X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 18299
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zimą bawimy się bezpiecznie. Scenariusz zajęć

Renata Stachowicz
Nauczyciel w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Mielcu
Scenariusz zajęć dla dzieci 5 – letnich.
Obszar edukacji: umysłowa, plastyczna, matematyczna, muzyczna, przyrodnicza, ruchowa.
Hasło programowe: Korzystamy z uciech zimy.

Temat zajęć: Zimą bawimy się bezpiecznie.

Cel główny: Poznanie niebezpiecznych miejsc, w jakich nie wolno się dzieciom bawić.
Cele szczegółowe:
1. Wdrażanie dziecka do swobodnego wypowiadania się i formułowania wniosków.
2. Kształtowanie nawyku wypowiadania się po kolei, bez przerywania innym osobom.
3. Rozwijanie twórczych zdolności dzieci.
Cele operacyjne:
Dziecko:
1. Potrafi opisać zimową pogodę.
2. Bierze udział w zabawach ruchowych.
3. Umie dzielić wyrazy ba sylaby.
4. Potrafi wysłuchać w skupieniu opowiadania czytanego przez nauczyciela.
5. Potrafi wyrażać swoje myśli i sądy na dany temat.
6. Wie, że nie wolno ślizgać się na zamarzniętych zbiornikach wodnych.
7. Potrafi ocenić zachowanie bohaterów opowiadania.
8. Wie, kto to jest dozorca.
9. Wykonuje prace plastyczna na dany temat.
10. Umie kreślić linie po śladzie.
11. Potrafi zaśpiewać I zwrotkę i refren piosenki – "Zimowa poleczka" oraz ruchowo ją zinterpretować.
12. Umie ułożyć obrazki według wielkości tzn. od najmniejszego do największego i odwrotnie.
Metody:
1. Słowna.
2. Czynna.
Formy:
1. Indywidualna.
2. Zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Rękawiczki, szalik, czapka, tekst opowiadania, obrazki, blok techniczny, farby, kubki, pędzle, karty pracy, kredki, minki, magnesy, kaseta z piosenką, obrazki różnej wielkości.

Przebieg zajęć:

I
1. Powitanie dzieci. Nauczycielka razem z dziećmi śpiewa piosenkę – "Witam Kasiu" na melodię – "Panie Janie". Piosenka jest śpiewana dla każdego dziecka w sali. To dziecko, do którego jest śpiewana piosenka macha ręką do pani albo ładnie się kłania.
2. Rozmowa z dziećmi dotycząca zaobserwowanych w drodze do przedszkola zjawisk pogody np. opadów śniegu, mroźnego wiatru, ostrego mrozu. Zwrócenie uwagi na konieczność zakładania rękawiczek, czapki i szalika. Demonstrowanie przez nauczyciela poprawnego zakładania szalika i czapki.
3. Zabawa ruchowo – naśladowcza – "Zabawy na śniegu". Naśladowaniem ruchem jazdy na nartach, na sankach, na łyżwach. Ćwiczenie zręczności, płynności ruchów oraz równowagi.

II
1. Zabawa słowna - "Dopowiadanie zaczętego wyrazu". Nauczyciel wypowiada pierwsza sylabę wyrazu, a dzieci następną i powtarzają cały wyraz.
2. Wysłuchanie opowiadanie J. Wasilewskiej pt. "Nowe łyżwy Adama". Cele: uważne słuchanie treści, nabywanie umiejętności swobodnego wypowiadania się, wyrażania własnych sądów i myśli.

Nowe łyżwy Adama – Joanna Wasilewska

Adam, Marek i Grześ to trzej przyjaciele. Chodzą razem do szkoły i zawsze razem się bawią. Niedawno Adam miał urodziny i dostał w prezencie nowe łyżwy. O takich właśnie marzył, czarne, błyszczące hokejówki. To dopiero będzie zabawa na lodowisku. Chłopcy codziennie wyjmują je z szafy, oglądają i snują opowieści o swoich wyczynach na lodowisku. Chociaż jest już zimno i mroźno, to lodowiska nie ma. Miało być na szkolnym boisku, ale pan dozorca, który miał się tym zająć, zachorował i trzeba było jeszcze poczekać. Adam, Grześ i Marek jednak bardzo się niecierpliwią, już chcieliby strzelać bramki w meczu hokejowym z innymi chłopcami. Muszą przecież gdzieś potrenować. Pewnego dnia Marek wpadł zdyszany do szkoły i zawołał do kolegów:
- Wiem, wiem gdzie możemy pojeździć na łyżwach. Przechodziłem wczoraj przez nasz park, a tam jest staw i ten staw jest już zamarznięty. Wiem, bo próbowałem ślizgać się przy brzegu.
Chłopcy postanowili po lekcjach pójść nad ten staw. Adam wziął łyżwy i nic nie mówiąc rodzicom, poszedł z kolegami do parku. Marek i Grześ jeszcze raz sprawdzili, czy woda jest zamarznięta, a Adam założył łyżwy, wziął rozpęd, wyjechał na środek stawu i nagle – trach – lód pękł i Adam wpadł do wody. Marek i Grześ, gdy to zobaczyli, przestraszyli się i zaczęli uciekać, ale po chwili wrócili, aby ratować kolegę. Grześ przypomniał sobie, jak jego tata opowiadał, że w takiej sytuacji należy położyć się na lodzie i czołgać na brzuchu w kierunku przerębla. Tak tez zrobił. Na szczęście woda w stawie parkowym była płytka i Adam sam już wydostawał się na powierzchnię. Mokry i bardzo ubłocony, bo staw był błotnisty, Adam wrócił do domu. Pewnie domyślacie się, co na powiedzieli jego rodzice. W każdym razie łyżwy zostały schowane i zamknięte na klucz do czasu, aż na szkolnym boisku będzie prawdziwe lodowisko.
Rozmowa na temat wysłuchanego utworu prowadząca do próby zidentyfikowania myśli przewodniej opowiadania – nie wolno ślizgać się na zamarzniętych zbiornikach wodnych.
- Jaki prezent otrzymał Adam?
- Jak mieli na imię przyjaciele Adama?
- Dlaczego na szkolnym boisku nie było lodowiska?
- Kto to jest dozorca?
- Kto wpadł na pomysł ślizgania się na stawie?
- Co się stało podczas ślizgania na stawie?
- Czy wolno się ślizgać na stawie?
- Gdzie należy się ślizgać?
- Czy chłopcy postąpili dobrze czy źle?
3. Nauczyciel przypina na tablicy rysunek przedstawiający "Zimowe zabawy". Dzieci oceniają zachowanie bohaterów na rysunkach. Podejmują próby przewidywania następstw ich zachowań. Przypinają minki na tablicy.
4. Malowanie farbami "Krajobrazu Zimowego". Cele: wyrabianie umiejętności rozplanowania pracy na kartce.

III
1. Zabawa z elementami równowagi – "Jazda na łyżwach".
2. Ruchowa interpretacja piosenki – "Zimowa poleczka". Omówienie treści piosenki. Nauka pierwszej zwrotki refrenu.
3. Zagadka rysunkowa. Ćwiczenie graficzne – Łyżwy. Cele: kreślenie linii po wyznaczonym śladzie. Dorysowywanie brakujących elementów według własnych pomysłów.
4. Zabawa matematyczna – określanie wielkości. Nauczyciel pokazuje trzy obrazki sanek. Jeden obrazek jest mały, drugi większy a trzeci największy. Zadaniem dzieci jest ułożenie tych obrazków w kolejności od najmniejszego do największego. Podobnie można wykorzystać inne obrazki.
5. Zakończenie zajęć i pożegnanie się z dziećmi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.