X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18391
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Zimowe zabawy" - scenariusz zajęć z zakresu rozwoju motoryki w grupie dzieci 4-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU ROZWOJU MOTORYKI
w grupie dzieci 4- letnich
Temat dnia: „Zimowe zabawy”
Autor: mgr Katarzyna Kutyła
Cel ogólny:
- Rozwijanie sprawności ruchowej i manualnej (motoryka duża, motoryka mała i grafomotoryka);

Cele szczegółowe:
- Nabywanie przez dzieci sprawności i zwinności ruchowej;
- Usprawnianie koordynacji wzrokowo-ruchowej;
- Wyrabianie płynności i precyzji ruchów;
- Usprawnianie mięśni palców i zdolności współpracy palców ręki;
- Wyrabianie umiejętności prawidłowego posługiwania się narzędziem piszącym;
- Wdrażanie do dokładności i staranności;
- Likwidowanie napięcia mięśniowego;
- Wyrabianie nawyku przyjmowania właściwej pozycji ciała w trakcie wykonywania ćwiczeń graficznych;

Metody:
- metoda gimnastyki twórczej wg Rudolfa Labana;
- metoda aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss;
- masaż relaksacyjny;
- praca z mandalą;
- ćwiczenia grafomotoryczne;

Formy:
- zbiorowa;
- praca w grupach;
- indywidualna;

Środki dydaktyczne:
Nagranie CD „Zima-largo” z „Czterech pór roku” A Vivaldiego, karty pracy – bałwanek , kredki ołówkowe, cukierki, mandale z zaznaczonymi wewnątrz śnieżynkami bądź gwiazdkami, treść opowieści ruchowej,

Literatura:
Bogdan Lipiński, "Wiadomości Opinie Myśli", nr 1(62)styczeń 2012, Lublin (zabawa "Klasnę w ręce")

PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Powitanie
Zimowa iskierka przyjaźni z uśmiechem i podskokiem.

2. Zabawy ruchowe na „dzień dobry”- wykonywanie ćwiczeń z zakresu motoryki dużej i motoryki małej;- rozgrzewka przed zajęciami;
- „Klasnę w ręce”;
Klasnę w ręce- dzieci klaszczą
I nic więcej;
Wznoszę nogę nad podłogę – unoszenie nogi zgiętej w kolanie;
Potem drugą wznoszę nogę- unoszenie drugiej nogi;
Mały wydech- dzieci przykucają;
Potem wdech- dzieci wstają;
Witam ciebie – dzieci podają sobie ręce;
Cześć, cześć, cześć.

- „Poranna gimnastyka”;

Prawą nogą wypad w przód
I rączkami zawiąż but.
Powrót, przysiad,
Dwa podskoki,
W miejscu bieg
I skłon głęboki
Wymach rączek w tył
Do przodu
I rannego nie czuć chłodu.

- „Taniec pingwina”.
Mam dwa bilety (pokazujemy dwa palce)
Idę do kina (maszerujemy)
W drodze do kina (nadal maszerujemy)
Coś mnie wygina (wyginamy się)
To nowy taniec (ruszamy się na boki)
Małego pingwina (obracamy się ze złączonymi nogami, ręce przyklejamy do nóg z wystawionymi dłońmi na zewnątrz - tak jak pingwin)

3. Rozmowa z dziećmi na temat różnorodnych zabaw zimowych.
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania dotyczące ich ulubionych zabaw zimowych oraz tego co można zrobić ze śniegu.
Demonstracja zabaw zimowych przy pomocy planszy.

4. Opowieść ruchowa „Zimowa wyprawa na wspólną zabawę ze śniegiem”; Nauczyciel opowiada, dzieci naśladują ruchy wykonywane przez nauczyciela, bądź wymyślają własne.(aut. Katarzyna Kutyła)

Na dworze świeci dzisiaj piękne słoneczko (rysowanie palcem słońca w powietrzu), jest mrożnie ale przyjemnie (dygotanie z zimna) . To idealna pogoda na śnieżne zabawy. Idziemy więc do szatni aby się ciepło ubrać. (marsz) Najpierw wkładamy buty , potem kurtkę, szalik, czapkę , na końcu rękawiczki. (dz. naśladują sposób ubierania się). Jeśli jesteśmy już ciepło ubrani to wychodzimy na podwórko. (marsz , np. w parach). Zobaczcie ile śniegu napadało, jest go bardzo dużo. (naśladujemy rozglądanie się, chodzenie przez zaspy). Powoli zbliżamy się do naszej górki gdzie zobaczcie czekają już na nas sanki, narty i łyżwy. (dz. maszerują i rozglądają się). Teraz uwaga siadamy na sanki i zjeżdżamy z górki. (naśladujemy zjazd na sankach) Teraz zakładamy narty i jedziemy na nich z górki.(naśladujemy jazdę na nartach). Nadszedł czas na lepienie bałwana – uwaga toczymy kulę dużą, średnią i małą (lepienie kul), wkładamy je jedną na drugą. (ustawianie kul)Teraz zakładamy bałwanowi garnek na głowę, wkładamy nos- marchewkowy, oczy węgielki, guziki- kamyki, miotłę rękę i nasz zimowy przyjaciel już gotowy (naśladowanie czynności).Teraz wszyscy wkładamy łyżwy i kręcimy piruety (jeździmy na łyżwach). Jesteśmy już bardzo zmęczeni więc wracamy z powrotem do przedszkola.(maszerujemy). Teraz musimy się rozebrać z ubrań wierzchnich – zdejmujemy rękawiczki, czapkę, szalik, kurtkę i na końcu buty (naśladujemy zdejmujemy ubrań). Idziemy do naszej sali (maszerujemy). To już koniec naszej wyprawy zapraszam Was teraz do wykonania bałwanka.

5. Ćwiczenie grafomotoryczne „Bałwanek” – połącz kropki a następnie pokoloruj bałwanka.

6. „Taniec śnieżynek”- zabawa paluszkowa z wykorzystaniem utworu A. Vivaldiego „Cztery pory roku- zima”- largo.- ćwiczenia motoryki małej; nauczyciel naśladuje spadające śnieżynki, ich wirowanie, tworzenie się zasp, lepienie kulek ze śniegu, itp. wg własnego pomysłu;
Podczas grającej muzyki nauczyciel wymyśla rękami i palcami każdej z rąk ruchy, które następnie naśladują dzieci.

7. „Śnieżynkowo- cukierkowa mandala”- układanie przez dzieci wzorów na mandali z wykorzystaniem cukierków np. „ciutków”;- ćwiczenie z zakresu motoryki małej.
Śnieżynkę tworzymy wg własnego pomysłu na dużym arkuszu szarego papieru.

8. Wspólne oglądanie powstałych prac;

9. Podziękowanie dzieciom za zajęcia i wspólna cukierkowa biesiada na zakończenie zajęć;

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.