X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18361
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Międzygrupowy konkurs wiedzy o Polsce

SCENARIUSZ MIĘDZYGRUPOWEGO KONKURSU WIEDZY O POLSCE
PROWADZĄCE: Joanna Murczak z Miejskiego Przedszkola nr 20 w Nowym Sączu

CELE OGÓLNE: - Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej
- Utrwalenie wiadomości dotyczących kraju ojczystego Polski
- Wdrażanie do radzenia sobie z emocjami w czasie współzawodnictwa- godzenie się
z ewentualną przegraną, czerpanie radości z wygranej.
CELE SZCZEGÓŁOWE: DZIECKO:
- aktywnie wykonuje stawiane mu zadania ( zagadki, krzyżówki, puzzle itp.)
- zgodnie współdziała w zespole, przestrzega reguł konkursu
- dzieli się swoją wiedzą z innymi na temat kraju ojczystego Polski
- wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa
- nazywa godło i flagę państwową, rozpoznaje hymn państwowy
- dostosowuje ruch, gest, mimikę do poszczególnych fragmentów muzyki
( tempo , rytm)
- rozpoznaje sławnych Polaków i zna ich zasługi dla kraju
- bierze udział w zabawach muzyczno- ruchowych z wybranych regionów kraju
( Pomorze, Wielkopolska, Mazowsze)
- rozpoznaje i nazywa symbole narodowe oraz herby wybranych miast Polski
- słucha tekstu czytanego przez P. Dyrektor „ Co to jest Polska?”.

METODY: - słowna ( opowiadanie, rozmowa, instruktaż)
- praktycznego działania ( zadania do wykonania)
- oglądowa ( pokaz)

FORMY: Ouiz – 3 zespoły – po dwoje dzieci z każdej grupy wchodzi w skład jednego zespołu.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyta Cd, ilustracje – portrety znanych Polaków, puzzle, krzyżówka, oznaczenia grupy, kolorowe kulki jako punkty, książka „ Co to jest Polska?”, zagadki słowne, koperty, symbole- piktogramy, mazaki, cukierki w nagrodę.


PRZEBIEG KONKURSU WIEDZY:
1. Powitanie dzieci i przybyłych gości zabawą „ Dzień , dzień dobry”
2. Omówienie celu spotkania, podział dzieci na 3 drużyny wg. kolorów emblematów ( czerwone, niebieskie, żółte koła)
3. Zabawa ruchowo- muzyczna „ Taniec połamaniec”
4. Nauka na pamięć hasła przewodniego spotkania „ HIP, HIP, HURA -POLSKA OJCZYZNA MA”
5. ZADANIA DO WYKONANIA:
I. Krzyżówka z hasłem „ Polska”
- Jak nazywa się miejsce w którym kupujemy lekarstwa? ( aPteka)
- Co zgubił Pan Hilary? ( Okulary)
- Najcieplejsza pora roku to....? ( Lato)
- Stwór ten wodę z Wisły pił bo spragniony bardzo był ( Smok)
- Dokończ wiersz Kto ty jesteś .......polaK mały, jaki znak twój ........orzeł biały”
- Co to za przedmiot ? ( tAra do prania)
II. Słuchanie fragmentu tekstu czytanego przez Panią Dyrektor „ Co to jest Polska?”
- odpowiedz dzieci na pytanie Co to jest Polska?, Jak nazywają się mieszkańcy Polski?
W jakim języku mówią Polacy? ( punkt za każdą prawidłową odpowiedz )
II. Zagadka słuchowa „ Hymn Polski”- ( hymn, Unii Europejskiej, Polski, piosenka dla dzieci) – rozpoznawanie hymnu Polski spośród innych utworów – kto pierwszy podniesie lizak i odgadnie hymn Polski zdobywa punkt. Dodatkowy punkt za zaśpiewanie hymnu Państwowego
III. Puzzle „ Symbole narodowe” ( godło, flaga, herb Nowego Sącza)- ułożenie jeden punkt, za odgadnięcie co to za symbol jeden punkt.
IV. Zadanie „ Dokończ zdanie....) – dzieci losują karteczki- 1 punkt za każdą odpowiedz
- Najdłuższą rzeką Polski jest ...... ( Wisła)
- Polskie morze to.........( Bałtyckie)
- Stolicą Polski jest .......( Warszawa)
-Inaczej hymn polski to Mazurek...... ( Dąbrowskiego)
- Opisz wygląd godła
- W jakim mieście mieszkasz? ( Nowy Sącz)
V Skojarzenia „ Sławni Polacy”- odgadywanie postaci na ilustracjach, dopasowanie
przedmiotów do postaci zgodnie z ich dokonaniami:
- Chopin – fortepian
- Jan Paweł II – pismo święte
- Kopernik- globus
VI. Czytanie fragmentu legend „ Legenda koziołki poznańskie”, „ Flondra” „ Wars i Sawa”
- odgadywanie z jakiego regionu jest dana legenda
6. Podróż pociągiem po regionach Polski ( POMORZE, WIELKOPOLSKA, MAZOWSZE)- słuchanie fragmentu piosenki, skojarzenie jej z danym regionem Polski – wspólna zabawa dzieci przy danym utworze.
- POMORZE „ Bum cyk cyk”- taniec piratów
- WIELKOPOLSKA „ Moja maryneczka”- taniec
- MAZOWSZE „ Kukułeczka”
7. Podliczenie punktów- wręczenie nagród- skandowanie hasła „ Hip, hip......”
8. Pożegnanie piosenką „ Polska” – śpiewające brzdące część VI.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.