylwety tulipanów. Gdy nauczycielka gra na tamburynie dzieci poruszają się swobodnie po sali. Podczas przerwy wykonują polecenia nauczycielki, muszą odnaleźć tulipana w podanym przez nauczycielkę kolorze.

7. Liczymy tulipany- zabawa dydaktyczna.
Dzieci liczą tulipany przygotowane przez nauczycielkę układają pod nimi kartoniki z odpowiednia liczbą oczek, następnie odkrywają kartoniki i poznają etapy wzrostu tulipana.

8.Zakładamy zielony kącik/ wyklejanka-tulipan
Wspólne sadzenie cebulek na szczypiorek , omówienie zasad opieki nad roślinkami, przygotowanie miejsca na zielony kącik.
Dzieci wyklejają kulkami z bibuły kontur tulipana.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.